Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Każdy chce mieć to, czego inni nie mają

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

fot. archiwum Amerykanie pokazali ostatnio supersamochód Chryslera ME Four – Twelve, co w tłumaczeniu oznacza, że auto ma silnik umieszczony centralnie, cztery sprężarki i 12 cylindrów. Amerykanie wszystko muszą mieć największe. Nowy Chrysler ma moc 850 KM, uzyskuje szybkość 400 km/h, przyspieszenie od 0-100 km w ciągu trzech sekund. Tak szybko przyspieszają tylko motocykle, ale to już nie wystarcza, więc teraz ma być taki samochód.

 

fot. archiwum Gdzie oni będą jeździć tym samochodem z taką szybkością - nie wiadomo. W USA dalej obowiązuje na autostradach szybkość ok. 90 km/h (50 mil), tylko w niektórych stanach 110 km/h (ok.60 mil). Takie samochody kupowane są zresztą nie tyle do jeżdżenia, ile po to, aby ich właściciel pozostawał w błogim przekonaniu, że jakby chciał, to by mógł się przejechać z szybkością 400 km/h.

 

Świat pośpiesznie szuka nowych rozwiązań, aby samochody były bardziej nowoczesne. Współczesne auta to prawdziwe elektrownie, prawie wszystkim kierują komputery. Komputer hamuje, komputer włącza wycieraczki, komputer wreszcie zapala światła, gdyby kierowca nie zauważył, że słońce zaszło. Coraz więcej firm przystępuje do produkcji samochodów hybrydowych, z dwoma rodzajami napędu, trwają też przyspieszone prace nad bateriami paliwowymi. Nie techniki trzeba szukać dla samochodów, ale miejsca gdzie mogłyby jeździć.

 

Na świecie robi się coraz ciaśniej. Obecnie jest 700 milionów samochodów, a za 10 lat, czyli za chwilę, będzie ich przeszło miliard. W Tokio buduje się wiadukt nad wiaduktem, bo inaczej samochody już się nie mieszczą. W Niemczech, gdzie każdego roku kupowanych jest przeszło 4 mln nowych samochodów, autostrady budowane są non stop, co zdążą nową wybudować, to już robi się na niej tłok.

 

Wróćmy do amerykańskiego bolida. ME Four - Twelwe ma być produkowany na razie w liczbie dziesięciu egzemplarzy w cenie nieustalonej, ale nie będzie to mniej niż pół miliona dolarów. Być może chętni znają się również w Polsce. Snobizm jest mocą  sprawczą rozwoju świata. Każdy chce mieć to, czego inni nie mają.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości