Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kiedy kierowca odpowie za szkody wyrządzone przez pasażera?

Data publikacji: Autor: Adam Mirosiński

Fot. Jarosław Jakubczak Ktoś uszkodził Ci auto otwierając drzwi przy wysiadaniu z samochodu? Jeśli był to kierowca lub właściciel pojazdu, to odszkodowanie otrzymasz z jego OC. Gdy sprawcą jest pasażer sprawy się komplikują, ale nie stoisz na z góry straconej pozycji.

Zarysowanie lub wgniecenie drzwi stojącego obok na parkingu samochodu to najczęstsze szkody wyrządzane przez pasażera wysiadającego z auta. Zdarzają się i poważniejsze przypadki, jeśli np. pasażer wysiadał na ulicę i drzwi uderzyły w przejeżdżający pojazd. Bywa, że firmy ubezpieczeniowe w takich sytuacjach automatycznie odmawiają wpłaty odszkodowania z obowiązkowego OC właściciela samochodu. Są jednak argumenty prawne, których można użyć w ramach reklamowania decyzji ubezpieczyciela.

– Odmowa będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego. Podkreśla, że słowo „wyłączna” oznacza, iż jakakolwiek nieprawidłowość w zachowaniu kierującego lub posiadacza pojazdu (np. naruszenie przepisów ruchu drogowego) powinna prowadzić do uznania jego winy, a więc przyjęcia odpowiedzialności z OC komunikacyjnego. Oczywiście, jeśli tylko istnieje związek między jego zachowaniem a szkodą. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z profesjonalnym przewoźnikiem np. taksówkarzem, który nie tylko powinien przestrzegać przepisów, ale też dbać o bezpieczeństwo pasażerów.

Redakcja poleca:

Policja z nową metodą walki z łamiącymi przepisy drogowe?
Ponad 30 tys, zł za złomowanie starego auta
Audi zmienia oznaczenie modeli na... stosowane wcześniej w Chinach

– Chodzi tu głównie o przypadki, kiedy kierujący zatrzymuje samochód w niedozwolonym miejscu na ulicy i pasażer wysiada. W takich sytuacjach – zgodnie z orzecznictwem sądów – kierujący przyczynia się do powstania szkody, nie można więc mówić o wyłącznej winie pasażera. Niewątpliwie pasażer powinien zachować większą ostrożność przy wysiadaniu, nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby nie fakt zatrzymania samochodu przez kierowcę w tym a nie innym miejscu, zapewne do wypadku by nie doszło – wyjaśnia Tomasz Młynarski.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Polecamy. Co oferuje Kia Picanto?

Dlatego też uszkodzenia powstałe przy wsiadaniu lub wysiadaniu na parkingu nie zawsze będą pokrywane z OC komunikacyjnego. Pasażer powinien zachować ostrożność i zwrócić uwagę, czy ma wystarczająco dużo miejsca, żeby otworzyć drzwi nie uszkadzając pojazdu stojącego obok. Wtedy poszkodowanemu pozostanie skorzystanie np. z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym pasażera. Z kolei pasażera nie można uznać za winnego szkody, jeśli silny wiatr niespodziewanie „wyrwie” drzwi otwierane przez niego. Wówczas nie będzie można zwrócić się z roszczeniem ani z OC komunikacyjnego, ani OC w życiu prywatnym.

– Warto też pamiętać, że jeśli pasażer był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, to szkody powinny być pokryte z OC komunikacyjnego. Podobnie będzie, gdy pasażerem jest dziecko posiadacza pojazdu lub kierowcy mające mniej niż 13 lat albo inna osoba, za którą ponoszą oni odpowiedzialność – podkreśla radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • gnago (gość)

  Coś tu nie klapuje OC mamy nie na kierowcę ale na auto i jego właściciela, drzwi otwierane nawet przez pasażera czy nawet kosmitę są jego częścią. Zatem zasadne jest odszkodowanie z OC tegoż pojazdu. Opisywana sytuacja w artykule byłaby słuszna gdyby OC związane było z osobą kierowcy niezależnie czym kieruje. A tak to stek bredni i dowód wypaczeń aparatu sprawiedliwości w POLSce

 • Artur (gość)

  Czytając doszedłem do tego samego wniosku co przedmówca. Jeżeli tak, to OC powinno być na kierowcę, a nie na samochód, co jest jawnym złodziejstwem!!

 • JA (gość)

  BRAWO ZA UDOSTĘPNIENIE TABLIC REJESTRACYJNYCH, NO CHYBA ZE TO AUTA TESTOWE

 • Radca ds. Odszkodowań (gość)

  Niestety dla przedmówców, w artykule w sposób prawidłowy odniesionych się do kwestii odpowiedzialności pasażera pojazdu niebędącego właścicielem pojazdu. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej pojazdu mechanicznego, na wysokość składki ma wpływ wiele czynników związanych ze współwłaścicielem lub właścicielem pojazdu. Dla zainteresowanych oferuję bezpłatną weryfikację spraw. Sprawdź na str. KIPP. Edu. Pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości