Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy parking jest strzeżony?

(mal)
Fot. Paweł Nowak
Fot. Paweł Nowak
O tym, czy parking jest płatny czy bezpłatny oraz strzeżony czy niestrzeżony, powinna jednoznacznie rozstrzygać tabliczka przy wjeździe.

O tym, czy parking jest płatny czy bezpłatny oraz strzeżony czy niestrzeżony, powinna jednoznacznie rozstrzygać tabliczka przy wjeździe.

 

Nawet, gdy nie ma tablicy, parking jest przez prawo traktowany jak strzeżony, gdy znajdują się na jego terenie urządzenia, które pozwalają wyrobić sobie przez kierowcę przekonanie, że samochód jest przez cały czas pilnowany przez obsługę parkingu i chroniony przed kradzieżą lub

Fot. Paweł Nowak
Fot. Paweł Nowak

uszkodzeniem:

- ogrodzenie parkingu ze wszystkich stron

- brama ze szlabanem

- kolczatki na jezdni, usuwane przy wypuszczaniu auta z parkingu

- inne zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne

- budka strażnicza

- legitymowanie osoby wyprowadzającej auto

- wywieszony regulamin parkingu strzeżonego

- "numerek" wydawany przy przyjmowaniu samochodu

- miejsce postojowe przypisane do danego auta.

 

Jeżeli parking spełnia przynajmniej kilka z tych (nie musi wszystkich) kryteriów, jest traktowany jako strzeżony.

 

Strzeżony

 

Odpowiedzialność właściciela parkingu obejmuje nie tylko kradzież pojazdu, ale również przypadki włamania i kradzieży jego wyposażenia - także anteny, lusterek i tablic rejestracyjnych. Nie będzie on jednak odpowiadał za przedmioty, które pozostawimy w aucie, a które nie wchodzą w skład standardowego wyposażenia samochodu - np. narzędzia, podręczny bagaż, ubrania zostawione w bagażniku itp.

 

Płatny, niestrzeżony

 

W niektórych sytuacjach, chociaż parking jest płatny i ogrodzony, przepisy nakazują go traktować jako niestrzeżony. Dzieje się tak w przypadku parkingów prowadzonych przy np. giełdach samochodowych, targowiskach itp., gdzie samochody są pozostawiane na kilka godzin. W takich sytuacjach przyjmuje się, że opłata, jaką uiszczamy za parkowanie, jest zapłatą za samo miejsce parkingowe, a nie ma związku z bezpiecznym przechowywaniem pojazdu.

 

Strefa płatnego parkowania

 

Parkingowi zbierający opłaty za parkowanie np. w centrum Łodzi również odpowiadają za stan "swojego miejsca pracy". Zgodnie z prawem muszą utrzymywać miejsca parkingowe w należytym stanie. Zimą muszą więc odśnieżać chodniki, jesienią usuwać liście, a latem zmiatać piasek i kurz. Jeżeli kierowca auta uzna, że urwał chlapacz właśnie z powodu nierównych płyt chodnikowych w miejscu, gdzie zaparkował, może domagać się rekompensaty od parkingowego i firmy inkasującej opłaty.

 

Osiedlowy, bezpłatny

 

Odpowiedzialność za stan parkingu spoczywa na właścicielu terenu. Nawet gdy jest to zwykła parking osiedlowy przed blokiem, to spółdzielnia ma obowiązek utrzymywać go w takim stanie, żeby pozostawiane na nim auta były bezpieczne, np. by nie spadł na nie konar drzewa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty