Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37842 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Kia Futuron Concept. Kierowca w nowatorskim otoczeniu

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Kia Firma Kia zaprezentowała studyjny model o nazwie Futuron Concept. To elektryczny SUV w stylu coupé wyposażony w napęd na cztery koła.

Futuron Concept został zaprezentowany na zakończonej właśnie międzynarodowej wystawie China International Expo 2019 (CIIE) w Szanghaju. Nazwa tego pojazdu w pełni oddaje wygląd jego nadwozia. Ale równie istotne są zastosowane w nim technologie.

Zatem Futuron Concept ma w pełni elektryczny napęd. Energia elektryczna trafia do czterech silników, które znajdują się bezpośrednio przy kołach. Jak twierdzi producent, auto ma najnowocześniejszy układ przeniesienia napędu e-AWD, który zapewnia błyskawiczną reakcję na polecenia kierowcy. 

Ponadto pojazd zapewnia nowy rodzaj interakcji między samochodem a kierowcą. Przedni błotnik płynnie wnika do kabiny, tworząc swego rodzaju połączenie między fotelem kierowcy a drogą przed autem. Kabinę przykryto panoramicznym szklanym dachem w kształcie rombu, który łączy się z maską. Znajduje się w nim sieć czujników LiDAR, które służą jako czujniki światła, określają odległość do poprzedzającego pojazdu i zapewniają autonomiczną jazdę na poziomie 4, czyli bez konieczności trzymania rąk na kierownicy i obserwowania drogi w większości sytuacji.

Jedną z najważniejszych cech kabiny Futuron Concept jest "kokpit" zbudowany wokół kierowcy. Graficzny interfejs wyłania się z drzwi po stronie kierowcy i otacza kierownicę, łącząc się z zestawem wskaźników pośrodku deski rozdzielczej i wyświetlaczem umieszczonym na kierownicy. Interfejs obsługuje się za pomocą rzeczywistości rozszerzonej, wyświetlając przydatne informacje na temat autonomicznej jazdy, układu napędowego czy nawigacji.

Dwa przednie fotele są wykonane z elastycznych materiałów i gwarantują zarówno pionową pozycję do prowadzenia samochodu, jak i odchyloną podczas odpoczynku przy włączonym autonomicznym trybie jazdy. Producent podkreśla, że pod względem szerokiego zakresu regulacji są zbliżone do foteli w lotniczej klasie biznes. Po uruchomieniu autonomicznego trybu jazdy kierownica chowa się w pulpicie przed kierowcą.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Fot. Kia

Fot. Kia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • edek (gość)

    koncept esiva od ssanga jakoś bardziej do mnie przemawia

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Kia zdjęcia

Kia dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Kia Cena

Części dla marki Kia

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

659 zł