Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kary za brak OC

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Krzysztof Szymczak: Brak ubezpieczenia OC grozi nie tylko mandatem 50-złotowym. Właściciel pojazdu może zapłacić nawet 2 tys. zł. kary. Nawet 2 tysiące złotych kary może otrzymać właściciel samochodu, który nie opłaci w terminie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził nowe stawki kar. Ich wysokość zależy od tego, jak długo właściciel auta nie ma ubezpieczenia.

 

Posiadacze samochodów osobowych, którzy spóźnili się z opłatą do trzech dni, zapłacą w tym roku 410 zł. Dla tych, którzy ubezpieczenia OC nie wykupili w terminie nie przekraczającym 14 dni od obowiązkowej daty, kara wynosi 1 020 zł. Najwięcej, bo 2 040 zł, będą musieli zapłacić Fot. Krzysztof Szymczak: Brak ubezpieczenia OC grozi nie tylko mandatem 50-z³otowym. W³a¶ciciel pojazdu mo¿e zap³aciæ nawet 2 tys. z³. kary. właściciele pojazdów osobowych,  którzy nie opłacą ubezpieczenia dłużej niż 14 dni. Pieniądze wpłaca się na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- W zeszłym roku prowadzono ponad 75 tys. postępowań dotyczących nie opłacania przez właścicieli pojazdów ubezpieczenia OC. Większość z nich zakończyła się wymierzeniem kary finansowej. Chociaż tegoroczne stawki kar są niższe od stosowanych w 2004 r., to i tak ich dolegliwość jest duża – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Do kontrolowania kierowców pod kątem opłacenia OC uprawnione są policja, straż graniczna, organy celne oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku zatrzymania przez policjantów kierowcy, który nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego opłacenia OC, grozi mu mandat w wysokości 50 zł. Następnie informacja o prawdopodobnym nieopłaceniu OC przekazywana jest Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który przystępuje do wyjaśnienia sprawy. Może się ona zakończyć nałożeniem kary.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości