Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Każdy Polak codziennie traci prawie pół godziny w korkach

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Każdy Polak codziennie traci prawie pół godziny w korkach Kierowcy przez korki muszą wydawać więcej na paliwo. Część z nich spóźnia się także do pracy i twierdzi, że samochód staje się bardziej awaryjny. Niektórzy przez nie rezygnują z auta.

W miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców 61 proc. osób stoi w korkach codziennie. Im mniejsze miasto, tym jest trochę lepiej. Z kolei na wsiach jedna czwarta mieszkańców codziennie styka się z utrudnieniami na drodze. W całej Polsce średnio 37 proc. kierowców stoi w korkach codziennie, a 64 proc. przynajmniej raz w tygodniu.

Tak wyglądają wyniki badania zorganizowanego przez Link4 i Polską Izbę Motoryzacji.

Zobacz też: Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking

Skutki korków

Ponad 60 proc. osób napotykających korki twierdzi, że wydaje coraz więcej na paliwo (które zresztą ciągle drożeje), 22 proc. przyznaje, że spóźnia się do pracy. W opinii 13 proc. z powodu korków samochody stają się bardziej awaryjne, a 10 proc. osób musi zrezygnować z codziennego transportu swoim samochodem - w dużych miastach nawet 23 proc.

- Korki i roboty drogowe mogą mieć także inny skutek. Mogą wpływać na liczbę wypadków i w konsekwencji na szkodowość ubezpieczeniową. Choć w korku nie możemy rozwinąć niebezpiecznej prędkości, która będzie przyczyną wypadku, to stajemy się bardziej zestresowani, co wpływa na nasze nerwowe zachowanie na drodze i pośpiech podczas dalszej jazdy - mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

W jaki sposób unikamy korków?

Większość kierowców korzysta z innych tras, na których zatłoczenie jest nieduże, część układa plan dnia tak, aby jeździć kiedy korków nie ma. Niektórzy korzystają ze środków transportu, których korki nie dotyczą lub chodzą piechotą. Co ciekawe, 5 proc. łamie przepisy drogowe.

Zobacz też: Agresja za kierownicą - jak sobie radzić z wariatami na drogach?

Ile czasu spędzamy codziennie w korkach?

Z powodu korków i robót drogowych w dużych miastach 13 proc. osób spędza w samochodzie codziennie ponad godzinę dłużej, 18 proc. od pół godziny do godziny, a blisko połowa ankietowanych traci każdego dnia do pół godziny. Niewielu zmotoryzowanych nie napotyka na utrudnienia drogowe w ogóle.

Ranking miast

Z badań producentów nawigacji samochodowych wynika, że największe korki w Polsce są w Warszawie i Wrocławiu. W dalszej kolejności znalazły się Poznań, Łódź i Kraków. W Europie wygrywa Bruksela, ale w czołówce są cztery miasta z Wysp Brytyjskich: Londyn, Edynburg, Dublin i Belfast.

opr. (pw)

Każdy Polak codziennie traci prawie pół godziny w korkach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Każdy Polak codziennie traci prawie pół godziny w korkach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości