Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Kawasaki Z 1000

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Konstruktorzy Z 1000 postawili na sprawdzony silnik, który jest zmodyfikowaną jednostką z ZX-9R. Zmiany dotyczą głównie zwiększenia pojemności.

Jednostka napędowa
Z 1000 wyposażono w czterosuwowy, chłodzony cieczą, czterocylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 953 ccm i mocy 127 KM.

Czujnik położenia przepustnicy K-TRIC, połączony z modułem zapłonowym, zapewnia precyzyjne czasy zapłonu, niezależnie od położenia rączki gazu. W Z 1000 zastosowano katalizator, który pomaga utrzymać emisję spalin na poziomie przyjaznym środowisku. Za zasilanie odpowiedzialny jest układ wtryskowy z dwiema przepustnicami w każdej gardzieli.

Zawieszenie i rama
Sztywna a przy tym lekka rama typu Diamond z cienkościennych rur o dużej średnicy przekłada się na precyzyjne zachowanie motocykla. Silnik bezpośrednio przymocowany do ramy dodatkowo podnosi jej sztywność.

Przednie zawieszenie typu upside-down o średnicy rur nośnych 41 mm ma regulację napięcia wstępnego sprężyny i siły tłumienia na odbiciu.

Tylne zawieszenie z układem dźwigowym Uni-Trak, zostało wyposażone w gazowy amortyzator ze zbiornikiem wyrównawczym.

Hamulce
Przednie, półpływające, 300 mm tarcze hamulcowe współpracują z lekkimi, czterotłoczkowymi zaciskami. Tylna tarcza o średnicy 220 m współpracuje z jednotłoczkowym zaciskiem. Przy takim rozwiązaniu wykonanie hamowania i dozowanie dźwignią jest niezwykle proste i skuteczne.

Podsumowanie
Stylistyka Z 1000 jest podkreślana przez wiele specjalnie zaprojektowanych elementów nadwozia. Obudowa siedzenia z tylną lampą typu LED, wewnętrzny błotnik mocowany do wahacza i przedni błotnik były specjalnie zaprojektowane dla zaznaczenia agresywnego i sportowego wizerunku tego motocykla. Pozycja kierowcy jest wygodna, a specjalnie wyprofilowany zbiornik sprzyja dalszemu zespoleniu motocyklisty z pojazdem. Kawasaki Z 1000 ma wszelkie atrybuty ulicznego motocykla, a więc mocny silnik, solidne zawieszenie i dobre hamulce.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości