Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Kask może uchronić motocyklistę przed przed śmiercią

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kask może uchronić motocyklistę przed przed śmiercią Czy Jarosławowi Wałęsie życie uratował kask motocyklowy? Wydaje się, że tak, bo europoseł - poza bardzo rozległymi i ciężkimi ranami niemal całego ciała - nie doznał urazu głowy.

Przypomnijmy, że Jarosław Wałęsa (syn byłego prezydenta RP, europoseł PO) zderzył się z terenową Toyotą RAV4 w miniony piątek pod Sierpcem na drodze krajowej nr 10. Przyczyny dramatu wyjaśnia prokuratura. Czy kask mógł mu uratować życie? Jarosław Wałęsa używał pełnego kasku, który uznawany jest za najskuteczniej chroniący zdrowie i życie użytkownika.

Zobacz też: Kupujemy kask motocyklowy - rodzaje, malowanie, ceny - poradnik

- 14 sierpnia miałem kolizję na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy. Gdyby nie solidny kask, na pewno doznałbym poważnego urazu głowy - mówi Rafał Wolski z Bractwa Motocyklowego "Dragonia" w Bydgoszczy. Na dowód pokazuje reporterowi "Pomorskiej" rysy na kasku. - Uderzyłem w asfalt. Poczułem tylko silny wstrząs, ale zaraz o własnych siłach mogłem się podnieść. Nic się nie stało - zapewnia.

Jan Izbicki, inny motocyklista "Dragonii" przekonuje, że kask motocyklowy to podstawowe wyposażenie motocyklisty, mogące uratować zdrowie i życie. Musi być wygodny i dobrze leżeć na głowie. Nie może mieć za dużo luzu.
Jego zdaniem, sprzęt podstawowej ochrony motocyklisty nie może być tani, bo niska cena (np. 100-150 zł) oznacza tandetę, która może się zemścić w krytycznej sytuacji.

Ceny dobrych kasków zaczynają się od 750 zł, ale mogą sięgać nawet 3 tys. zł. Najlepsze są kaski pełne zwane integralnymi lub pełne z częściami ruchomymi - z przyłbicą i ochroną na szczękę (szczękowe).

Zobacz zdjęcia: Kask motocyklowy - integralny, szczękowy czy jet? FOTOPORADNIK

Wytrawnych jeźdźców spotyka się niekiedy w tzw. orzechach czy nocnikach, czyli w kaskach niepełnych, ale jest to wyposażenie stosowane z okazji pard, pokazów, a nie w normalnym ruchu drogowym.

Skorupy kasków wytwarza się z tworzyw sztucznych, najczęściej z poliwęglanu. Droższe modele wykonane są z laminatów żywic poliestrowych, zaś najdroższe z kewlaru i włókien węglowych.

- Jeśli motocyklista, ewentualnie motorowerzysta lub jego pasażer nie założyli w czasie jazdy kasków, każdemu z nich grozi stuzłotowy mandat. Kierujący otrzymuje też dwa punkty karne - przestrzega podinsp. Maciej Zdunowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

O motocyklistach przeczytacie Państwo także w piątek w magazynowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".

Marek Weckwerth

Źródło: Pomorska.pl

Kask może uchronić motocyklistę przed przed śmiercią
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kask może uchronić motocyklistę przed przed śmiercią

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości