Kiedy naprawy blacharskie auta można zaliczyć do kosztów firmowych?

Artykuł sponsorowany
fot. autobooking.com
fot. autobooking.com
Samochód firmowy przez przedsiębiorców jest traktowany jako narzędzie do prowadzenia biznesu. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, w których auto ulega uszkodzeniu. Kolizje najczęściej rodzą konieczność podjęcia przede wszystkim natychmiastowych napraw blacharskich. Ich wartość może być znaczna, lecz można ją w całości lub częściowo uwzględnić w kosztach firmowych. W jakiej sytuacji jest to możliwe?

100% lub 50% VAT do odliczenia

Auto firmowe może być użytkowane przez przedsiębiorcę w dwojaki sposób:

l w całości do realizacji celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

l w połowie do prowadzenia działalności, a w połowie w celach prywatnych.

Jeżeli właściciel firmy jest płatnikiem VAT to w pierwszej, z przedstawionych powyżej sytuacji, może w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej ująć 100% podatku VAT, który zapłaci za przeprowadzenie naprawy auta firmowego. W drugim z powyższych przypadków, odliczy zaś 50% należnego podatku VAT za usunięcie w serwisie usterki pojazdu zarejestrowanego na firmę. Ta sytuacja dotyczy bieżącej naprawy samochodu. Mogą to być na przykład szkody parkingowe, wynikające ze zwyczajnej nieuwagi. Inaczej sprawa wygląda w razie konieczności wykonania napraw powypadkowych.

OC i AC coraz popularniejsze razem

Obecnie praktycznie każdy, nowy samochód firmowy jest objęty zarówno obowiązkowym ubezpieczeniem OC, jak i dobrowolnym AC. Jeżeli dojdzie więc do wypadku i wystąpienia szkody, to właściciel pojazdu może dzięki Autocasco uzyskać odszkodowanie z tego tytułu. To korzystne rozwiązanie z uwagi na fakt, że przykładowy koszt powypadkowych napraw blacharskich często może być znaczny i sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pieniądze uzyskane z odszkodowania pozwalają więc o wiele łatwiej uporać się z tym problemem.

Odszkodowanie to przychód dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy łatwo nie mają. Wszystkie zyski i pieniądze, które uzyskują z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, są objęte podatkiem dochodowym. Podobnie jest z kwotą odszkodowania z tytułu Autocasco. Pieniądze w ten sposób uzyskane stanowią przychód firmy, od którego należy odprowadzić właściwy podatek do Urzędu Skarbowego. Wartość ewentualnej naprawy blacharskiej można zaś ująć w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli ów fakt spełnia definicję kosztu zawartą w przepisach obowiązującego prawa. Podobnie jak w przypadku napraw bieżących, tak i od powypadkowych napraw blacharskich można odliczyć 100% lub 50% wartości należnego podatku VAT, w zależności od wybranego sposobu użytkowania samochodu firmowego.

Kiedy powypadkowych napraw blacharskich nie można ująć w kosztach?

Jeżeli samochód firmowy nie jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W tej sytuacji otrzymana kwota odszkodowania jest traktowana jako przychód wyłącznie w wysokości przewyższającej koszt wykonanych napraw. Rozlicza się więc tylko różnicę. W konsekwencji, kosztów powypadkowej naprawy blacharskiej, jak również pozostałych napraw, nie można wtedy rozliczyć w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy AC nie ma wpływu na rozliczanie kosztów firmowych?

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy 100% lub 50% należnego podatku VAT z faktury za powypadkową naprawę blacharską, lub inną, zostało zapłacone ze środków przedsiębiorcy, a nie ubezpieczyciela i faktura została wystawiona na jego firmę to odliczenie w 100% lub 50% jest możliwe bez względu na to, czy samochód firmowy miał wykupioną polisę AC, czy nie. Dodatkowo, podatnikom, którzy uzyskali zwolnienie z podatku VAT, ubezpieczyciel co, do zasady zwraca pełną kwotę za naprawę blacharską oraz inne naprawy aut firmowych.

Czy samochód zastępczy można ująć w kosztach firmy?

Wypadki drogowe mogą mieć bardzo różne skutki. Czasem okazuje się, że nawet najbardziej zaawansowane naprawy blacharskie i inne, mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Samochód firmowy ulega wtedy całkowitej kasacji. W tej sytuacji lub też, gdy koszty naprawy przewyższają kwotę przyznanego odszkodowania, należy ująć owe fakty w kosztach firmy jako stratę.

Wielu przedsiębiorców na czas długotrwałych napraw blacharskich decyduje się na korzystanie z samochodu zastępczego. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na wynajęcie takiego auta to koszt jego wynajęcia można ująć jako firmowy wydatek. Paliwo zaś można rozliczyć w ramach standardowej kilometrówki.

Jak znaleźć profesjonalny warsztat naprawczy?

By całą operację przeprowadzić profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi wymogami formalnymi, warto poszukać warsztatu, który z jednej strony dobrze radzi sobie z naprawą pojazdów, a z drugiej potrafi uporać się z formalnościami. Najlepiej w tym celu skorzystać z branżowych wyszukiwarek pokroju https://autobooking.com/. Co ważne, serwisy internetowe tego typu, publikują również opinie klientów na temat jakości usług poszczególnych warsztatów, co znacznie ułatwia wybór potencjalnie najlepszego wykonawcy. Na jakość zaś zawsze warto stawiać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty