Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kary i pouczenia

Data publikacji: Autor: Dariusz Krawczyk

 Kierowcy będą odbierać mandaty między innymi u dozorców. Nowe przepisy zlikwidowały oddzielne blankiety dla mandatów gotówkowych wręczanych cudzoziemcom. Teraz wszystkich obowiązuje ten sam formularz.

Kierowcy będą odbierać mandaty między innymi u dozorców.

 

Nowe przepisy zlikwidowały oddzielne blankiety dla mandatów gotówkowych wręczanych cudzoziemcom. Teraz wszystkich obowiązuje ten sam formularz.

 
Mandat będzie prawomocny od chwili, gdy ukarany złoży swój podpis.

 

- Niekiedy użytkownicy dróg dopiero w domu dochodzą do wniosku, że mandat otrzymali niesprawiedliwie. Piszą wówczas odwołania do komendy policji, lecz zgodnie z przepisami uchylić go może wyłącznie sąd na wniosek złożony w terminie do 7 dni po uprawomocnieniu się mandatu - tłumaczy komisarz Marcin Koper. - Kierowcy w tych skargach podnoszą czasami argument rzekomego "straszenia" przez policjantów sądem, co ponoć spowodowało, że zgodzili się na mandat.

 

Tymczasem funkcjonariusze mają obowiązek udzielić kierowcy pouczenia, iż przysługuje mu prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Konsekwencją odmowy rzeczywiście jest skierowanie sprawy do sądu, ale informacji takiej nie można odbierać jako formy "straszenia".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości