Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kat. B nie tylko na skutery

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot: Archiwum Polskapresse Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali istotną poprawkę do nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, kierowcy posiadający prawo jazdy od co najmniej trzech lat będą mogli prowadzić jednoślady o pojemności silnika do 125 centymetrów sześciennych z automatycznymi i manualnymi skrzyniami biegów - podaje "Rzeczpospolita".

Przypomnijmy, że pierwotna wersja nowelizacji pozwalała kierowcom z przynajmniej trzyletnim stażem na prowadzenie motocykli Fot: Archiwum Polskapressewyłącznie z automatycznymi przekładniami. W praktyce, do tej grupy jednośladów zaliczają się niemal wyłącznie skutery. Zdaniem senatorów, taka sytuacja faworyzuje producentów właśnie takich maszyn, co jest sprzeczne z zasadami sprawiedliwości.

W związku z tym uchwalili oni poprawkę do nowelizacji, w której poszerzyli zakres pojazdów, którymi można kierować mając prawo jazdy kat. B o motocykle z przekładniami manualnymi. Senatorów nie przekonała argumentacja wiceministra infrastruktury. Twierdził on, iż ograniczenie do skrzyni automatycznej wynikało ze względu na troskę o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Teraz, poprawki senatorów trafią pod obrady Sejmu. Od posłów zależy czy nowelizacja wejdzie w życie w zmienionej, czy też pierwotnej formie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    Coś tu wreszcieDRGNĘŁOprzedstawione w artykule niemal zgodne z mych wypowiedzi na tym forumMOTOFAKTÓW: http://www.motofakty.pl/artykul/prawo-jazdy-na-motocykl-nie-bedzie-potrzebne-senat-przeglosowal-poprawki.html. Tak to prawda, że nie można faworyzować jednej grupie producenckiej de facto ta poprawka daje dodatkowo zdrową konkurencję orazSWOBODNYwybór skrzyni biegów na równi z wyborem pojazdów w pozostałych kategoriach praw jazdy i co więcej daje konstytucyjną wolność"równouprawnienia"automatu i manuala orazBEZPIECZEŃSTWObo nieraz udowodniono naukowo iż manual wymaga większej koncentracji w prowadzeniu przekładając na same korzyści od samego kierującego kończąc na środowisko naturalne, a automatZMNIEJSZAinstynkt samozachowawczy, generuje większe wydatki np.serwisowe/zakupowe, odbiera w niektórych warunkach drogowych radość z jazdy, że to kierujący"rządzi"jednośladem, a nie jednoślad jego de facto jedyny sensowny plus automatu to jazda tylko w korku, a minusem jazda np.polnymi drogami.

  • nn (gość)

    Dość nierozsądna poprawka - trudno to inaczej ująć. Panowie senatorowie, jak widać, przedkładają zasady "rynkowe" nad bezpieczeczeństwo na drodze. Ciekawe ilu z nich używa regularnie (jakichkolwiek) jednośladów, albo chociaż ma o tym pojęcie? O ile nowelizacja w pierwotnej formie ma jakiś sens, to po tej poprawce faktycznie "drogówka" może mieć powody do narzekania. Za to więcej będzie pracy dla pogotowia...

  • bryan (gość)

    Niech@nn-poczytaj moje wcześniejsze wypowiedzi na tym forum w temacie, a po wtóre pojedź do centrali polizei, a najlepiej do ich biblioteki w Duseldorfie albo w Bonn i tam są materiały analiz czy kierowca może kierować np.jednośladem do125cm3(ponoć obecnie badają czy można nawet do250cm3, ale z ograniczeniemKMi tu rzeczywiście tylko na automat i znane są ich konkluzje). Piszesz, iż czy mają senatorowie pojęcie, to akurat mnie to wisi bo fakt jest faktem iż np.jednoślad czy jakKAŻDYinny pojazd będzie miał błahy powód pierwszy z brzegu do narzekania drogówki czy więcej roboty dla pogotowia bo pojazdy w samym sobie nie są niebezpieczne tylko co siedzi wGŁOWIEkierującego jak np.ostatnio szaleniec zBMW M3driftyjący poW-wie, albo szaleńcy-busiarze(jeden taki woził bez przedniej ...tarczy hamulcowej w ramach oszczędności i gdyby taki bezmóżgopwiec zabił komuś ze Twoich bliskich, to też wylałbyś gorzkie żale na parlamentarzystów iż nie mają pojęcia po co utworzyli prawo jazdy na mikrobusy?!).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości