Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Katalizator dla diesla

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek: W wielu samochodach napędzanych silnikiem wysokoprężnym stosuje się katalizator utleniający i coraz częściej – filtr cząstek stałych. Katalizator jest urządzeniem, które służy do zmniejszania emisji szkodliwych składników w spalinach i jest także stosowany w silnikach wysokoprężnych.

Od ponad 20 lat producenci pojazdów umieszczają katalizatory w układach wydechowych silników benzynowych. Ponieważ katalizator jest urządzeniem, które służy do zmniejszania emisji szkodliwych składników w spalinach, jest także stosowany w silnikach wysokoprężnych. Fot. Robert Kwiatek: W wielu samochodach napędzanych silnikiem wysokoprężnym stosuje się katalizator utleniający i coraz częściej – filtr cząstek stałych.

 

Silnik diesla z racji zasady pracy oraz używanego paliwa, emituje sadzę, węglowodory, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz metale: wapń, magnez, żelazo i cynk. Powszechnie stosowany katalizator utleniający umożliwia redukcję emisji dwutlenku siarki o 98 procent, węglowodorów i tlenku węgla o ponad 80 procent.

 

Od 2005 roku obowiązuje norma Euro IV. W układach wydechowych silników diesla, montaż katalizatorów oraz filtra cząstek stałych będzie koniecznością, być może dojdzie jeszcze dodatkowy katalizator neutralizujący tlenki azotu.  

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Kondi (gość)

    W ostatnim numerze OZONU przeczytałem art. pt. "Cytryną w diesla".Otóż Hiszpańscy naukowcy zauważyli, iż można zregenerowaćkatalizator dieslowski ... wkładajać na kilka godzin do gorącego soku z cytryny. Nie wiem na ile jest to prawdą ale wynika że warsztaty samochodowe przeniosą siedo kuchni. Cola doskonały odrdzewiacz, cytryna na katalizator, no no ... :)

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości