Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kiedy ginie najwięcej dzieci w wypadkach?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Sławomir Mielnik W 2016 roku w blisko 3 tys. wypadkach drogowych poszkodowanych zostało ponad 3,3 tys. dzieci w wieku do 14 lat. W zeszłym roku najwięcej takich wypadków miało miejsce w woj. małopolskim, śląskim i łódzkim.

Rozpoczynający się Dniem Dziecka i kończący rok szkolny czerwiec z pewnością może pozytywnie kojarzyć się dzieciom. Niestety ten miesiąc to nie wyłącznie dobre wiadomości dla najmłodszych i ich rodziców. Na podstawie policyjnych statystyk z ostatnich lat wyraźnie widać, że w czerwcu rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci i ten zwiększony poziom zagrożenia utrzymuje się aż do końca sierpnia. W całym 2016 roku doszło do 2,9 tys. wypadków z udziałem dzieci w przedziale wiekowym 0-14 lat (to o nieco ponad 5% więcej niż we wcześniejszym roku), w których zginęło 72 dzieci, a 3,2 tys. zostało rannych. Najczęściej te zdarzenia miały miejsce w woj. małopolskim, śląskim i łódzkim. Co ważne, aż 35% wypadków miało miejsce w czerwcu (364 – był to najniebezpieczniejszy pod tym względem miesiąc ubiegłego roku), lipcu (362) i sierpniu (343). Ten trend większego zagrożenia na drogach w czasie letnich wakacji potwierdzają też statystyki z wcześniejszych lat.

– Pocieszające jest to, że dziś dzieci mogą czuć się bezpieczniej na drogach niż jeszcze 10 lat temu, gdy brały udział w wypadkach o prawie 50% częściej niż obecnie. Ale w dalszym ciągu takich zdarzeń każdego roku jest kilka tysięcy i, jak pokazują statystyki, dzieci rzadko kiedy wychodzą z nich bez szwanku – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Redakcja poleca:

Abonament od radia w aucie? Zapadła decyzja
Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie działa?
Kierowcy dowiedzą się ile poczekają na światłach

Policja nieustannie podkreśla konieczność systematycznego edukowania społeczeństwa w zakresie i apeluje o naukę już od najmłodszych lat. W całej Polsce organizowane są akcje, w które zaangażowane są zarówno instytucje publiczne, jak i przedstawiciele biznesu. – Celem takich inicjatyw jest kształtowanie prawidłowych postaw u najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz uczenie ich udzielania pierwszej pomocy. Rozmowa z uczniami szkół podstawowych jest podwójnie skuteczna, bo edukują się nie tylko one - wiedzę zdobytą w trakcie spotkań przekazują przecież w domu – dodaje Karolina Tworzydło.

Zobacz także: Hyundai Grand Santa Fe w naszym teście

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości