Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Kia. Koreańczycy wprowadzą nowy rodzaj napędu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Kia Zespół napędowy typu „mild hybrid”, składający się z turbodiesla i silnika elektrycznego o napięciu 48 V, zadebiutuje pod maską Kia Sportage.

W drugiej połowie 2018 r. Kia Motors wprowadzi do oferty pierwszy samochód z 48-woltowym hybrydowym zespołem napędowym typu „mild hybrid”. Nowy zespół napędowy, oznaczony EcoDynamics+, emituje mniej dwutlenku węgla dzięki wspomaganiu przyspieszania silnikiem elektrycznym, który jest zasilany z dodatkowego, 48-woltowego akumulatora. Silnik elektryczny, który w hybrydzie typu „mild hybrid” jest wykorzystywany również jako generator, pozwala na dłuższą jazdę z wyłączoną spalinową jednostką napędową.

Kompaktowe rozmiary poszczególnych podzespołów dają możliwość zastosowania hybrydowego zespołu napędowego typu „mild hybrid” w modelach obecnej generacji bez negatywnego wpływu na ich funkcjonalność czy przestronność.

Pierwszym modelem, który będzie oferował nowy układ napędowy EcoDynamics+ z hybrydą typu „mild hybrid”, składającą się z turbodiesla i silnika elektrycznego o napięciu 48 V, będzie Kia Sportage. Auto pojawi się w ofercie w drugiej połowie 2018 roku. Od nowego roku oferta modeli spod znaku EcoDynamics+ poszerzy się o Ceeda trzeciej generacji.

Hybrydowy zespół napędowy typu „mild hybrid” jest pierwszym z nowych układów napędowych, które pojawią się w samochodach marki Kia w ramach szerszej strategii elektryfikacji modeli. Wprowadzenie do oferty 48-woltowego zespołu napędowego oznacza, że Kia będzie pierwszym producentem na świecie, który oprócz samochodów napędzanych tradycyjnymi silnikami będzie miał w gamie modele hybrydowe, hybrydy typu plug-in, auta elektryczne i 48-woltowe hybrydy typu „mild hybrid”. Do 2025 roku Kia Motors planuje poszerzyć ofertę o 16 nowych modeli z zaawansowanym zespołem napędowym. Wśród nich znajdzie się 5 nowych samochodów hybrydowych, 5 hybryd typu plug-in, 5 aut z napędem elektrycznym i – w 2020 r. – nowy samochód elektryczny z ogniwami paliwowymi.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Zmiany w nagrywaniu egzaminów

Fot. Kia Głównymi elementami hybrydowego zespołu napędowego typu „mild hybrid” są kompaktowych rozmiarów 48-woltowy, litowo-jonowy akumulator o pojemności 0,46 kWh i nowy silnik elektryczny (Mild-Hybrid Starter-Generator – MHSG), który jednocześnie pełni funkcję silnika i generatora. Sterowany elektronicznie za pomocą falownika Mild-Hybrid Starter-Generator płynnie przełącza się pomiędzy dwoma trybami pracy – „silnik” i „generator”. MHSG, napędzany paskiem z wału korbowego silnika Diesla, podczas przyspieszania zapewnia do 10 kW mocy elektrycznej, która w trybie „silnik” wspomaga wysokoprężną jednostkę napędową, co wpływa na zmniejszenie obciążenia silnika Diesla i na redukcję emisji spalin. W trybie „generator” system odzyskuje energię kinetyczną podczas hamowania zarówno przy użyciu hamulców, jak również biegami i wykorzystuje tę energię do ładowania akumulatorów.

Podczas przyspieszania – w trybie „silnik” – akumulator jest rozładowywany, co zapewnia dodatkowy moment obrotowy i poprawia osiągi auta przy gwałtownym przyspieszaniu lub redukuje obciążenia silnika spalinowego podczas delikatnego przyspieszania. W czasie hamowania, jazdy w dół z użyciem hamowania silnikiem lub podczas podjeżdżania do skrzyżowania MHSG przełącza się w tryb „generator” i odzyskuje energię z wału korbowego, aby ładować akumulator podczas jazdy.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Systemem steruje komputer, który oblicza najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej energii. Jednostka sterująca bierze przy tym pod uwagę to, ile energii pozostało w akumulatorze.

Energia z baterii może być również wykorzystana do obsługi nowej funkcji „Moving Stop & Start”. Jeśli akumulator ma wystarczająco dużo energii, silnik spalinowy wyłącza się automatycznie podczas hamowania biegami i przy użyciu hamulców. MHSG może natychmiast i bardzo płynnie uruchomić silnik ponownie, jeśli kierowca naciśnie pedał przyspieszenia.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • To Nie Przejdzie (gość)

    Brzmi ciekawie. Wygląda na to, że Koreańczycy podchodzą do tematu zdroworozsądkowo. Europa Zachodnia tonie zaś w morzu poprawnych politycznie absurdów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości