Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36996 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Kia Rio kontra Skoda Fabia kombi

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Kia: Zaletą Kia Rio jest niewysoka cena. Kia Rio i Skoda Fabia Kombi to auta kompaktowe, które spełniają kryterium ceny do 45 tys. zł.

Od początku roku samochody w naszym kraju zdrożały tak bardzo, że z coraz większym trudem udaje się znaleźć kompaktowe auto w cenie do 45 tys. zł. Kryterium to spełniają Kia Rio i Skoda Fabia Kombi.

Fot. Kia: Zalet± Kia Rio jest niewysoka cena.
Kia Rio z silnikiem 1,3 l o mocy 75 KM kosztuje 38 800 zł i jednym z najtańszych pojazdów kompaktowych. Ponieważ nadwozie Rio bardziej przypomina kombi niż hatchbacka, przeciwstawiamy mu Skodę Fabię Kombi napędzaną silnikiem o identycznej mocy, uzyskiwanej z pojemności 1,4 l. Produkt Fot. Skoda: Skoda Fabia Kombi to przyzwoicie wykoñczone auto o stosunkowo przestronnym wnêtrzu i sporym baga¿niku. czeski kosztuje jednak o 5860 zł więcej. W prospektach reklamowych Rio generalny importer marki Kia informuje, że silnik 1,3 l uzyskuje moc 82 KM. Można przypuszczać, że moc tę wyliczono według normy JIS. Według obowiązującej w Europie normy ECE silnik Rio ma moc tylko 75 KM.


Cechy szczególne


Cechy charakterystyczne Rio wynikają z koreańskiego sposobu projektowania samochodu: miękkie zawieszenie i „azjatycki” design nadwozia i wnętrza. Wyróżnikiem Skody Fabii jest skromne wyposażenie i podzespoły Volkswagena. Przestronność kabiny pasażerskiej Rio nie Fot. Kia: Mankamentem Rio s± kiepskie w³asno¶ci jezdne i ma³o wydajny uk³ad hamulcowy. Wysoki poziom ha³asu utrudnia d³u¿sz± podró¿. budzi zastrzeżeń, chociaż w Skodzie jest nieco więcej miejsca na tylnej kanapie. Wyposażenie seryjne auta koreańskiego jest dość skromne – poduszka powietrzna dla kierowcy, wspomaganie układu kierowniczego i elektrycznie sterowane szyby w przednich drzwiach. Droższa Fabia wyposażona jest Fot. Skoda: Sprawdzony silnik 1,4 l/75 KM sprawia korzystne wra¿enie i jest wystarczaj±cym ¼ród³em napêdu Fabii. W³asno¶ci jezdne pojazdu s± przyzwoite. podobnie, jednak szyby w drzwiach trzeba opuszczać ręcznie. Za to kierowca może sobie wyregulować w dwóch płaszczyznach kolumnę kierownicy. Oba pojazdy mają identyczną długość – 422 cm. Objętość bagażnika Rio wynosi 450 l, a Skody – o 25 l mniej. W obu autach po złożeniu tylnej kanapy podłoga bagażnika nie jest równa. W Rio pełne wykorzystanie bagażnika uniemożliwia mała ładowność, która wynosi zaledwie 365 kg. Dla porównania, ładowność Fabii wynosi 440 kg.


Silniki


Silnik Rio nie jest szczytem techniki. Ma 2 zawory w cylindrze i z pojemności 1,3 l uzyskuje 75 KM mocy. Jednostka napędowa Fabii jest konstrukcją niemiecką i pochodzi z Volkswagena (m.in. z Golfa IV. generacji). Osiąga moc identyczną z mocą silnika koreańskiego, ma jednak 4 zawory w każdym cylindrze i pojemność 1,4 l. Kia zużywa o 0,5 l paliwa więcej niż Skoda. Fot. Kia: W Rio centralnie umieszczony prêdko¶ciomierz jest doskonale widoczny. Jako¶æ plastików jest przeciêtna, ale mamy do czynienia z tanim autem.


Wrażenia z jazdy


Obaj konkurenci mają zbliżoną dynamikę i do prędkości 100 km/h rozpędzają się w czasie ok. 14,2 s. Silnik Rio jest jednak głośny i ma nieprzyjemny dźwięk. Podczas jazdy z prędkością 100 km/h pojazd koreański jest dwa razy głośniejszy od Fabii. Ma to istotne znaczenie podczas dłuższych podróży, gdyż hałas w Rio przy tej prędkości daje się we znaki. Własności jezdne Fabii są przyzwoite. Mimo prostego układu zawieszenia udało się konstruktorom Fot. Skoda: Kszta³t tablicy przyrz±dów jest typowy dla tej marki – wska¼niki s± czytelne. Przednie siedzenia s± nieco twarde. osiągnąć kompromis między komfortem jazdy a stabilnością pojazdu. Kia na zakrętach zachowuje się niepewnie, co ma związek ze zbyt miękkim zawieszeniem i mało precyzyjnym układem kierowniczym. We współczesnych samochodach kiepskie własności jezdne zdarzają się dość rzadko. Również układ hamulcowy Rio nie jest wydajny. Koreańskie auto zatrzymuje się z prędkości 100 km/h na drodze 45,4 m. Fabia potrzebuje o 5 m. mniej. Za to mankamentem Skody są mało wygodne przednie fotele.


Podsumowanie


Marka Kia zapowiada generalny szturm na europejskie rynki. Wydaje się, że model Rio nie ma większych szans na sukces, gdyż odstaje on od samochodów europejskich tej wielkości. Jego największym atutem jest niska cena. Przewaga Fabii byłaby miażdżąca, gdyby nie dość wysoka cena, która może ostudzić początkowy zapał. Tym bardziej, że za nieco lepsze wyposażenie trzeba jeszcze dopłacić. 

Nasza ocena:

(+ oznacza przewagę nad konkurentem)


 


Rio

Fabia Kombi

Przestronność wnętrza

remis

Silnik


+

Poziom hałasu


+

Hamulce


+

Dynamika

remis

Zużycie paliwa


+

Nowoczesność konstrukcji


+

Wyposażenie

+


Wybrane dane techniczne:


Rio

Fabia Kombi

Typ silnika

benzynowy

benzynowy

Liczba cylindrów/zaworów

4/8

4/16

Pojemność skokowa (cm3):

1343

1390

Moc maksymalna (KM/obr/min):

75/5400

75/5000

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

113/3000

126/3900

Przyspieszenie 0-100 km/h (s):

14,3

14,1

Przyspieszenie (IV b.) 60-100 km/h (s):

13,3

13,1

Prędkość maksymalna (km/h):

172

170

Głośność (IV b.) przy 100 km/h (dB)*:

72

69

Droga hamowania od 100 km/h (m):

45,4

40,3

Pojemność bagażnika (dm3):

450/1275

425/1225

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

45

45

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

5,8/9,4

5,3/8,9

Długość x szerokość x wysokość (cm):

422 x 168 x 144

422 x 165 x 145

Rozstaw osi (cm):

241

246

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

3/3

2/10

Cena (zł):

38 800

44 660


Wyposażenie seryjne:Rio

Fabia Kombi Classic

poduszki powietrzne

1

1

układ ABS

o

o

układ wspomagania nagłego hamowania

-

-

lusterka zewnętrzne elektrycznie sterowane/podgrzewane

-

-

elektryczne sterowanie szyb przednich/tylnych

s/-

o

klimatyzacja

-

o

radio

o

o

centralny zamek

o

o

wspomaganie układu kierowniczego

s

s


s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Kia Rio zdjęcia

Kia Rio dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Skoda Fabia dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Kia Rio opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Kia Rio Cena

Części dla marki Kia

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

659 zł