Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia Artykuł sponsorowany

Kiedy i jak można wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny Beesafe.pl

Kiedy i jak można wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest polisą obowiązkową. Z reguły, ubezpieczenie to zawierane jest umową na okres 12 miesięcy. Występują jednak sytuacje, w których taka umowa może, a nawet powinna zostać wypowiedziana. Wyjaśniamy, jak i kiedy wypowiedzieć OC samochodu.

Koniec okresu ubezpieczeniowego

Najczęstszym przypadkiem, kiedy to właściciele samochodów składają wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, jest zakończenie okresu obowiązywania umowy wraz z ostatnim dniem jej trwania. W przypadku niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, taki wniosek o wypowiedzenie umowy OC można wysłać drogą elektroniczną. Złożenie takiego dokumentu oznacza, że ubezpieczenie wygasa z ostatnim dniem określonym w umowie - wyjaśniają eksperci Beesafe.pl.

Kiedy decydujemy się na taki krok? W zdecydowanej większości dotyczy to osób, którym kończy się umowa ubezpieczenia. Szukają oni wówczas ofert, które będą dla nich korzystniejsze od dotychczasowej. Po znalezieniu takiego ubezpieczenia, zawierają oni umowę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym. Aby dotychczasowe OC nie przedłużyło się automatycznie, potrzebne jest jeszcze wypowiedzenie polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Warto przy tym pamiętać, że OC nie można wypowiedzieć w ostatnim dniu jej trwania. Aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia pojazdu, dotychczasowa polisa musi zostać wypowiedziana najpóźniej w przedostatnim dniu obowiązywania. Co jednak w sytuacji, gdy o tym zapomnimy?

Podwójne ubezpieczenie OC a wypowiedzenie

Ustawodawca przewidział sytuację, w której właściciel pojazdu może wypowiedzieć OC, które dopiero co zostało wznowione. Można tego dokonać tylko w momencie, gdy pojazd posiada już polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeżeli takie wypowiedzenie wpłynęło w bardzo krótkim czasie od wznowienia, wówczas ubezpieczyciel rozwiązuje taką umowę bez żadnych dodatkowych kosztów. Co jednak w sytuacji, gdy taki dokument prześlemy kilka tygodni po rozpoczęciu ochrony ubezpieczeniowej? Wówczas musimy liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam opłatę i zwróci środki tylko za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Sprzedaż samochodu i wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Jeżeli dojdzie do sprzedaży samochodu, wówczas polisa ubezpieczeniowa OC przechodzi na nowego właściciela. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest bowiem przypisane do pojazdu, a nie jego posiadacza. Dlatego po sprzedaży samochodu, nie ma już możliwości wypowiedzenia ubezpieczenia, a tym samym dochodzenia zwrotu opłaconej składki za niewykorzystany okres ochrony. Nowy właściciel ma pełne prawo korzystać z takiej polisy OC do końca okresu, na jaki została zawarta. Warto przy tym pamiętać, że takie ubezpieczenie nie wznowi się automatycznie. Jeśli o tym zapomnimy, możemy pozostać bez ważnego ubezpieczenia OC i narazić się na wysokie kary za jego brak. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/.

A co w przypadku, gdy szukamy ubezpieczenia dla naszego pojazdu? Najszybszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty jest kalkulator OC/AC Beesafe, dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Wystarczą tylko 2 informacje, aby obliczyć składkę i otrzymać wiążącą ofertę na ubezpieczenie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości