Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kara za brak polisy OC. Ile zapłacimy w 2017 roku?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum W związku z podniesieniem płacy minimalnej do 2000 zł w 2017 roku wzrosną kary za brak obowiązkowej polisy OC dla kierowców. Właściciele samochodów osobowych od stycznia płacić będą nawet 4000 zł.

 

- Ostateczna wysokość kary zależy także od czasu, jaki zarejestrowany w Polsce pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli ten okres jest krótszy niż 3 dni, wówczas wysokość grzywny wyniesie 20% najwyższej możliwej dla danego typu pojazdu kary. Brak OC od 4 do 14 dni to 50% tej opłaty. Pełną karę płacą natomiast ci kierowcy, którzy OC nie mają dłużej niż przez 2 tygodnie – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Redakcja poleca:

Check engine. Co oznacza kontrolka silnika?
Mandatowy rekordzista z Łodzi
Używany Seat Exeo. Wady i zalety?

Jak w praktyce kształtować się będą podwyżki kar za brak OC w 2017 roku? Maksymalna sankcja w przypadku aut osobowych to od stycznia 4000 zł, czyli o 300 zł więcej niż obecnie. Posiadacze ciężarówek, ciągników samochodowych i autobusów zapłacą nawet 6000 zł kary – o 450 zł więcej niż teraz. Z kolei jeżdżący bez OC właściciele pozostałych pojazdów (to zwłaszcza motocykle i skutery) powinni być przygotowani na maksymalnie 670 zł kary, co oznacza wzrost o 50 zł w porównaniu z 2016 rokiem.

Nieopłacalne ryzyko

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – to do tej instytucji należy zgodne z ustawą wyznaczanie i nakładanie powyższych opłat karnych – liczba pojazdów bez OC przekracza w Polsce 100000. Ich właściciele często nie zdają sobie sprawy z braku ochrony, co wynika z nieznajomości zasad zawierania i kontynuowania umowy ubezpieczenia. Jednak wielu kierowców w pełni świadomie rezygnuje z zakupu polisy OC, uważając to za dobry sposób na oszczędność. W efekcie narażają się nie tylko na karę finansową, lecz również na o wiele bardzie kosztowne konsekwencje.

- Jeżeli właściciel auta bez OC spowoduje wypadek czy kolizję drogową, wszystkie związane z tym koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. A potrafią być one olbrzymie, zwłaszcza jeśli uszkodzeniu czy zniszczeniu uległ nie tylko samochód, ale też ucierpieli na zdrowiu uczestnicy zdarzenia i należy im się w związku z tym odszkodowanie.

 - Ubezpieczenie OC sprawia natomiast, że to ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek wypłaty związanych ze szkodą rekompensat – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Wysokość kar za brak OC w 2016 i 2017 roku

Czas bez OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

2016

2017

2016

2017

2016

2017

Ponad 14 dni

3700 zł

4000 zł

5550 zł

6000 zł

620 zł

670 zł

4-14 dni

1850 zł

2000 zł

2780 zł

3000 zł

310 zł

340 zł

Do 3 dni

740 zł

800 zł

1110 zł

1200 zł

120 zł

130 zł

 Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • arko (gość)

  najniższa krajowa 2000 ale brutto??????????????? to dlaczego kara ma być 4000tyś.

 • Ubea.pl (gość)

  Niestety, wiele osób otrzymuje karę za brak OC przez zwykłą nieświadomość. Np. jeżeli kupujemy auto, to OC po poprzednim właścicielu przechodzi na nas, ale taka polisa nie przedłuży się automatycznie. Dlatego kiedy zbliża się koniec okresu obowiązywania ubezpieczenia, trzeba zawrzeć nową umowę (a żeby oszczędzić najlepiej najpierw sprawdzić w kalkulatorze OC, kto ma najtańszą ofertę). Katarzyna porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

 • mfind

  Głupotą jest ustalanie dla wszystkich jednakowych kar, tak jak w tym przypadku. Kara powinna być dotkliwa, ale dla każdego naliczana indywidualnie np. od jego zarobków. Wtedy system karania nieubezpieczonych kierowców miałby jakiś szerszy wymiar edukacyjny. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka ubezpieczeń mfind.pl

 • podwyzka OC to domino +500 Pani Premier (gość)

  jw

 • podwyzka OC to domino +500 Pani Premier (gość)

  podwyzka OC ! a skad szydelko weznie na +500

 • podwyzka OC to domino +500 Pani Premier (gość)

  przyjdzie taki czas ze tych zlodziei w Warszawie biale kolniezyki zakrwawia sie

 • OAF (gość)

  Karać,karać,karać, za wszystko karać wysokimi karami finansowymi i więzieniem , o to chodzi przecież w wolnym kraju /wolnym od komuny/

 • OAF (gość)

  ale żeście durnie zrobili karcer z Polski

 • Ekspert Superpolisa.pl (gość)

  Nie warto ryzykować. Wysokość kary czasem kilkukrotnie przewyższa cenę polisy. A to, że w końcu będzie trzeba ją kupić jest pewne, gdyż system UFG szukający przerw w obowiązkowym ubezpieczeniu jest coraz sprawniejszy. Pozdrawiam, ekspert Superpolisa.pl

 • Nick (gość)

  No i dobrze. Jeśli kogoś ie stać na utrzymanie samochodu to niech zapiernicza na rowerze albo autobusem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości