Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kia na cenzurowanym UOKiK-u

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Kia na cenzurowanym UOKiK-u Informacje na temat gwarancji na samochody marki Kia, podawane w serwisie internetowym koncernu, wprowadzały konsumentów w błąd – to jedna z niedozwolonych praktyk zakwestionowanych przez prezesa UOKiK.

Postępowanie UOKiK wykazało, że w serwisie internetowym kiagwarancja.pl koncern informował, że siedmioletnia gwarancja z limitem 150 000 km obejmuje każdy nowy model samochodu Kia oraz m.in. zawieszenie z amortyzatorami i sprężynami. 
  
Tymczasem z informacji zawartych w książce gwarancyjnej na rok 2011 wynikało, że jeden z modeli (K2900 CRDi) był objęty tylko trzyletnią gwarancją z limitem do 100 000 km, a elementy układu zawieszenia (np. amortyzatory) miały dwuletnią gwarancję z limitem do 40 000 km.
 
UOKiK: Volvo S80, V70, S60 i V60 do serwisów 

W opinii prezesa UOKiK informacje o zakresie gwarancji dostępne na stronie internetowej oficjalnego serwisu Kia wprowadzały konsumentów w błąd. Zgodnie z prawem obowiązkiem przedsiębiorcy jest przekazywanie pełnej, jednoznacznej i rzetelnej informacji na temat oferowanej usługi.

Urząd zakwestionował także stosowanie przez Kia Motors Poland w treści książek gwarancyjnych niedozwolonego postanowienia, zgodnie z którym bezpłatne usługi gwarancyjne nie obejmują normalnego zużycia.

Zgodnie z prawem w dokumencie gwarancyjnym zakres bezpłatnej ochrony musi być określony w sposób jasny, zrozumiały i niewprowadzający w błąd.

Urząd zakwestionował także stosowanie przez Kia Motors Poland w treści książek gwarancyjnych niedozwolonego postanowienia, zgodnie z którym bezpłatne usługi gwarancyjne nie obejmują normalnego zużycia.

Brak precyzyjnego określenia sytuacji, w których bezkosztowo przeprowadzana jest naprawa, dawał przedsiębiorcy możliwość dowolnego decydowania o tym, jakie usterki obejmuje gwarancja.

Autostrada A4 - kara dla Stalexportu za opłaty podczas remontów

Prezes UOKiK zobowiązała Kia Motors Polska do umieszczenia na stronie internetowej kiagwarancja.pl zgodnej z prawdą informacji o zakresie gwarancji, usunięcia z książek gwarancyjnych niedozwolonego postanowienia i poinformowania o tym na stronach internetowych kia.pl oraz kiagwarancja.pl.

Fakt, że przedsiębiorca podjął współpracę z UOKiK-iem, pomógł mu uniknąć kary finansowej.

Kia na cenzurowanym UOKiK-u
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kia na cenzurowanym UOKiK-u

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości