Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kara dla Stalexport AM za zbyt wysokie opłaty

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Sąd Najwyższy uznał, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) naruszyła prawo nie obniżając opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4 (Kraków-Katowice) w 2007 roku. Tym samym, firmie grożą teraz wysokie kary za praktyki monopolistyczne.

Fot. Archiwum PolskapressePrzypomnijmy, że sprawa dotyczy sytuacji, w której to dochodziło do remontu nawierzchni autostrady nawet na 1/3 jej długości. W tych miejscach kierowcy musieli zmniejszyć prędkość przejazdu, zaś szerokość drogi została zwężona. Jednocześnie, SAM pobierał opłaty w niezmienionej wysokości, na co skarżyli się kierowcy.

Ostatecznie, sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wymierzył on spółce SAM karę w wysokości 1,3 mln złotych uznając, że zachowanie firmy było praktyką monopolistyczną. SAM odwołał się jednak zarówno do pierwszej, jak i drugiej instancji. Ostatenicze, sprawa znalazła swój finał w Sądzie Najwyższym.

Ten jednak przyznał rację UOKiK-owi uzasadniając swoją decyzję następująco: "Jeżeli konsument otrzymuje od przedsiębiorcy wadliwy towar za cenę towaru niewadliwego, to takie działanie może być kwalifikowane jako nieuczciwe".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości