Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Karta rowerowa obowiązkowa. Co o pomyśle sądzą Polacy?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. archiwum Wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób nie mających prawa jazdy jest pomysłem, który ma na celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Co o takim rozwiązaniu myślą Polacy?

Fot. archiwum Egzaminy mogłyby być przeprowadzane na komisariatach, w których są policjanci z drogówki, ale również tak jak dziś, można byłoby zdawać też w szkołach. Jazda bez takiego dokumentu, prawdopodobnie byłaby wykroczeniem. Obecnie  nie wiadomo, jak wysoka byłaby kara za złamanie przepisu.

Z badania przeprowadzonego przez Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że 53% badanych osób jest za wprowadzeniem takiego rozwiązania. Odmienne zdanie ma 32%, a najwięcej przeciwników proponowanych rozwiązań jest na wsi - blisko 40%. Zgoda panuje co do rozwiązań mogących zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów. 3/4 badanych wymienia rozbudowę ścieżek rowerowych.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test włoskiej nowości
- Czy funkcjonalność sedanów jest ograniczona?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?

- Będę chciał użyć wszelkich dostępnych narzędzi prawnych i edukacyjnych, które zagwarantują, że rowerzyści poruszający się po drogach publicznych będą kompleksowo znali przepisy ruchu drogowego, co potwierdzi np. egzamin na kartę rowerową. Muszą oni mieć przekonanie, że warto je przestrzegać dla zagwarantowania sobie i innym bezpieczeństwa na drodze. Wielu rowerzystów to również kierowcy, którzy ze względu na nabyte wcześniej prawo jazdy posiadają już wiedzę o tym, jakie zachowania uczestników ruchu drogowego są niebezpieczne i jakie przepisy obowiązują na drodze. Warto w taką wiedzę wyposażyć również tych, którzy nigdy takich uprawnień nie mieli, a poruszają się rowerem - komentował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marek (gość)

    Wprowadzenie kart rowerowych dla wszystkich dorosłych byłoby sprzeczne z art. 3 ust. 5 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym: "Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy". Po drugie, czy będziemy zapędzać czterdziestolatków bez prawa jazdy na płatne kursy? Po trzecie, czy policja będzie grasować w kszakach i zbijać kasę z mandatów? Po czwarte, co z kwestią praw nabytych? Po piąte, żaden normalny kraj na świecie nie wymaga "papierów na rower". Po szóste, każdy normalny kraj zrozumiał, że kluczem jest edukacja rowerowa w szkołach i infrastruktura.

  • Ala ma kota. (gość)

    No to spadnie sprzedaż rowerów , a tego sprzedawcy by nie chcieli !!!

  • obserwator_syt (gość)

    Popieram komentarz pana Marka. Obowiązkowe karty rowerowe to absurdalny pomysł, który dodatkowo jest niezgodny z przepisami unijnymi. To tak samo jakby wprowadzić karty na deskorolkę, hulajnogę i wrotki. Dodatkowo idąc tym tokiem myślenia warto rozważyć wprowadzenie tzw. karty pieszego, bo pieszy też stwarza zagrożenie na drodze, a po zdaniu egzaminu będzie mniej wypadków z udziałem pieszych. Jest to absurdalny pomysł, który jest atakiem i dyskryminacją rowerzystów. Od razu nasuwa się pytanie kto pod pretekstem bezpieczeństwa chce na tym zarobić. Winą ewentualnych wypadków jest wspomniana przez pana Marka infrastruktura i brak edukacji. Lepszym rozwiązaniem zamiast wprowadzania nakazów jest po prostu budowa tras rowerowych. Nie rozumiem tej dyskryminacji. Gdzie tu logika. Dla niektórych dajmy na to starszych ludzi rower to jedyny środek transportu. Przykładem jest babcia lub dziadzio jadący nim po chleb itd. Ciekawe co UE powie na te ewentualnie absurdalne pomysły w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości