Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Karta rowerowa będzie obowiązkowa?

Data publikacji: Autor: Maciej Badowski AIP / mm

Fot. Archiwum Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje pakiet kompleksowych rozwiązań, które mają pozwolić na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób nie mających prawa jazdy jest jedną z takich koncepcji.

Fot. Archiwum - Będę chciał użyć wszelkich dostępnych narzędzi prawnych i edukacyjnych, które zagwarantują, że rowerzyści poruszający się po drogach publicznych będą kompleksowo znali przepisy ruchu drogowego, co potwierdzi np. egzamin na kartę rowerową. Muszą oni mieć przekonanie, że warto je przestrzegać dla zagwarantowania sobie i innym bezpieczeństwa na drodze. Wielu rowerzystów to również kierowcy, którzy ze względu na nabyte wcześniej prawo jazdy posiadają już wiedzę o tym, jakie zachowania uczestników ruchu drogowego są niebezpieczne i jakie przepisy obowiązują na drodze. Warto w taką wiedzę wyposażyć również tych, którzy nigdy takich uprawnień nie mieli, a poruszają się rowerem - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Egzaminy mogłyby być przeprowadzane na komisariatach, w których są policjanci z drogówki, ale również tak jak dziś, można byłoby zdawać też w szkołach. Jazda bez takiego dokumentu,, prawdopodobnie byłaby wykroczeniem. Obecnie razie nie wiadomo, jak wysoka byłaby kara za złamanie przepisu.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. To ma do zaoferowania (VIDEO)
- Nowe auto za 42 600 zł?
- Przyjazny kierowcy system multiedialny. Czy to możliwe?

Rada Ministrów rozpatrzy sprawozdanie Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pt. "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2015 r. ", które zawiera m.in. rekomendacje możliwych do podjęcia działań mających na celu dalsze podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Rozpoczęcie zmian w przepisach dotyczących m.in. rowerzystów możliwe będzie po akceptacji dokumentu przez Radę Ministrów. Jednocześnie MIB chce podkreślić, że żadne z planowanych zmian nie będą wprowadzane przeciwko uczestnikom ruchu drogowego, ale ze względu na ich bezpieczeństwo. Celem MIB będzie także, by nowe przepisy nie stanowiły dla nich dużej niedogodności.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • cvq (gość)

  Jeszcze obowięzkowe OC dla tych uczestników ruchu drogowego. Wypadki są z winy różnych stron.

 • zyggi (gość)

  prawo jazdy jest obowiazkowe i jakos nie widac zbytnio korzysci z takiego stanu rzeczy...wiekszosc jezdzi jak chce a nie jak trzeba/nakazuja przepisy ;]

 • Alis321 (gość)

  Można jeszcze wprowadzić numery rejestracyjne rowerów (tabliczki), ubezpieczenia, obowiązek wożenia apteczki i zdania egzaminu z pierwszej pomocy... Jakie wspaniałe pole dla twórczości pana ministra )który powinien jednak wiedzieć, że przestrzegać należy nie JE (przepisy), ale ICH (przepisów). W tej materii on mógłby zdać jakiś egzamin z języka ojczystego...

 • L;KJG (gość)

  jestem za, ale równocześnie przeciw. za dla bogatych bałwanów na drogich rowerach, w drogich kaskach, którym wydaje się "niewiadomoco", ale przeciw dla potencjalnej pani Jadzi, która rowerem jeździ od 12 roku życia, ale z 70 na karku nie zda egzaminu. i co? TAKI SAM MANDAT DLA OBOJGA???

 • Sony (gość)

  Jestem ZA !!!!!! KAŻDY - ABSOLUTNIE każdy kto wjeżdża na drogę powinie ZNAĆ przepisy. Rowerzysta jest takim samy uczestnikiem ruchu - skoro rowyrzyście chcą mieć TAKIE same prawa jak reszta niech mają TEKIE same obowiązki. Tak samo dla mnie GŁUPOTĄ było pozwalanie na jazdę motorowerami po 18 roku zycia - stare dziadki bez prawa jazdy kupowały skuter i jeździły. Jeździsz po drogach ? MUSISZ znać przepisy - zresztą egzamin na Kartę Rowerową jest znacznie postrzy niż na parawo jazdy.

 • obserwator_syt (gość)

  Napisze krótko, bo już miałem okazję pisać na wielu portalach komentarze na ten temat, że to jest absurdalny pomysł, który jest niezgodny z przepisami unijnymi. Szkoda moich słów i stukania w klawisze . Życzę wszystkim miłego dnia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości