Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Karta pojazdu. Kiedy otrzymamy 425 zł zwrotu?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Osoby, które nabyły i zarejestrowały samochód pomiędzy 23 lutego a 14 kwietnia 2006 roku mogą liczyć na 425 zł zwrotu za wydanie karty pojazdu. Co trzeba w tym celu zrobić?

Fot. Archiwum W latach 2003-2006 za wydanie dokumentu trzeba było zapłacić 500 zł. Obecnie koszt wynosi 75 zł. W 2007 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że wcześniejsza kwota była niepoprawna, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości wykazał, że regulacja nakazująca wniesienie opłaty w wysokości 500 zł jest niezgodna z przepisami unijnymi.

Zobacz także: Telematyka w motoryzacji. Samochód jak anioł stróż

Większość kierowców rejestrująca auta w latach 2003-2006 zgłosiła się już po zwrot 425 zł, ale są nadal tacy, którzy tego jeszcze nie zrobili. Aby odzyskać pieniądze należy należy zwrócić się pisemnie do organu, który wydał kartę pojazdu oraz dołączyć dokument potwierdzający poniesienie kosztu. Aby sprawa nie uległa przedawnieniu trzeba to zrobić do 14 kwietnia 2016 roku, a mogą to jeszcze uczynić osoby, które nabyły i zarejestrowały samochód pomiędzy 23 lutego a 14 kwietnia 2006 roku.

Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze, gdyż obowiązek wyposażania w nią pojazdów pojawił się 1 lipca 1999 roku. W dokumencie znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • qwert (gość)

  "W dokumencie znajdziemy całą historię np. samochodu" zaglądam....i kamień spadł mi z serca. Nie ma że był bity 3 razy i jakoś mi zaszpachlowano ani że licznik został przywrócony do przebiegu mojej igły, ideału i laleczki co niemiec płakał jak sprzedawał.

 • Co z tymi którzy płacili za kartę 2 czerwca 2005 roku??? (gość)

  Czy wtedy jest już przedawnione czy można się ubiegać o zwrot?

 • Rychu (gość)

  Ciekawe kto posiada dowód wpłaty za kartę pojazdu z lat 2003-2006??,ja w tych latach płaciłem za takową kartę ale dowód wpłaty zaginął,z resztą i tak by przez tyle lat wyblakł..

 • lary (gość)

  Ale po co ten dowód wpłaty ? Skoro pobierali zawyżone opłaty to wszystkim należy się zwrot . Przeciez dawali karty pojazdu ale wcześniejszej wpłatę należało zrobić ....... i znowu trzeba udowadniać, że koń jest koniem .

 • jaKUBEK (gość)

  CZY PSU Z PYSKA ZABIERZESZ ?

 • jaKUBEK (gość)

  CZY PSU Z PYSKA ZABIERZESZ ?

 • ja (gość)

  kupiłam nowy samochód rejestrowałam go 23-03-2003r na pewno zapłaciłam opłatę bo taki był obowiązek dowodu nie mam, ale urząd musi mieć dane to w czym problem ?,ciekawe czy otrzymam zwrot

 • ania (gość)

  a co z tymi co maja dowody wpłat z roku 2008 i 2009 na kwote 500zł za karte pojazdu?

 • W jednym artukule napisane, ze obejmuje to lata 2003-2006 (gość)

  W tresci innego ze tylko luty-kwiecie 2006. Jaki jest to w koncu zapis?

 • sprowadzilem (gość)

  dokladnie pamietam w kasie zaplacilem ,kopia w kasie, orginal zabral urzednik do dokumentow, zapewne nikt z was niema kwitu org.

 • Nie przyznali (gość)

  W 2005 ściągnąłem dwa pojazdy, w listopadzie 2015 zwróciłem się do starosty aby oddał mi 850 zł, podając podstawę prawną z dokładnymi artykułami, odpowiedź jego to cyt. nic nie dostaniesz, a jak ci się nie podoba to idź do sądu administracyjnego.

 • Państwo oszukało obywateli (gość)

  Trzeba było wcześniej o tym napisać a nie jak garstka została którym się jeszcze nie przeterminowało... Jak minęło już 10 lat od dnia wpłaty to nic nie zrobisz bo roszczenie ulega przedawnieniu. Teraz to mogą jeszcze się domagać jedynie ci co płacili od któregoś marca do połowy kwietnia 2006, reszta nic nie dostanie. Ja też płaciłem w 2005 w lutym kwit mam ale co z tego jak przedawnione.. Mają przecież dane wszystkich osób które okradli więc powinni zwrócić sami, a oni siedzą cicho i czekają do 15 kwietnia aby..

 • cn (gość)

  oczywiscie nie mam dowodu wplaty ,zlodzieje

 • cn (gość)

  sama ksiazeczka [owinna byc dowodem,jak barany maja ewidencje to powinni wracac ,to nie nasz blad ,zlodzieje

 • tom (gość)

  kłamiom nie dali żadnej informaci dla ludzi ani listuw nie wysłali ani nie dzwonili że som zwroty za karte pojazduw tylko sobię każdy żebke skrobie w polsce iżerujom na ludziach

 • rysard miejski (gość)

  Może by Pan Redaktor zapytał Prezydenta kiedy i jak będą zwracać 425,-zł.

 • fokus (gość)

  czy chodzi tu o tak zwany recykling czy o kasę za kartę.

 • Okok (gość)

  A jeśli płaciłam za karte pojazdu 500 zł w czerwcu 2006, mogę ubiegać się o zwrot?

 • Dawid (gość)

  Kretyn drogowy!!! Zapytanie o pokrycie ubezpieczenia Cel zapytania: Identyfikacja polisy OC w portalu publicznym Treść zapytania: "Czy pojazd o numerze rejestracyjnym SC1991A posiadał ubezpieczenie OC w ruchu krajowym na dzień 15/03/2016?" Treść odpowiedzi: Pojazd o podanym numerze rejestracyjnym posiadał w danym dniu następujące ubezpieczenie OC w ruchu krajowym: Polisa: 100020307105 Dla pojazdu: OPEL VECTRA C KOMBI 03-05 Zakład odpowiedzialny: GENERALI TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ S.A. Adres: Szeligowskiego 6, 20-883 Lublin

 • ben (gość)

  powinno liczyć się od zapadnięcia wyroku TK czyli do połowy kwietnia ,i moim zdaniem powinni dostać wszyscy którzy "nadpłacili"za tą kartę

 • Komentarz usunięty.
 • Jaro (gość)

  Szkoda gadać .......zawsze tak było

 • ana (gość)

  Złożyłam pismo o zwrot ale odpisali że się nie należy teraz to tylko Sąd albo Najwyższa Izba Kontroli.

 • . (gość)

  Kolejny przykład że najlepiej w tym kraju to być cwaniakiem i złodziejem. Którzy właśnie w ogóle nie przerejestrowują auta, jeżdżą na dowodzie i ubezpieczeniu poprzedniego właściciela, następnie tylko je przedłużają podając się za niego. Jest to całkowicie legalny preceder w tym kraju, ani policja ani urzędy tego nie kontrolują.

 • Grzegorz (gość)

  Oczywiście pobrali pieniądze i co z tymi pieniędzmi??? ja np swoje auto już dawno sprzedałem ale 500 zł zapłaciłem dlaczego nie oddadzą przecież mają wszystko czarne na białym kto zapłacił, wariata grają i tylko gazety o tym piszą, a gdzie pieniądze co dalej z nimi proszę wszystko oddać i przelać na domy dziecka moje też. Kiedy w końcu ten burdel się skonczy ktoś teraz ładnie się bawi miliard zł albo więcej na nas się dorabiaja i jeszcze teraz wysokie OC paliwo do góry wszystko w górę Jak Żyć oddajcie wszystkie pieniądze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości