Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kiedy i komu należy się samochód zastępczy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot: Maciej Pobocha Wypadek lub awaria samochodu powoduje, że nie możemy korzystać z własnego pojazdu który zostaje unieruchomiony. Warto pamiętać, że mamy prawo do auta zastępczego. Wyjaśniamy w jakiej sytuacji możemy się o niego ubiegać, jak długo będziemy mogli z niego korzystać, a także podpowiadamy jakie trudności mogą nas spotkać.

Na początku należy zaznaczyć, że prawo do samochodu zastępczego zależy przede wszystkim od sytuacji w której chcemy Fot: Maciej Pobochaz niego skorzystać. Możemy to uczynić w ramach ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku, polisy autocasco jeśli taką mieliśmy wykupioną, a także podczas naprawy pojazdu, który uległ awarii.

Samochód z OC sprawcy kolizji lub wypadku
Jeśli braliśmy udział w wypadku lub kolizji drogowej, mamy prawo do pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy. Zwrot kosztów jest możliwy kiedy:
•    nie możemy używać samochodu w takim samym zakresie jakby szkody nie było,
•    ponieśliśmy niezbędne wydatki do korzystania z pojazdu w takim samym zakresie, w jakim korzystalibyśmy z auta, gdyby nie uległ uszkodzeniu,
•    nie mogliśmy zaspokoić swoich potrzeb związanych z poruszaniem się pojazdem mechanicznym

Przed wynajęciem auta zastępczego warto złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowy sprawcy stosowne oświadczenie, że zamierzamy skorzystać właśnie z takiego rozwiązania. Aby nie stwierdzono, że chęć wynajmu auta zastępczego jest nieuzasadniona, należy podkreślić, że pojazd jest nam niezbędny, gdyż służy nam np. do dojazdu do pracy czy dowożeniu dzieci do szkoły.

Częstym argumentem towarzystw ubezpieczeniowych jest możliwości skorzystania przez poszkodowanego z komunikacji publicznej. Prawnicy podkreślają jednak, że samochód kupujemy nie tylko do realizacji obowiązków zawodowych, ale również do potencjalnej możliwości z niego skorzystania, wtedy gdy będzie taka potrzeba, zatem gdybyśmy chcieli realizować powyższe cele za pomocą komunikacji publicznej to nie nabywalibyśmy go w ogóle.

Przy szkodzie częściowej ubezpieczyciel musi pokryć koszty wynajmu za faktyczny okres naprawy. Należy pamiętać, że podczas zaistnienia szkody całkowitej, czas najmu to okres od dnia zniszczenia pojazdu do dnia, w którym poszkodowany może nabyć analogiczny pojazd, nie dłuższy niż do dnia zapłaty odszkodowania. Ubezpieczycielowi OC sprawcy trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające swoje wydatki, czyli faktury lub rachunki. Oczywiście zwrot kosztów nie będzie dotyczył opłat takich jak zakup benzyny czy parking.

Istotne jest, że w takiej sytuacji samochód powinien być tej samej, albo niższej klasy, ale nie może nam zostać narzucona stawka wynajmu czy limit kilometrów.

Okazuje się, że gdy nasze auto jest w naprawie, a my czekamy na wypłatę odszkodowania, możemy przesiąść się do taksówki. Jeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z usług specjalistycznej firmy, a komunikacja miejska nie pozwoli nam dojechać do miejsca pracy, możemy ubiegać się o zwrot kosztów przejazdów z polisy OC sprawcy także w wypadku korzystania z usług właśnie taksówkarzy lub przewoźników.

Auto zastępcze z polisy autocasco lub assistance
Umowa ubezpieczeniowa autocasco jest dobrowolną umową cywilną i jej warunki określają strony ją zawierające. Jeśli posiadamy polisę autocasco i w umowie przewidziany został taki zapis, przysługuje nam bezpłatny wynajem samochodu zastępczego. Niezbędne szczegóły o okolicznościach w jakich możemy liczyć na pojazd zastępczy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W porównaniu do poprzedniej sytuacji, należy zwrócić uwagę, że samochód zastępczy z polisy autocasco można wypożyczyć zazwyczaj na okres około 3 do 4 dni. Tak samo jednak pojazd może być tej samej lub niższej klasy, ale prawdopodobne, że np. ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów wynajmu, dlatego o dogodne zapisy należy wynegocjować przy kupnie polisy. Trzeba także podkreślić, że jeżeli z winy ubezpieczyciela nie otrzymamy należnego pojazdu, który należy nam się z polisy autocasco, możemy wynająć samochód na własny koszt i starać się o zwrot wydatków.

Awaria w ramach gwarancji a auto zastępcze
Nie wszystkie firmy zapewniają samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu, który jest objęty gwarancją. Jeśli jednak mają taką usługę w swojej ofercie, to należy się nam ona tylko w przypadku całkowitej niesprawności naszego samochodu i kiedy warsztat przekroczył czas na naprawę. Auta dostaniemy wtedy na nie dłużej niż około 4 dni, a jeśli wcześniej rzeczoznawca stwierdzi, że zaistniała usterka powstała z naszej winy, będziemy musieli poradzić sobie sami.

W przypadku oddania do naprawy auta po gwarancji, udostępnienie samochodu zastępczego zależy głównie od dobrej woli serwisu. Jeśli zdecydujemy się wynająć auto poza serwisem, w którym odbywa się naprawa, musimy liczyć się z koniecznością wpłaty kaucji, która wynosi nawet klika tysięcy złotych.

Gdzie szukać pomocy? W przypadku problemów z uzyskaniem pojazdu zastępczego w sytuacji kiedy mamy do tego prawo, należy zgłosić się do Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Zdaniem eksperta - Bartosz Salwiński, ekspert rynku ubezpieczeń, członek zarządu mfind
ekspert rynku ubezpieczeń, członek zarządu Akademii mfind Fot. mfindUbezpieczyciele najczęściej odmawiają przyznania samochodu zastępczego, gdy poszkodowany nie jest w stanie udowodnić, że samochód jest mu rzeczywiście niezbędny. Co rozumiemy przez słowo niezbędny? Oznacza to, że brak samochodu zastępczego narazi kierowcę na szkodę majątkową. Ubezpieczyciel może również wymagać od poszkodowanego udowodnienia, że nie może on realizować swoich potrzeb korzystając z ogólnodostępnych środków transportu lub wykorzystując inny sposób, niewymagający wynajęcia pojazdu zastępczego. Poszkodowany może się również spotkać z trudnościami, jeśli ubezpieczyciel uzna, że część wydatków jest nieuzasadniona  np. samochód zastępczy jest wyższej klasy niż ten uszkodzony. W przypadku problemów poza zwróceniem się do Rzecznika Ubezpieczonych pozostaje nam droga sądowa, czyli wniesienie pozwu. Warto zauważyć, że w takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem, często od razu wypłacają odszkodowanie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • arek (gość)

  w Szczecinie jest wiele wypożyczalni samochodów ale wszędzie chcieli kaucję znalazłem jedną bezproblemową to jej adres ...........polecam Edytowany przez moderatora 2014-05-28 07:39

 • Wowski

  Mam assistance od startera i samochód zastępczy przysługuje mi do 7 dni, więc odpowiada mi ta opcja. Dodatkowo mam zapewnioną pomoc drogową gdziekolwiek jestem, również poza granicami kraju. Czy autocasco też ma opcję dłuższego okresu użytkowania auta zastępczego? Myślę, że tydzień tyo taki optymalny okres czasu.

 • Werko (gość)

  Jeśli nie Twoja wina to po co wykorzystywać AC. Szukaj wypożyczalni, która bezgotówkowo CI wynajmie. Wtedy nie ma problemów z płatnością bo to oni ściągają należność z TU.

 • jarko (gość)

  Też tak myślę po co wykorzystywać swoje ubezpieczenie jak można to załatwić bezgotówkowo.

 • CzyNaPewno (gość)

  Czytałem o tym bezgotówkowo i nie do końca jestem przekonany czy aby to na 100% jest bezgotówkowo. Ktoś ma może większe doświadczenie w tym temacie?

 • Anna123 (gość)

  @CzyNaPewno Ja po stłuczce zgłosiłam się do Kancelarii Odszkodowawczej Cito w Krakowie. Oferują też, oprócz dochodzenia odszkodowań, wynajem aut zastępczych bezgotówkowo. I tak, rzeczywiście bezgotówkowo i sprawnie to załatwili.

 • Komentarz usunięty.
 • Życzliwy (gość)

  Polecam profesjonale wypożyczalnie. www.darmowe-auta.pl

 • MArek (gość)

  Polecam auto etapia w tym zakresie

 • jaonna (gość)

  Ja korzystałem z www.RTcars.pl szybko sprawnie pomogli nawet w zgłoszeniu wypadku i wypełnieniu wszystkich papierów

 • Jacek (gość)

  Miałem "okazję" skorzystać z wynajmu samochodu z OC sprawcy, jednak wczesnie poszukałem trochę informacji w internecie oraz podzwoniłem po różnych firmach. O bezgotówkowośc, o którą pytał kolega powyżej, nie ma się co martwić. Na rynku jest wiele firm, które tylko tym się zajmują lecz czasem różnice są duże. Warto spytać konkretnie na jak długi okres udostępnią auto zastępcze oraz o niby nieistotne sprawy typu mozliwość udostępnienia samochodu np. żonie, możliwość wyjazdu za granicę itp. Osobiście skorzystałem z firmy MTrental.pl i za Vectre 2001r dostałem nowiutkie Mondeo. Mimo, że Vectra była do uratowania, ubezpieczyciel zrobił szkode całkowitą a pieniądze wypłacił po ponad miesiącu oczekiwania. Wypożyczalnia powiedziała, że od momentu wypłaty pieniędzy mogę jeszcze kilka dni jeździć zastepczakiem. Niezdecydowanym polecam usługę, chociaż nikomu nie życzę takiej potrzeby ;)

 • Janek5 (gość)

  W moim wypadku wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo. Korzystałem z jednego z punktów wypożyczalni Panek. W niej pracownik poinstruował mnie co i jak, zeby nie było problemów z ubezpieczycielem i faktycznie nie było żadnych.

 • EuCO (gość)

  http://oc-odszkodowanie-info.pl/auto-zastepcze/

 • Andrzej (gość)

  Ja w Łodzi korzystałem z wypożyczalni Metropolis.. Załatwili za mnie wszystkie formalności. Jakby ktoś potrzebował to polecam - metropolis-rent.pl

 • PAWEŁ(gość) (gość)

  Może ktoś wie czy jeżeli awaria auta powstała z mojej winy a mam autocasko i oc należy mi się samochód zastępczy?

 • marekk (gość)

  Pozytywne doświadczenia mam z firma Szymbud i ich pomocą drogową. Mają taką ofertę jak wynajem samochodu z OC sprawcy wypadku i się na to załapałem jakoś pół roku temu. Dali mi wygodny, nowszą Skodę za darmo. Mogłem sobie jeździć do woli, dopóki moje auto nie zostało naprawione. Mają swój serwis szymbud.com/wynajem-samochod%C3%B3w , tutaj jest wszystko o takim wynajmie napisane i są też konkretne marki samochodów jakie wynajmują.

 • eliza (gość)

  Po auto zastępcze z oc sprawcy wypadku najlepiej zgłosić się do EuCOcar . Mają różnorodne auto i szybko załatwiają sprawę.

 • kaczors (gość)

  Nie obchodzą mnie bzdurne tłumaczenia ubezpieczycieli. Przy każdym zdarzeniu związanym z firmowym autem, wszystko załatwia Unique Service Partner. Tak jest nam wygodniej, szybciej, łatwiej, konkretniej, ale przede wszystkim - auto zastępcze jest zawsze. Zawsze jest też wypłacona z polisy adekwatna kwota. Ubezpieczyciele wiedzą na czym stoją. Większości klientów mogą zaniżyć wypłatę z polisy, ale jeśli kogoś reprezentuje firma znająca temat, to logiczne, że nie będą się w to bawić - i tak nic nie ugrają.

 • kamil (gość)

  ja brałem auto zastępcze po wypadku z EuCOcar . Zero problemów i w ogóle wszystko szybko złatwili

 • maria28 (gość)

  Z Eucocar wzięłam auto zastępcze i powiem wam, że była to dobra decyzja

 • Polo (gość)

  Exclusiv asistance w Alianzie jak stanie się coś w samochodzie np pęknie jakiś przewód a będziecie blisko warsztatu nie jedzcie sami do warsztatu wzywajcie lawetę bo jak pojedziecie sami auto zastępcze wam nie przysługuje. Alianz złodzieje.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości