Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Karta pojazdu. Co trzeba wiedzieć?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Polska Press Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze, gdyż obowiązek wyposażania w nią pojazdów pojawił się 1 lipca 1999 roku. Co zawiera i kiedy jest potrzebna?

Fot. Archiwum Polska Press Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Kupując np. auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku, od poprzedniego właściciela  do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu. Dokument nie jest zatem przypisany do właściciela, ale do konkretnego pojazdu. Jeżeli kupujemy nowy samochód to zgodnie z art. 77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. W przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu, udając się do starostwa powiatowego (urzędu rejestrującego).

W karcie pojazdu znajdziemy:

1. dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli

2. dane potwierdzające rejestrację pojazdu

3. parametry techniczne pojazdu

Karta pojazdu jest niezbędna do dokonania rejestracji samochodu. Przed 2006 rokiem opłata za wydanie dokumentu w przypadku pierwszej rejestracji wynosiła 500 zł. Po uznaniu wysokości tej opłaty za niezgodną z Konstytucją RP, wydane zostało nowe rozporządzenie, na mocy którego opłata wynosi obecnie 75 zł.

Zobacz także: Diesel czy benzyna? Który silnik warto wybrać?

Jeżeli zgubimy kartę pojazdu musimy złożyć wniosek do organu rejestracyjnego o wydanie jej wtórnika. W tym celu trzeba przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu oraz złożyć stosowane oświadczenie o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Jeśli do zagubienia dokumentu doszło przed pierwszą rejestracją pojazdu urząd może wydać wtórnik karty po przedstawieniu przez właściciela pisemnej informacji od producenta lub importera. Jeżeli karta pojazdu została utracona przed dokonaniem rejestracji pojazdu na nowego właściciela, wtórnik karty zostanie wydany w urzędzie zgodnie z aktualnym miejscem zamieszkania właściciela. Warunkiem jest przedstawienie wydanego przez urząd, który po raz ostatni zarejestrował pojazd, zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w zagubionym dokumencie.

W sytuacji, gdy karta została zniszczona, składając wniosek o wydanie wtórnika, należy zwrócić w urzędzie zniszczoną kartę pojazdu. Wydanie wtórnika kosztuje 75 zł (75,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną). 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • koko bongo (gość)

  Kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy od kierowcy. Po co dokument leżący w szufladzie przez np. 10 lat użytkowania pojazdu?

 • osiol nad oslami (gość)

  toz to jest mniej potrzebne od papieru toaletowego

 • zyggi (gość)

  z naszego punktu widzenia, z ich punktu widzenia takich dokumentow coraz wiecej potrzeba bo podatkow w nieskonczonosc podnosic nie mozna

 • doctore (gość)

  a ja ma to w d zaraz po rejestracji poszła na podpałkę do pieca i gitara

 • czarek (gość)

  Ktoś głupio napisał ze rzucił do pieca,a gdyby tak samochód trzeba było sprzedać?

 • Wojtek-ZS (gość)

  "Toż to jest mniej potrzebne od papieru toaletowego" :-D prawda.... Kolejny chory pomysł na wyciągnięcie od biednego Polaka pieniędzy...

 • auto (gość)

  mihałowo swieanka 1 m2 justna romamainuniuk 729611090

 • małgorzata (gość)

  jak moge sprawdzic czy auto było od początku zarejstrowane jako ciężarowe , książka pojazdu to dublikat wydany rok temu co i gdzie moge sie dowiedeziec jest to peugeot

 • Łukasz (gość)

  Nie wszystkie auta po 1999 muszą mieć kartę. Samochody kupione np. od placówki dyplomatycznej takiej karty nigdy nie otrzymają.

 • auot opel merva 2008 (gość)

  nie waszytkie auta po2008

 • Bartosz (gość)

  Ja kupiłem samochód w ASO , które to zostało odkupione od placówki dyplomatycznej i karta pojazdu nie została wydana. Tak więc nie zawsze musi być karta pojazdu. Samochód z 2014 roku. W dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja karty nie wydano.

 • Adaś (gość)

  A czy wydział komunikacji a jakiś odgórny bezwzględny obowiązek wpisania i potwierdzenia zmiany właściciela pojazdu? Za każdym razem? Czy może sobie nic nie wpisywać?

 • Michał (gość)

  "Karta pojazdu jest niezbędna do dokonania rejestracji samochodu. " - co do zasady tak jak, ale nie zawsze! Jeśli w dowodzie jest adnotacja, że karty pojazdu nie wydano to znaczy, że nie wydano. Co nie zmienia faktu, że bez problemu pojazd będzie zarejestrowany! Są sytuacje gdzie auto kupowane jest od ambasady. W takich przypadkach prawdopodobnie karta pojazdu nie zostanie wydana. Nie wpłynie to jednak na możliwość rejestracji auta w Polsce. Urzędy przy rejestracji wpisują w dowód, że karty pojazdu nie wydano. Co więcej nie każdy urzędnik o tym wie i czasami nie dowierzają, że nowy samochód nie ma karty pojazdu przy próbie rejestracji. Moje auto to właśnie taka sytuacja. Auto kupione od ambasady Niemiec.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości