Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kiedy mogą odholować nasz samochód

Data publikacji: Autor: Maciej Kabroński

Zlecenie odholowania naszego auta wydane przez funkcjonariuszy policji, strażników miejskich, zarządców dróg lub władz gminnych, zostanie przeprowadzone na nasz koszt. Minimalna kwota tej operacji to 500 zł.
Przejdź do: Szersza analiza przepisów

Od 12 lutego 2001 r. kierowców obowiązuje nowy przepis, mówiący o tym, kiedy mogą odholować nasz pojazd:

  • kierowca nie posiada przy sobie niezbędnych dokumentów (OC, prawo jazdy, dowód rejestracyjny)
  • samochód stoi w miejscu niedozwolonym do parkowania utrudniając ruch i stwarzając zagrożenie
  • została przekroczona dopuszczalna masa lub dopuszczalny nacisk na oś
  • samochód został uznany za wrak lub nie posiada tablic rejestracyjnych
  • prowadzący samochód kierowca jest nietrzeźwy
  • pojazd jest w złym stanie technicznym
Analiza przepisów
W świetle nowych przepisów nasz samochód zostanie wywieziony na parking, gdy zaparkujemy go w miejscu, w którym przepisy drogowe jednoznacznie tego zabraniają, a jego postój zagraża bezpieczeństwu drogowemu lub utrudnia ruch. Podobny los czeka auta nietrzeźwych kierowców, chyba, że dalszą jazdę będzie kontynuował pasażer nie będący pod wpływem alkoholu.
Również brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub dokumentu świadczącego o wykupieniu składki ubezpieczeniowej OC jest podstawą dla funkcjonariuszy, aby zatrzymać nasz samochód.
- Co jak co, ale przepis, w świetle którego zostanie mi zarekwirowane auto, gdy zapomnę prawa jazdy nie jest do końca przemyślany - mówi Sławomir Kowalski, taksówkarz z Gdańska. - Nie wyobrażam sobie, że w konsekwencji nocnej kontroli mógłbym wrócić do domu pieszo ,,na barana" pasażerów nosić nie będę.
Wielu zwolenników, szczególnie wśród zarządzających spółdzielniami mieszkaniowymi, ma natomiast przepis, na podstawie którego w gestii np. straży miejskiej będzie leżał wywóz pojazdów uznanych za porzucone wraki lub tych, które nie będą posiadały tablic rejestracyjnych.
Wielu kierowców już teraz obawia się stresów w momencie, gdy zauważą brak swojego pojazdu w miejscu, gdzie go zaparkowali.
- Funkcjonariusz, który zdecyduje się wydać nakaz odholowania pojazdu na parking, niezwłocznie musi wskazać Komendzie Powiatowej Policji właściwej ze względu na miejsce, z którego usunięto lub przemieszczono pojazd, lokalizację tego parkingu - mówi nadkom. Marek Konkolewski z KWP w Gdańsku. - Każdy kto pomyśli, że skradziono mu auto musi się przecież zgłosić na policję, a tam zostanie powiadomiony, że jego samochód w rzeczywistości został odholowany, a nie padł łupem złodziei.

Zlecenie odholowania naszego auta wydane przez funkcjonariuszy policji, strażników miejskich, zarządców dróg lub władz gminnych, zostanie przeprowadzone na nasz koszt. Minimalna kwota tej operacji to 500 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości