Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kara za brak maseczki niezgodna z konstytucją. Taka jest decyzja sądu!

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek

Sąd rejonowy w Kościanie ogłosił wyrok, który może być podstawą do kolejnych odwołań od nałożonych w czasie pandemii mandatów. Uznano skargę mężczyzny, który nie przyjął mandatu za poruszanie się na rowerze bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Według sądu ograniczenia były "wprowadzone bezprawnie".

Fot. Pixabay Sąd rejonowy w Kościanie ogłosił wyrok, który może być podstawą do kolejnych odwołań od nałożonych w czasie pandemii mandatów. Uznano skargę mężczyzny, który nie przyjął mandatu za poruszanie się na rowerze bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Według sądu ograniczenia były "wprowadzone bezprawnie".

W kwietniu bieżącego roku policja zatrzymała mężczyznę w gminie Czempiń , który jechał na rowerze bez maseczki zasłaniającej usta oraz nos. Za nie zastosowanie się do obowiązku noszenia maseczki policjanci chcieli go ukarać 500 złotowym mandatem, jednak mężczyzna go nie przyjął. Po kilku dniach od zdarzenia otrzymał on wezwanie na policję, gdzie dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania zakazu przemieszczania się bez ważnej potrzeby życiowej.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Kościanie. Sędzia odmówiła jednak wszczęcia postępowania, powołując się przy tym na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód.
Jak czytamy w oświadczeniu - "Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo" – stwierdził sąd.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

Należy się zatem spodziewać, że rząd planując kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, nie popełni już takiego błędu i będzie chciał wszystkie regulacje przeprowadzić ustawowo.

Z danych policji wynika, że do tej pory w związku z brakiem maseczek funkcjonariusze pouczyli około 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukarali mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jarek (gość)

  No i co sąd może powołać się na przepisy odnośnie terroryzmu, a tu kary już są tylko liczone w latach w więzieniu, a nie mandat.

 • ja (gość)

  ale kara z gis jest ustawowa i tu moze sobie nie byc zgodna z kontytucja

 • leshido (gość)

  Od początku nie nosze żadnych maseczek i jest ok , pandemia jedno wielkie oszustwo

 • Mmm (gość)

  Koronasraczka Szumowski marionetka a kaczka robi co chce niestety większość społeczeństwa owieczki robimy co nam każą

 • Thomas (gość)

  Ten wirus to wielkie oszustwo na skalę światową musimy Polacy się zebrać i te maseczki wsadzić w dupę rzadowcom

 • Thomas (gość)

  A ludzie którzy tak strasznie przestrzegają to mają nasrane w mózgach wpadli w sidła sekty światowej ludzie obudźcie się do cholery

 • max (gość)

  Tych wszystkich negujących istnienie epidemii, za dxxxę i przymusowo do pracy do szpitali zakaźnych oraz do prac społecznych związanych z chorymi, kwarantanną itp.

 • Miodeq (gość)

  "Niezastosowanie" piszemy łącznie.

 • Hdjsk (gość)

  Max widziales kogoś zarazonego? Umarł ktoś z twoich znajomych na Covid 19 ?

 • Marek (gość)

  A zarażanie innych ludzi jest zgodne z konstytucją? Myślę, że sędziowie mają poważne schorzenia towarzyszące w swoim mózgowiu.

 • GC (gość)

  Pandemia to jedna wielka ściema !!!!!

 • Autor (gość)

  Tak się manipuluje ludźmi za pomocą tytułów. Ten człowiek dostał zarzut za przemieszczanie się bez celu, a nie za maseczkę.

 • Mariola (gość)

  Do Marek(gość) A dlaczego sądzisz, że ktoś kto nie nosi maski zaraża, niech wszystkim zrobią testy ale niech zrobią normalnie-rzetelnie a nie na chybił trafił tak jak to teraz robią.

 • Aleksandra (gość)

  Widzę że większość wątpi w tą szopkę pt. Koronaściema"... Nie rozumie w takim razie, dlaczego wszyscy (oprócz mnie i kilku mądrych,nie tchórzy) chodzi w tych poj#####ch maseczkach i przyłbicach?! Wyglądacie jak kretyni! Jeśli rząd uzna, że trzeba chodzić na golasa, albo spożywać własne odchody bo to zapobiegnie pandemii, też będziecie posłuszni? Obudźcie się ku##a ludzie, półki nie jest za późno!!!

 • Fredek (gość)

  W kraju gdzie się nosi miseczkę jednorazową od marca i wkłada na gębę śmierdzącą i wyszmelcowaną zaden przepis nie wejdzie .W Kraju brudasów nic sie nie wskóra .Jedynie co to inne kraje mogą zamknąć granice przed Polakami

 • Winnetou (gość)

  Nigdy nie nosiłem maseczki i nosił nie będę, nie znam nikogo kto by umarł lub zachorował na covid, wszystko co wiemy na ten temat to pochodzi z tv, wirus to jedna wielka ściema, czy widział ktoś kiedyś chorobę bez objawów? jeżeli nie ma objawów to nie ma choroby a podobno w telewizji mówili że teraz mnóstwo ludzi przechodzi te chorobę bezobjawowo ha ha ha śmiech na sali, dużo rozsądku zycze i pozdrawiam

 • Papa (gość)

  A spróbować wejść do sądu bez maseczki. Nie mówiąc już o sali rozpraw. Ciekawe czy to zdaniem sądu jest zgodne z konstytucją

 • Pipi (gość)

  Ciężki temat te sądy pewnie miał pomroczność jasną. Bzdura goni bzdurę te stwierdzenia sądów zawsze były bajeczkami dla plebsu za szmal dla właściwych a wolność dla oskarżonych.Chapiemy szmal a reszta w D..

 • wiela (gość)

  wirus jest tyle tylko ze to ten sam co -4 ,5,10, 2 lata temu; kolezanke zaczelo bolec gardlo tak jak czasem poprostu boli itemperatura tez byla i po testach ma koronawirusa a nie angine jak w zeszlym roku

 • Ej (gość)

  Więc policjanci przekroczyli uprawnienia, zwolnic

 • Siwy57 (gość)

  No to jest czy nie ma pandemi.... Skierowali Brazylijczycy do Hagi pozew zbiorowy przeciwko prezydentowi, za zaniedbania w walce z koroną,czy nie... Chorują ludzie ,czy nie,śmiał się jeden premier ,tenisista,chorowali, czy nie?

 • Marcin (gość)

  Trochę to potrwało. W komentarzu do konstytucji wydanym w 2016 roku było wyraźnie napisane, że ograniczyć wolność przemieszczania się można tylko ustawą. Co nie zmieniło mojego zdania o pozostawania w domu i chodzenia w maseczce.

 • Lech (gość)

  To zarazić specjalnie tego leminga w czarnej sukience który wydał ten wyrok i zamknąć w odosobnieniu ale nie leczyć a tylko obserwować i czekać. Może jak zacznie potrzebować respiratora to zmieni zdanie.

 • Maki (gość)

  Testy za pomocą których stwierdzają obecność korona wirusa absolutnie nie służą do diagnostyki co zresztą jest napisane na instrukcji każdego testu. Ale to nie ważne, ważny wynik ilość zakażonych musi się zgadzać zgodnie z zapotrzebowaniem na daną chwilę.

 • PARANOJA (gość)

  Te 700 czy ile zachorowań na dzień to bezobjawowy czy objawowy koronawirus?

 • Vertigo (gość)

  Zbiorowa halucynacja, manipulacja... Wirus jak każdy inny. Czas otworzyć oczy. Przykład. Urzędujący Prezydent w czasie kampanii wyborczej wchodzi w tłum wyborców bez maseczki, podaje rękę nieznajomym i to nie w jednym mieście. Czy pozwolono by mu na coś takiego gdyby ten wirus był tak groźny ? Obudźcie się.

 • Jacek (gość)

  Tak jak Adam Małysz,miał koronę a po tygodniu sobie od tak znikła i już nie miał..psrsnoja

 • Alibaba (gość)

  Ta ogólnoświatowa histeria związana z korona wirusem jest po to żeby ludzie pozwolili się inwigilowac pod pozorem monitorowania zdrowia . Jeszcze trochę i każą nam nosić jakieś np opaski na rękę lub coś podobnego co ma monitorować stan zdrowia. Będzie to urządzenie przekazywać dane o naszym stanie zdrowia w czasie rzeczywistym a przy okazji dane o naszej lokalizacji i inne. Wszystko to będzie zapisywane na serwerach i będzie miał zna ustalić kto , gdzie , kiedy i z kim przebywał. Chodzi o to żeby mieć wszystko pod kontrolą, żeby elity finansowe miały nad nami władze całkowitą i żeby nikt im tej władzy nie odebrał. Ruchy społeczne mające na celu zmianę istniejącego stanu rzeczy będą tłumione w zarodku dzięki właśnie powszechnej inwigilacji. Proces zniewalania ludzkości przez elity finansowe dzieje się na naszych oczach . Dziś maseczki , jutro obroża. Jeszcze trochę i będzie za późno. Zostaniemy zakloczykowani jak bydło i nic już nie da się z tym wtedy zrobić.

 • Debilhunter (gość)

  Nikt wam debile myślący telewizorem nie broni chodzić w maseczkach skoro wg was powstrzymuje wydychanie wirusa to tak samo zabezpiecza przed wdychaniem noście aż padniecie skoro wierzycie w te bzdury, ale odemnie wara

 • Debilhunter (gość)

  Nikt wam debile myślący telewizorem nie broni chodzić w maseczkach skoro wg was powstrzymuje wydychanie wirusa to tak samo zabezpiecza przed wdychaniem noście aż padniecie skoro wierzycie w te bzdury, ale odemnie wara

 • Debilhunter (gość)

  Nikt wam debile myślący telewizorem nie broni chodzić w maseczkach skoro wg was powstrzymuje wydychanie wirusa to tak samo zabezpiecza przed wdychaniem noście aż padniecie skoro wierzycie w te bzdury, ale odemnie wara

 • Lexi (gość)

  Ludzie, skoro uważacie że pandemia to ściema to czy macie ku temu podstawy? Tak się składa że moja ciocia była chora na covid a tata kolegi kuzyna zmarł, też na covid. Byliście w szpitalu w tym czasie? Mam ciocię pielęgniarkę, a ona raczej nie zmyśla... Zastanówcie się czasem. A musiałam nosić maskę przed pandemią z powodu choroby i nadal ją noszę. Mój stan zdrowia się nie pogorszył od niej... Mam nadzieję że to wam uwiarygodni pandemię covid- 19.

 • Aga (gość)

  Zapraszam na oddział do pomocy przy chorych na covid. Jest ktoś chętny?

 • Ewa (gość)

  O tym czy coś jest zgodne z konstytucją jest TK a nie sąd rejonowy w jakimś zadupiu

 • Yellowstone (gość)

  Jeżeli ustawa nie jest przepchana przez sejm a ta właśnie nie jest,nie ma też ogłoszonego któregoś ze stanów nadzwyczajnych to sobie takim rozporządzeniem ministra za przeproszeniem można dupę po wycierać jak i tym mandatem.

 • Zabba (gość)

  Korona-ściema i tyle w temacie.

 • Normalna osoba (gość)

  I po co ten artykuł? By karmić głupotę Sebixów i Karyn? By ktoś umarł, bo jakiś debil nie założy maseczki przez Wasz artykuł?! Co to ma wspólnego z motoryzacją? Puknijcie się.

 • jax (gość)

  Jest moda na debilne protesty - dziwki nie chca nosic majtek , bo po co. Madrzy inaczej - masek , bo po co... Pobiegaja z kolorowa szmata i sa niezniszczalni!

 • jax (gość)

  Jest jeden organ w kraju, ktory ma prawo osadzic co jest zgodne z konstytucja, i NIE JEST TO ZADEN SAD!!!

 • Aa (gość)

  Wirus jak wirus-byl jest i bedzie.Noszenie maseczek to sciema bo jesli ktos mial zrobiony test I jest negatywny to po ciula ma to nosic.Ta szmata na buzi nie ochroni nikogo przed zarazeniem.Ostatnio lecialem samolotem i kazali wszystkim poprawiac maski tak by zaslanialy usta i nos,ale jak zaczeli sprzedawac jedzenie i picie to juz nie trzeba bylo,bo rozumiem,ze wtedy jest bezpieczniej.Nie ma zadnej logiki.

 • TIK-TAK (gość)

  Ta pandemia to jedna wielka ściema - ludzie wyłączcie telewizor i włączcie myślenie!!!

 • KARAĆ (gość)

  Zgodnie z zarządzeniami GIS należy bezwzględnie egzekwować noszenie masek! Za ich brak w sklepie czy w publicznych środkach transportu bezwzględnie karać. Takie jest moje zdanie. Nie życzę sobie zostać zarażonym przez kogoś kto nie ma maski a kaszle mi za plecami.

 • Jaga (gość)

  Drogi Panie "KARAĆ (gość)" jak by Pan troche uruchomił myślenie to by Pan wiedział, e maseczka nie chroni przed zarażeniem wirusem, chyba że jest to szczelna maska z filtrami węglowymi.

 • Jsro (gość)

  Dziś w sklepie pani Zwróciła mi uwagę że nie mam maseczki dotykałem towarów koszyka Lady zakupów różnego rodzaju i teraz tymi brudnymi rękoma mam dotknąć maseczki i potrzeć sobie usta ten oto sposób chcą abyśmy się po zarażali ale i tak nic z tego im nie wychodzi Mam na myśli rządzących

 • Górol spod giewonta (gość)

  Siedzem w chaupie na życi pije okowite to mie zodyn wirus nie chyci hej

 • Arek (gość)

  Jasne że korona to ściema ludzie umierają, znam kilka osobiście przypadków ale pewnie to ze starości. Polak to jak karaluch niczego się nie boi. dopiero jak jego dupa jest zagrożona to bije się po głowie. Twierdzicie że maseczki są nie skuteczne !. Prezerwatywy też ale się je ubiera mimo że to tylko 14% ochrony. Dużo zdrowia życzę wszystkim !!.

 • Kasica (gość)

  Pandemia koronawirusa to globalne oszustwo zmierzające do całkowitego zniewolenia. Ograniczanie swobód jak zakaz przemieszczania się i nakaz noszenia maseczek to środek do osiągnięcia ww. celu. Środek niezgodny z podstawowym i nadrzędnym aktem prawnym obowiązującym w RP, a mianowicie Konstytucją. Co możemy zrobić? Przede wszystkim nie nosić na twarzy tych szmat,które odbierają nam godność i mówić głośno i wyraźnie co myślimy o pandemii,której nie potwierdzają statystyki żadnego kraju. Wziąć udział w protestach przeciwko ograniczaniu swobód i unicestwianiu gospodarki. Nie wiem jak Wy, ale ja chciałabym jeszcze zobaczyć za oknem swobodnie bawiące się dzieci,usłyszeć młodzież,która nieraz,długo w noc, przesiadywała na ławeczkach i beztrosko się śmiała. Po prostu normalny świat.Tylko tyle i aż tyle. I jeszcze jedno. Żadna ustawa "Bezkarność Plus" nie zwolni z odpowiedzialności za wprowadzony chaos i jego skutki. Znajdą się odważni,którzy tego dopilnują.

 • piotrr (gość)

  zarazanie innych ludzi jest zgodne z kpnstytucja? panie marek inni maja maseczki to ja ryzykuje swoje zdrowie chodzac bez ty wybrales tak a ja tak trudno umre z wlasnej glupoty ale nie na nakazana glupote i tresure

 • Magda (gość)

  Pandemia to ściema,jak możemy zobaczyć chorego gdziekolwiek jak służba zdrowia się zamknęła.Lekarze leczą przez telefon a prywatnie już się nie boją.Pandemia to ściema zostawcie maski ,zacznijcie myśleć że takie szmaty na ustach was i tak by nie ochroniły gdyby wirus był.

 • Magda (gość)

  Pandemia jest mądra,omija restauracje bo przecież chyba jecie bez maseczek.Rozumiecie sami co znaczy bezobjawowo.haha.Niestety jak ktoś jest debilem niekiedy może bezobjawowym to mu już nic nie pomoże.Pozdrawiam niemyslacych

 • Michał (gość) (gość)

  Kogo karać- jedynie tego co wprowadził obowiązek noszenia maseczek-Poważna choroba zaatakuje tych co noszą maseczki- Wszystko masoni wymyślili po to aby zmniejszyć populacji ludności na świecie------

 • Miki (gość)

  "Tych wszystkich negujących istnienie epidemii, powinnj przymusowo posyłać do pracy do szpitali zakaźnych " dokładnie tak....

 • Radek (gość)

  W myśl art 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie ma w Polsce prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Wymuszanie zakrywania ust i nosa jest przestępstwem sciganym z art. 191 par 1 k.k.

 • expect me (gość)

  Te zawistne kurwy radzące Polska chcą nas zniszczyć to oczywiste i przykre , a tepaki z policji dają soba manipulować z nimi nigdy nie wygramy

 • Pielęgniarka (gość)

  Brawo sędzia

 • Pielęgniarka (gość)

  Życzę mu wirusa

 • Gabi (gość)

  do Pielegniarka widze ze pani przez ta paranoje z covido pierdolcem rozum zezarlo pozdrawiam

 • ibrachim ibn jakub (gość)

  Sram na was yebani pisowscy zdrajcy Narody Polskiego.

 • Teresa (gość)

  A w samochodzie też musi być maska

 • TR (gość)

  A jak ktoś ma astmę od urodzenia i przeszkadza mi to to co mam zrobić bo się duszę przez nią

 • Janek z (gość)

  T

 • Janek z (gość)

  To nie maseczki to namordniki które mają na celu nas zabić to jest głupotą i choroba ludzka i bandyctwo doitleryzmu nawet nieporównywalne ludzie obudźcie się proszę?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości