Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kiedy należy wymieniać olej w silniku?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Pixabay.com Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Od jego jakości, a także od terminów jego wymiany zależy sprawność i żywotność silnika.

Zadaniem oleju silnikowego jest zapewnienie odpowiedniego smarowania w jednostce napędowej, gdyż wiele jej poszczególnych elementów składowych pracuje z dużą prędkością oraz są poddawane sporym obciążeniom. Bez oleju silnik zatarłby się już po kilku minutach od uruchomienia. Ponadto olej silnikowy odprowadza ciepło, rozprasza zanieczyszczenia oraz chroni wnętrze jednostki przed korozją.

Regularna wymiana oleju

Jednak żeby olej silnikowy spełniał swoje zadanie musi być regularnie wymieniany. Częstotliwość wymiany oleju ustala producent samochodu. Obecnie współczesne auta wymagają wymiany najczęściej co 30 tys. km. Starsze, np. te z początku XXI wieku, co 15-20 tys. km. Auta z lat 90. XX wieku i wcześniejsze wymagają wymiany zwykle co 10 tys. km przebiegu.

Szczegółowe okresy wymiany oleju podają producenci samochodów w instrukcji obsługi pojazdu. Na przykład Peugeot zaleca wymianę oleju w modelu 308 co 32 tys. km. Podobne instrukcje zaleca Kia w przypadku modelu Cee'd - co 30 tys. km. Ale Ford w modelu Focus instruuje, że wymianę oleju należy przeprowadzać każdorazowo co 20 tysięcy kilometrów.

Wydłużanie okresu pomiędzy wymiana oleju to po części efekt oczekiwania użytkowników i konkurencji na rynku motoryzacyjnym. Właściciele aut chcą, aby ich pojazd jak najdłużej nie musiał zajeżdżać do serwisu na przegląd. Obecnie samochody, szczególnie wykorzystywane jako narzędzia pracy, pokonują rocznie nawet po 100 tys. km. Gdyby w takich pojazdach była konieczność wymiany oleju co 10 tys. km, to auto musiałoby zajeżdżać do serwisu praktycznie co miesiąc. Dlatego producenci aut oraz producenci olejów niejako zostali zmuszeni do ulepszania swoich produktów.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jednak trzeba pamiętać, że określenie terminów wymiany oleju przez producenta auta zostało ustalone dla silników w pełni sprawnych i eksploatowanych w optymalny sposób. Tymczasem zdaniem wielu specjalistów, termin wymiany oleju zależy tak naprawdę od stylu jazdy i warunków eksploatowania pojazdu. Czy auto jest wykorzystywane do celów zarobkowych, czy też do celów prywatnych? W tym pierwszym przypadku samochód ma zdecydowanie mniej korzystne warunki pracy.

Wymiana oleju. Na co zwrócić uwagę?

Istotne jest również gdzie auto jest eksploatowane - w mieście, czy też na długich trasach. Użytkowanie auta w mieście można jeszcze podzielić na zarobkowe, co wiąże się z częstym rozruchem silnika, i na dojazdy do pracy lub na zakupy. Specjaliści z Total Polska podkreślają, że dla silnika szczególnie dotkliwe jest pokonywanie krótkich odcinków dom-praca-dom, w czasie których olej nie osiąga swojej temperatury roboczej i w rezultacie nie odparowuje z niego woda, która przedostaje się do oleju z otoczenia. Tym samym olej szybciej przestaje spełniać swoje właściwości smarne. Zatem właściwym postępowaniem jest częstsza wymiana oleju niż jest to przewidziane przez producenta pojazdu. W takim przypadku zaleca się wymianę oleju co 10 tys. km lub raz w roku.

Zdaniem ekspertów z sieci serwisowej Premio, jeśli miesięczne przebiegi pojazdu są wysokie olej silnikowy również powinien być zmieniany raz do roku lub nawet częściej. Podobną opinię mają specjaliści z sieci Motoricus, którzy twierdzą, że trudne warunki jazdy, wysoki stopień zapylenia lub jazda miejska na krótkich dystansach wymagają skrócenia częstotliwości przeglądów nawet o 50 procent!

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Na częstotliwość wymiany oleju mają również wpływ rozwiązania zmniejszające emisję spalin, jak np. filtry cząstek stałych DPF stosowane w autach z silnikami Diesla. Specjaliści z Total Polska tłumaczą, że sadza ze spalin gromadzi się w filtrze DPF, aby zostać wypalona w czasie jazdy w trasie. Problem pojawia się w przypadku aut eksploatowanych głównie w mieście. Kiedy komputer silnika wykryje, że filtr DPF nadaje się do oczyszczenia, do komór spalania podawane są dodatkowe dawki paliwa, by podnieść temperaturę spalin. Jednak część paliwa spływa po ściankach cylindrów i dostaje się do oleju, rozcieńczając go. W rezultacie oleju w silniku przybywa, ale jest to substancja nie spełniająca wymagań specyfikacji technicznej. Dlatego do prawidłowej eksploatacji pojazdów wyposażonych w DPF trzeba używać olejów niskopopiołowych.

Wymiana oleju w aucie z instalacją LPG

Są także zalecenia dla aut z instalacją LPG. W silnikach zasilanych autogazem temperatura w komorach spalania jest znacznie wyższa niż przypadku zasilania benzyną. Te niekorzystne warunki pracy mają wpływ na stan techniczny jednostki napędowej, zatem częstsza wymiana oleju jest w tym przypadku odpowiednia. Zaleca się, aby w samochodach z instalacją gazową wymieniać olej przynajmniej co 10 tys. km przebiegu.

We współczesnych samochodach coraz częściej komputer pokładowy podaje informację, ile kilometrów przebiegu pozostało do wymiany oleju silnikowego. Ten okres jest obliczany w oparciu o kilka czynników odpowiedzialnych za jakościowe zużycie oleju.

O regularnej wymianie oleju silnikowego powinni pamiętać także posiadacze aut wyposażonych w turbosprężarkę. Jeśli mamy turbo, nie dość, że powinniśmy pamiętać o stosowaniu markowych olejów syntetycznych, to jeszcze warto jest skracać okresy między kolejnymi wymianami.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - podczas wymiany oleju należy również wymienić filtr oleju. Jego zadaniem jest zbieranie nieczystości, takich jak: drobinki metali, pozostałości po niespalonym paliwie czy też produkty utleniania. Zapchany filtr może skutkować tym, że olej nie będzie oczyszczany, tylko wtłaczany pod dużym ciśnieniem do silnika, co może doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej.

Fot. materiały prasowe Zdaniem eksperta:

Andrzej Husiatyński, dyrektor działu technicznego Total Polska

"Dostajemy wiele zapytań od kierowców co należy zrobić, jeśli producent pojazdu zaleca wymianę oleju co 30 tys. km, ale przejeżdżamy rocznie tylko 10 tys. km. Mamy wymieniać olej dopiero po przejechaniu 30 tys. km, czyli w praktyce po 3 latach czy co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie przejedziemy założonej ilości kilometrów? Odpowiedź na to pytanie jest jasna - olej silnikowy powinniśmy wymienić po określonym przebiegu kilometrów lub po upływie określonego czasu, w zależności od tego, co nastąpi szybciej. Takie są ogólne założenia producentów i należy się ich trzymać. Poza tym należy pamiętać, że nawet jeśli nie jeździmy samochodem, to rozpuszczone paliwo, dostęp powietrza, jak również kontakt z metalami w silniku powodują utlenianie oleju silnikowego, czyli jego powolne starzenie. Wszystko jest kwestią czasu, ale także warunków eksploatacji. Wchodząc nieco głębiej w temat, interwały wymiany oleju mogą, a nawet powinny zostać skrócone, jeśli olej pracuje w trudnych warunkach. Przykładem tego jest częsta jazda po mieście, na krótkich dystansach. Analogicznie, możemy je nieco wydłużyć, gdy jeździmy w trasach, a olej ma czas na osiągnięcie właściwej temperatury".


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • to oczywiste (gość)

  przed sprzedażą

 • @ (gość)

  Wymieniam olej i filtr (cenowo ze "średniej półki") co 2 lata w kilkuletnim prywatnym aucie, przejeżdżam rocznie przeciętną w Polsce liczbę kilometrów, silnik benzynowy - nic złego się ne dzieje. Polecam każdemu.

 • Mirek (gość)

  Ja robie tak jak każe mój mechanik kolega czyli co 15-20 tysięcy kilometrów. Mam nowe auto wiec zawsze dmucham na zimnę. Olej zawsze wymieniam na taki sam albo lepszy ostatnio uzywam Shell Helix Ultra 0w20. godny polecenia skoro mechanicy polecają i sami stosują :)

 • Teo (gość)

  Chyba najważniejsze jaki olej stosujesz i to nie prawda że silnik bez oleju za trze się w kilka sekund są dostępne takie ceramizery że silnik pracuje bez oleju ja wymieniam co 20 tys i stosuje olej Long life ale co tysiąc km dolewalem 0.5l bo silnik żłopie olej no ale już ma 500000km na kulane

 • do Teo (gość)

  Oleje Long Life to oleje najnowszej generacji i do silników również najnowszej generacji....wlewanie ich do starszych silników nie jest zalecane, a nawet im szkodzi. Jeżeli silnik wg instrukcji ma mieć wlewany olej VW 501 00 to taki trzeba lać a nie VW 507 00 który w dodatku jest 2 razy droższy

 • Mechanik (gość)

  Nie słuchać głupot, tylko zmieniać olej nawet na tańszy i gorszy byle częściej. Turbo diesel to max 10 tys., benzyna wolnossąca 15 tys., a w doładowanej zmieniałbym również co 10 tys., jeżeli nie przejeżdżamy takich dystansów to zmieniamy raz w roku.

 • Daniel (gość)

  Ja oddaje swój samochód do mechanika, do Ringu raz na miesiąc. Bo mój samochód jest za stary na takie wojaże, przy takich rutynowych kontrolach zawsze się dowiaduję właśnie kiedy wymienić olej.

 • (gość)

  Dobrze że przeczytałem, bo chciałem wymienić i już rzepakowego nakupiłem :/. Wcześniej internetu nie mieliśmy, to nie wiedziałem...

 • edi (gość)

  raz do roku lub co 10-15 tys przewaznie przejezdzamy krotkie odcinki sklep praca

 • szjanusz (gość)

  Na oleju Mobil Mx extra przejechałem 300 000 km,Mercedes Atego 812, wymiana filtra co 20 000 wnętrze silnika idealne , ciśnienie przy rozgrzanym silniku 2,4 bara cały czas na tym samym poziomie, ten przebieg to po artykule byłego dyrektora Castrola

 • Pat89 (gość)

  olej wymieniam sam co rok chyba ze mam mniej wyjezdzone niz 15 tysiecy, tak mam w ksiazce auta zeby co 15 wymieniac , leje zazwyczaj to co mi wyszukiwarki podpowiedza jest ich w necie sporo i zamówic mozna prosto do domu nie tracac czasu az cos mi w sklepie wcisna bo i tak sie nie znam ostatnio kupowałem i szukałem na lubematch

 • gosc (gość)

  dobry pomysł zwłaszcza że na apce Lubematch nigdy się nie zawiodłem.

 • gosc (gość)

  wiadomo przy oleju syntetycznym wymieniam olej rzadziej w mojej Astrze H z 1,6 to 15 tys km.

 • Kazimierz57 (gość)

  W moim, 3 latku, zgodnie z instrukcją wymiana co 30 tyś. km ale wymieniłem po 25000 km. Jak dbam tak mam a wymiana, samodzielna, też jest przyjemnością.

 • Tom mechanik (gość)

  Żaden Long Life,nie słuchajcie tych bredni!!! Wymiana co 10-15 tyś km lub co roku,i nic więcej!!!

 • gosc (gość)

  a ja z autem na LPG -Golf 1,6 16 v wymieniam co 12,500 km.

 • yeti (gość)

  wymieniam co rok bo wychodzi mi jakies 15tys km zazwyczaj w okresie jesiennym :D dobieram sobie olej jak potrzebuje kupic w apce lubematch

 • gosc (gość)

  a ten Lubematch odpowiednio dobiera olej do silnika ?

 • gosc (gość)

  to zależy od oleju i silnika kiedy wymieniamy olej ja stosuje olej syntetyczny i mam auto na PB a wymiana co 15 tys km.

 • Romi (gość)

  mi spoko dobrał taki sam jaki uzywałem ale o troche lepszych parametrach firmy shell bo to wyszukiwarka na ich stronie

 • Mannol (gość)

  Raz zapomniałem i wymieniłem po 60 000 km i nic szczególnego nie spostrzegłem , normalnie to 30 000km wyłacznie w miescie auto ma 965 000km przejechane i lata dalej dzień w dzien .

 • Ewcia (gość)

  Mój mechanik twierdzi, że najważniejsza jest regularna wymiana co 15000 km. Ostatnio nalał do mojego A4 2.0 TDI olej mało znanej marki comma, trochę mnie tym zraził , bo nie słyszałam wcześniej o tym oleju. Podobno posiada wszystkie normy. Ktoś jeździ na takim oleju lub jest w stanie powiedzieć czy faktycznie jest dobry ?

 • denis (gość)

  Zawsze na czas to gwarantuje żywotność silnika na długie lata, moja avensis w rodzinie od 15 lat i nadal śmiga aż miło

 • Kezysztof muszka (gość)

  Mam nowy model Opla Combo 1.5 dci.Olej wymieniłem po 2 tyś kilometrow.Reraz jak zawsze bede wymieniał co rok,czyli średnio co 12-13 tyś kilkometrow.Zawsze tak robilem mimo iż w polrzednim Vw.Transporterze zalecali co 30.000.,czyli jezdzenie na zupie

 • Wilk (gość)

  A ja w 19 letnim polo 1.4 zmieniam co 10.000 i mam spokojna glowe

 • Andrzej (gość)

  A co jak Opel podaje w silnikach psa 1.5cdti wymianę co 30tyś a samochód przelicza po 5 tyś/km

 • Ryszard (gość)

  Peugeot 307 1.6 benzyna wymiana po 10 tys, po 100 tys ma najechane 210 rys i spoko, oryginał swiece

 • Adam (gość)

  Pierwszy raz wymieniłem olej po kupnie auta. Najpierw czyszczenie a potem wlałem hyundai xteer bo najlepszy. nie wyobrazam sobie jeździć na niezidentyfikowanym oleju. Boby zaraz trzeba było silnik naprawiać boby się zatarł. od razu wymieniłem i jest bezpiecznie

 • Piotrek (gość)

  Bzdury Przecież gaz ma niższą temperaturę niż benzyna

 • Doświadczony uzytkownik (gość)

  Olej wymieniamy zawsze co 10 000 km i jasne że co rok

 • Komentarz usunięty.
 • JMSAA (gość)

  jeśli po 100tys km olej jest nadal tłusty to znaczy, że smaruje i nie ma potrzeby jego wymiany

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości