Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Karta pojazdu. Ten dokument może być wkrótce niepotrzebny

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Polska Press Rząd wprowadzi kolejne ułatwienia dla kierowców. Od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Niewykluczone, że wkrótce do historii przejdzie karta pojazdu.

Szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że uzgodniono z resortem infrastruktury kwestie związane z pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Pakiet przewiduje m.in. rezygnację z karty pojazdu, ale nie jest pewne kiedy zmiany miałyby wejść w życie.

Przypomnijmy. Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Zobacz także: Badanie trzeźwości. Zmiany dla kierowców

Kupując np. auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku, od poprzedniego właściciela  do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu. Dokument nie jest zatem przypisany do właściciela, ale do konkretnego pojazdu. Jeżeli kupujemy nowy samochód to zgodnie z art. 77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. W przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu, udając się do starostwa powiatowego (urzędu rejestrującego).

W karcie pojazdu znajdziemy:

1. dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli

2. dane potwierdzające rejestrację pojazdu

3. parametry techniczne pojazdu

Karta pojazdu jest niezbędna do dokonania rejestracji samochodu. Przed 2006 rokiem opłata za wydanie dokumentu w przypadku pierwszej rejestracji wynosiła 500 zł. Po uznaniu wysokości tej opłaty za niezgodną z Konstytucją RP, wydane zostało nowe rozporządzenie, na mocy którego opłata wynosi obecnie 75 zł.

Zobacz także: Porsche Macan S. Test wzorcowego SUV-a z mocnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • a (gość)

  a komużesz taka karta potrzebna jest?Toć ew niej nic nie ma...

 • Janusz (gość)

  Mamy "historię pojazdu" w wersji elektronicznej i wystarczy tej biurokracji każdy może sprawdzić

 • polka025 (gość)

  No to z jednej strony prawda, że karta pojazdu https://paniala.pl/wiedza/karta-pojazdu/ jest już zbędna, jednak znam osoby, które lubię mieć namacalny dowód na to, że samochód jest kupowany z legalnego źródła. Mówię tu na przykład o moim mężu mechaniku, który mimo wszystko ma zamiar trzymać dokumenty i je wozić. Takie przyzwyczajenie i karty pojazdu też się nie pozbędzie.

 • Komentarz usunięty.
 • Leo (gość)

  Polka025 - namacalny dowód mąż może mieć w dalszym ciągu: jest to dowód rejestracyjny, którego teraz co prawda nie trzeba wozić (wielkie ułatwienie: wożenie książeczki było bez sensu), ale nikt tego nie zabrania. Tam są wszystkie informacje potwierdzające również to, kto jest właścicielem. Kiedyś kupowałem samochody bez tej czerwonej książeczki i po jej wprowadzeniu jedyna zmiana była taka, że za nią trzeba było dość słono zapłacić (pierwszy właściciel), później co prawda ostro obniżyli opłatę za wydanie tegoż niepotrzebnego nikomu papierzyska, ale i tak trzeba było pamiętać gdzie się to położyło. Bo po zakupie pojazdu i przerejestrowaniu, karta trafiała gdzieś na półkę i zarastała kurzem. Bo kto robił tam jakieś wpisy w trakcie eksploatacji samochodu? Niemalże nikt. Odkurzenie następowało przy zmianie właściciela. Teraz wszystko to co w karcie (i wiele więcej) można mieć w CEPIK2.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości