Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kia Venga 1.4 L

Redakcja
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Po sukcesie Cee’da i Sportage, Kia oferuje kolejny model, który 7-letnią gwarancją i przystępną ceną (od 40 990 zł) ma przekonać klientów do produktów tej egzotycznej marki. Ponad 4 tysiące nabywców pojazdu łączącego w sobie zalety hatchbacka oraz minivana w ubiegłym roku uczyniło Vengę drugim najpopularniejszym modelem w ofercie producenta z Seulu

.

Laureatka prestiżowej nagrody wzorniczej „Red Dot” zbudowana na tej samej

Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert

płycie podłogowej co Hyundai i30 oraz Kia Cee’d może poszczycić się rozstawem osi (2615 mm) większym niż w kompaktowym VW Golfie VI. Pojazd o wysokości 1600 mm dzięki dużej powierzchni szyb przypomina bardziej minivana niż typowego hatchbacka. Niewielka maska oraz prawie pionowa szyba tylna podkreślają zwartą i spójną sylwetkę jednobryłowego nadwozia. Krótki zwis przedni oraz tylny spotykany w samochodach terenowych sprawdzi się również w aucie miejskim ułatwiając manewrowanie w ciasnych miejskich uliczkach.

Wnętrze Vengi jest przestronne i pozwoli czterem dorosłym osobom podróżować w komfortowych warunkach z zapasem miejsca na nogi i nad głową. Poczucie przestrzeni potęguje duży panoramiczny odsuwany elektrycznie dach (4000 zł) oraz charakterystyczne dla vanów trójkątne szyby przed przednimi drzwiami. Wyższa niż w typowych hatchbackach pozycja za kierownicą wpływa korzystnie na widoczność we wszystkich kierunkach.

Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert

Tylną kanapę w zależności od potrzebnej przestrzeni bagażowej możemy przesuwać wzdłużnie w zakresie 13 cm. W ten sposób 422-litrowy bagażnik powiększymy do 552 litrów lub po złożeniu asymetrycznie dzielonego oparcia do 1486 litrów.

W kabinie dominuje czarny plastik ze srebrnymi dodatkami. Materiały użyte do wykończenia nie ustępują jakością tym stosowanym przez europejskich producentów. Srebrne wykończenie konsoli centralnej możemy zamienić na kolor czarny, beżowy lub jaskrawo zielony. Wyświetlacz standardowego systemu audio składającego się z radioodtwarzacza CD/MP3 oraz 6 głośników jest mały, ale nawet podczas słonecznych dni zachowuje wzorową czytelność. Dla miłośników kolorowych, dotykowych ekranów Kia przygotowała system nawigacji satelitarnej (4500 zł) z ekranem o przekątnej 6.5 cala, który może być wykorzystany również jako wyświetlacz kamery cofania.

Model dostępny jest w czterech wersjach wyposażenia: S, M, L oraz XL.

Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert

Najuboższa wersja S zawiera m.in. dwie poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, regulację kolumny kierownicy, szyby przednie elektryczne, zamek centralny oraz instalację radiową z 4 głośnikami.

Podstawowy silnik benzynowy o pojemności 1.4 litra, mocy 90 KM i 137 Nm momentu obrotowego rozpędza ważące ok. 1200 kg auto do 100km/h w niecałe 13 sekund. Jednostka ta wystarczy do sprawnego poruszania się po mieście, jednak w trasie czuć brak mocy i momentu. Elastyczność od 80 do 120km/h wynosząca 18,2 sekundy sprawia, że na piątym biegu po wciśnięciu pedału gazu w podłogę niewiele się dzieje. Spalanie w mieście wynosi około 8,5 litra/ 100 km natomiast w trasie 6 litrów/ 100 km. Ograniczeniu zużycia paliwa ma sprzyjać system Idle Stop & Go (ISG) dostępny opcjonalnie we wszystkich wersjach silnikowych, który automatycznie wyłącza i ponownie uruchamia silnik.

Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert
Kia Venga, Fot: Dariusz Wołoszka Info-Ekspert

Warto rozważyć wybór mocniejszej (125 KM) jednostki benzynowej lub jednego z trzech diesli. Silniki wysokoprężne dysponują mocą od 77 do 128 KM oraz momentem 220 Nm i 260 Nm.W zależności od tego na jaki silnik się zdecydujemy napęd na przednie koła będzie przenoszony za pomocą 5 lub 6-stopniowej skrzyni biegów. Obie przekładnie pracują lekko i precyzyjnie. Istnieje również możliwość (4 000 zł) połączenia silnika benzynowego 1.6 litra z automatyczną 4-stopniową skrzynią biegów.

Zawieszenie to najprostsze, ale również najbardziej uniwersalne połączenie kolumn McPhersona z przodu i belki skrętnej z tyłu. Symbioza ta pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Venga jest kolejnym modelem po Soul, Cee’d, Sorento oraz Sportage, który uzyskał maksymalną notę 5 gwiazdek w testach EuroNCAP.

Kia jest obecnie ósmym największym importerem w Polsce z 17% wzrostem sprzedaży w porównaniu do roku 2009. Venga z atrakcyjnym nadwoziem, dużą przestrzenią pasażerską oraz dobrze skalkulowanymi cenami może konkurować z hatchbackami : Skodą Fabia czy Fiatem Punto lub minivanami: Oplem Meriva i Citroenem C3Picasso.

Wybrane dane techniczne Kii Venga i konkurentów:

Marka/modelKia VengaOpel MerivaSkoda Fabia
WersjaLEnjoyComfort
Cena (zł)53 49065 75050 350
SilnikBenzynowyBenzynowyBenzynowy
Pojemność (cm3)139613981390
Moc (KM)9010085
Moment obrotowy (Nm)137130132
Przyspieszenie 0 - 100 km/h (s)12,913,912,2
Prędkość maksymalna (km/h)167177175
Średnie spalanie (l/100 km)6,06,15,9
Emisja CO2 (g/km)140144139
Skrzynia biegówmanualna 5 biegówmanualna 5 biegówmanualna 5 biegów
Pojemność bagażnika (l)422397315


Tekst i zdjęcia: Dariusz Wołoszka - Info-Ekspert

**więcej zdjęć Kii Venga w

naszej galerii

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty