Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kara za brak OC. Podwyżka dla kierowców w 2019 roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

For. Piotr Krzyżanowski Przed nami kolejny wzrost stawek karnych dotyczących braku OC. Wyjaśniamy od czego zależą i w jaki sposób są ustalane.

Brak policy OC wiąże się z karą finansową, której wysokość jest zależna od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy.

Warto wiedzieć, w jaki dokładnie sposób naliczane są opłaty karne. Posiadacze samochodów osobowych bez ważnego OC muszą liczyć się z maksymalną karą wynoszącą 2-krotność pensji minimalnej. Grzywna dla właścicieli pojazdów ciężarowych sięga 3-krotnej wartości najmniejszego wynagrodzenia, a w przypadku właścicieli motocykli i skuterów jest to nie więcej niż jego jedna trzecia. Najwyższą grzywną zapłacą kierowcy, którzy nie mają OC dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli pojazd zarejestrowany w Polsce pozostaje bez ważnego ubezpieczenie krócej niż 3 dni, to mandat wyniesie 20% najwyższej dla danego typu pojazdu kary. Jeśli okres bez polisy OC będzie wynosił od 4 do 14 dni, to grzywna wzrośnie do 50% maksymalnej opłaty.

Zgodnie z zapowiedziami rządu w 2019 r. płaca minimalna ponownie wzrośnie. Od 1 stycznia będzie wynosiła 2 250 zł. Oznacza to, że kierowcy muszą się przygotować na kolejne wzrosty kary za brak OC. W porównaniu do 2018 r. właściciel samochodu osobowego, który nie był ubezpieczony przez ponad 14 dni, zapłaci karę wyższą o 7%.

Zobacz także: Koszty rejestracji samochodu w 2018 roku

Kary coraz trudniej uniknąć

Jeżeli kierowca liczy na to, że uda mu się uniknąć mandatu za brak ubezpieczenia, ponieważ porusza się po drogach, gdzie patrole policyjne to rzadkość, to jest w błędzie. Ponad połowa kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wykrywana bez kontroli drogowej. Brak polisy OC wykrywa w swojej bazie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i wysyła kierowcom wezwania do zapłaty

UFG korzysta z własnego systemu informatycznego potocznie nazywanego „wirtualnym policjantem”. Monitoruje on przerwy w ubezpieczeniu, a kontrole odbywają się na podstawie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Na przykład w 2017 roku „wirtualny policjant” wykrył ponad 63% wszystkich ukaranych nieubezpieczonych.

Odwołanie od kary

Jeśli kara została wystawiona omyłkowo należy wykazać, że nasza umowa OC została zawarta zgodnie z przepisami i obejmuje ona ten rok kalendarzowy, w którym dokonano kontroli lub udokumentować, że z jakiegoś powodu nie dotyczy nas obowiązek posiadania OC.

Pozorne oszczędności

Część kierowców brak obowiązkowego ubezpieczenia tłumaczy niewiedzą na temat konsekwencji, jakie mogą ich spotkać. Jednak jest także spora część właścicieli pojazdów, którzy brak przedłużenia ważności polisy OC uważają za sprytny sposób na oszczędzanie. Wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jeżeli spowodują kolizję drogową i nie będą posiadali polisy OC, to kara będzie ich najmniejszym problemem, bo będą musieli zwrócić do UFG sumę, którą ten wcześniej wypłacił poszkodowanym w danym wypadku. A średnia wartość takiego świadczenia wynosi, według danych Funduszu, ponad 10 tys. złotych. Z danych UFG wynika, że co roku zwrot odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ubezpieczenia OC. Rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln zł.

Nowe przepisy

Od 1 października 2018 r. podczas kontroli drogowej wystarczy jedynie ważne prawo jazdy. Nie ma obowiązku posiadania ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana.

Wysokość kar za brak OC w 2017, 2018 i 2019 roku
Czas bez OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
2017 2018 2019 2017 2018 2019 2017 2018 2019
Ponad 14 dni 4 000 zł 4 200 zł  4 500 zł 6 000 zł 6 600 zł 6750 zł  670 zł 700 zł  750 zł
4-14 dni 2 000 zł 2 100 zł  2 250 zł 3 000 zł 3 300 zł 3375 zł 340 zł 350 zł  375 zł
Do 3 dni 800 zł 840 zł 900 zł 1 200 zł 1 320 zł  1350 zł 130 zł 140 zł 150 zł

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • zygfryd (gość)

  "Na przykład w 207 roku „wirtualny policjant” wykrył ponad 63% wszystkich ukaranych nieubezpieczonych." W 207 roku??? To chyba 100% wszystkich nieubezpieczonych rydwanów było :-D

 • emek (gość)

  na 2019 rok wykupiłem oc i ac w YU, z poprzedniego roku zadowolony byłem

 • Online Ekspert Compensa (gość)

  Warto też mieć na uwadze, że w wielu przypadkach OC może okazać się niewystarczające. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali.

 • Olek (gość)

  Ludzie muszą wiedzieć,że nie opłaca im się nie wykupować ubezpieczenia. Majątyle opcji, że nie można mówić, że kogoś nie stać,bo potem wszyscy mają problemy. Jak spowodują wypadek to czym zapłacą? Nagle się znajdą pieniądze? Jak kogoś nie stać na zwykłe ubezpieczenie to niech sobie w telematykę i w yanosiku niech sobie wykupią. Tylko muszą trochę bezpieczniej pojeździć...

 • \\\\ (gość)

  Do czasu jak się nie wypowie OBOWIĄZKOWEJ umowy OC jest ona ważna. Ubezpieczyciel może co najwyżej dochodzić uiszczenia opłaty + odsetki ustawowe, za zwłokę.

 • polka025 (gość)

  Podwyżki kar za brak ubezpieczenia OC https://paniala.pl/wiedza/ubezpieczenie-oc/ ? jak dla mnie spoko. Dlaczego? Nie rozumiem, jak ktoś może nie mieć obowiązkowego ubezpieczenia i jeździć. W razie wypadku nie ma żadnego pokrycia.. Masakra. My z mężem zawsze mamy na czas wszystko opłacone i nie wyobrażamy sobie inaczej.

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Dużo kierowców próbuję zaoszczędzić na składkach ubezpieczenia. Rynek ubezpieczeń jest bardzo niestabilny i niestety ceny często ulegają zmianom. Przed wyborem odpowiedniej polisy komunikacyjnej warto skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy. Dzięki temu porównamy jednocześnie różne oferty oraz wybierzemy dla nas najbardziej odpowiednie ubezpieczenie OC/AC w pakiecie z Assistance czy innymi dodatkami, które zapewnią nam szerszy zakres ochrony.

 • odp dla gość z 2018-10-18 23:31 (gość)

  Tak jest ale tylko jeden nieopłacony rok - to wynika z ustawy. Problem jest taki, że jeśli nie zainteresujemy się polisą wcześniej to np: składka może wynieść 50% więcej - bo nie zapłacił klient w terminie i składka uległa zmianie. O zakresie odpowiedzialności decyduje ustawa, ale o wysokości składki ubezpieczyciel.

 • Garda365 Ubezpieczenia (gość)

  Jeśli ktoś dostał karę z UFG i myśli o odwołaniu się, to niech pamięta, że rozmowa z UFG to twardy orzech do zgryzienia. Przy pisaniu odwołań trzeba uważać na każde słowo, a brak doświadczenia utrudnia przygotowanie dokumentów, które rozpatruje fundusz. W sytuacji przerwy w OC polecamy skontaktować się z nami przez formularze na stronie https://garda365.pl/ . Fachowym okiem przeanalizujemy sprawę i postaramy się pomóc.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości