Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kiedy rowerem można jechać po chodniku?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Często można spotkać rowerzystów, którzy jadą rowerem chodnikiem. Kodeks drogowy jasno wskazuje kiedy jest to dozwolone.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:

  • Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).
  • Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów
        i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).
  • Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko w następujących przypadkach:
  1. kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),
  2. dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Za niedozwoloną jazdę po chodniku grozi kara w wysokości 50 zł.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

 Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni (w tym również po poboczu po lewej stronie drogi), jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. art. 33.

Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • snickers (gość)

    ustawa z 1997 roku nie przystaje do rzeczywistosci!!! sam czesto jezdze rowerem po chodniku z conajmniej dwoch powodow chce zachowac zycie oraz zaoszczedzic sobie i kierowcom wrazen!!! dzis w samochodzie na ulicach nie mozna sie czuc bezpiecznie a co dopiero na rowerze!!!

  • Jaco (gość)

    Wolę zapłacić 50 zł mandatu i mieć kości całe niż leżeć połamanym w szpitalu przez auto.jesli nie ma ścieżki rowerowej jadę chodnikiem.poruszam się na codzien autem motocyklem i rowerem.rower nie ma żadnych szans z autem

  • Wiesiek (gość)

    Chodnik nie jest również dla debili na rowerach,którzy nie widzą innych.

  • Magda (gość)

    Tak, ale jest tez druga strona medalu kiedy to bardzo czesto pieszy " przegina" bo wlazi z premedytacja na sciezke rowerowa pomimo ze ma obok szara kostke dla pieszych, ale po co? No chyba ze mu sie akurat- nie wiedziec czemu- czerwona kostka bardziej podoba ta dla rowerow. Ida piesi caaala szerokoscia sciezki rowetowej i jeszcze zdziwieni ze czlowiek zwroci uwage czy dzwonkiem zadzwoni, albo idzie taki sciezka rowerowa srodkiem widzi mnie na rowerze i ani mysli zejsc na swoja strone,jednym slowem w druga strone tez ludzie sa po prostu okropni!!!!

  • Magda (gość)

    Jak tak to maja pretensje ze my rowezrzysci chodnikiem jedziemy, ale gdy jedziemy sciezkami rowerowymi to ludzie tez bezczelnie lub zlosliwie wlaza nam centralnie na sciezki rowerowe niestety majac do dyspozycji tuz obok szary chodnik dla nich wlasnie . I tego nie rozumiem. WNiemczech i innych krajach wiem od znajomych jest to nie do pomyslenia bo tam jak pieszy wejdzie na sciezke dla rowerow to jest mandat!!!

  • Magda (gość)

    Jak tak to maja pretensje ze my rowezrzysci chodnikiem jedziemy, ale gdy jedziemy sciezkami rowerowymi to ludzie tez bezczelnie lub zlosliwie wlaza nam centralnie na sciezki rowerowe niestety majac do dyspozycji tuz obok szary chodnik dla nich wlasnie . I tego nie rozumiem. WNiemczech i innych krajach wiem od znajomych jest to nie do pomyslenia bo tam jak pieszy wejdzie na sciezke dla rowerow to jest mandat!!!

  • Magda (gość)

    A wiec skoro sa kary dla kierowcow, dla rowerzystow- dlaczego nie ma kar dla pieszych ktorzy pchaja sie na sciezki rowerowe i tymsamym stwarzaja zagrozenie???? Oraz utrudniaja korzystanie rowerzystom ze sciezek rowerowych.

  • Zakaz pedałowania (gość)

    Ech cudowne dzieci 2 pedałów. Chcecie jeździ po chodnikach , po ulicach i gdzie się wam podoba. Jak ktoś wam zwróci uwagę to wyskakujecie z ryjem. Powinno być obowiązkowe OC dla rowerzystów na ulicach. Bez tego to po podwórku albo po polnej drodze na zabitej dechami wsi. Jak ja was szczerze nienawidzę. Specjalnie na was worze w aucie gaz i pałke teleskopową. Za karę powinni wam siodelka zabierać.

  • Leo (gość)

    Idiotów nie brakuje w samochodach, pieszych i na rowerach też. Chlopek roztropek od pałki i gazu powinien sie cieszyć z każdego mijanego roweru bo inczej stał by za autami tych wszystkich ludzi w korku. Korzystam z auta, roweru jestem też pieszym. Rower to przyszłość i ratunek szczególnie dla dużych miast, na chwile obecną najgorsi są piesi, a nas, ustawodawca legalizuje zamiast karać pieszą patologie. Ani rower ani auto nie stanie w miejscu nawet jak jedzie bardzo ostrożnie, a pieszy tak i zadne przepisy praw fizyki nie zmienią. W wielu cywilizowanych miejscach rower ma pierszeństwo przed pieszym, w Polsce odwrotnie . Gdyby rowery z zachowaniem zasad ostrożności mogły jeździc oo chodnikach w mijscach newralgicznych gdzie utrudniają ruch samochodowy to żaden wiejski szeryf nie straszył by pałką i gazem

  • do Magda (gość)

    W przepisach nie ma nic na temat koloru kostki brukowej i niestety ale kiedy chodnik i ścieżka jest wspólna pieszy jest "świętą krową" i nawet jeśli jest znak określający strony poruszania się (rower i sylwetka pieszego przedzielona pionowo) to rowerzysta ma obowiązek ustąpić pieszemu na całej szerokości "chodnikościeżki"

  • Olo62 (gość)

    A co jeśli ścieżką piaszczystą gdzie trzeba rower prowadzić?

  • Marcin (gość)

    Powinien być po prostu zakaz jazdy po chodniku w mieście dla rowerzystów, a nie, przepis, którego połowa nie rozumie..

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości