Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kiedy tramwaj "ma rację" cz. 1

Data publikacji: Autor: (maj)

 W ramach naszego cyklu, pokażemy sytuacje, które budzą wątpliwości kierowców i powiemy, dlaczego czasem tramwaj "ma rację" - czyli pierwszeństwo - a czasem musi czekać.

Na rysunku pokazaliśmy sytuację, jaka występuje w miejscach, gdzie tramwaj wyjeżdża z torowiska na wspólną z samochodami jezdnię.

Według Mieczysława Olejnika z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi, do niedawna z nieścisłych przepisów kodeksu drogowego można było wywnioskować, że tramwaj wjeżdżający z torowiska wydzielonego na jezdnię musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym po jezdni. Torowisko wydzielone było bowiem uznawane za "inną część drogi", a kodeks stanowił, że m.in. w takim przypadku pojazd włącza się do ruchu, czyli czeka aż przejadą jadący prosto.

Po nowelizacji kodeksu wszystko jest już jasne. Wykreślono wspomniany zapis stanowiący, że wjeżdżając z "innej części drogi", włączamy się do ruchu. Zatem w takich przypadkach tramwaj wjeżdżający na jezdnię z wydzielonego torowiska ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

Tramwaj włącza się do ruchu tylko w dwóch przypadkach: kiedy wyjeżdża na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli. Nie powinniśmy mieć więc wątpliwości. W pokazanych przypadkach tramwaj zawsze "ma rację".

Przeczytaj też: Kiedy tramwaj "ma rację" cz. 2 | cz. 3 | cz. 4

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mietwan

  Czy tramwaj liniowy ruszający z przystanku jest włączjącym się do ruchu? W kd nie jest użyte słowo tylko lecz oraz. Włącznie się do ruchu nastepuje po zatrzymaniu nie wynikającym z warunków ruchu drogowego jak zaliczyć zatrzymanie się na przystanku? ( por. autobus). Co oznaczają te procenty trafności, czy zależy to od ilości odsłon, czy poprawności treści i kto to ocenia.

 • TAD1

  Przyjmij,że zawsze ma pierwszeństwo i problem z głowy. Nasze przepisy są tak namotane i nielogiczne ,że Ci co je wymyślali sami się już gubią.

 • agentos

  Przypominam, że na obszarze zabudowanym mamy obowiązek umożliwić włączenie się do ruchu autobusowi. A jeżeli tramwaj wyjeżdża z zajedni też włącza się do ruchu. Pozdro

 • TAD1

  A trolejbus ?

 • jabłko

  trolejbus to tez komunikacja miejska,więc obowiązuja te same zasady.Tramwaj stosuje sie do ogolnych przepisów,jeśli oboje jesteście na podporządkowanej to pierwszy tramwaj,jeśli sa swiatła to on jedzie zgodnie ze światlami,na rondzie ma zawsze pierszeństwo

 • jabłko

  w takiej sytuacji jak na rysunku będzie znak ostrzegawczy,więc to my ustepujemy,chociażby z tego względu,że to rozpędzony czołg,sprawniejszy pojazd ustepuje wiekszemu

 • TAD1

  A więc wyraźnie powyżej napisałem : - dla rozbudzenia jakiejkolwiek wątpliwości (oby tylko takie), na wszelki wypadek należy przyjąć , że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo ! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ps.Widzę 'Jabłko' że z trolejbusem ,"nie złapałeś".

 • mietwan

  Tramwaj ruszający z przystanku, jest włączającm się do ruchu( zatrzymanie nie wynika z warunków ruchu).

 • wojciech-2

  Panowie ,choć weźcie do ręki kodeks i poczytajcie troszkę anie głupoty tu piszecie. Tramwaj zatrzymujący się na przystanku jest nadal w ruchu, a świadczy o tym znak D16 przystanek tramwajowy -"oznaczający miejsce zatrzymania się wskazanych na znaku pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach". I tak:nas jako kierujących np.samochodem informuje o miejscu w którym jest przystanek a kierującego tramwajem informuje o miejscu zatrzymania. Więc jednoznacznie stwierdzamy,że jest to zatrzymanie wynika z warunków ruchu więc tramwaj jest nadal w ruchu!

 • wojciech-2

  Panowie ,choć weźcie do ręki kodeks i poczytajcie troszkę a nie głupoty tu piszecie. Tramwaj zatrzymujący się na przystanku jest nadal w ruchu, a świadczy o tym znak D16 przystanek tramwajowy -"oznaczający miejsce zatrzymania się wskazanych na znaku pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach". I tak:nas jako kierujących np.samochodem informuje o miejscu w którym jest przystanek a kierującego tramwajem informuje o miejscu zatrzymania. Więc jednoznacznie stwierdzamy,że jest to zatrzymanie wynika z warunków ruchu więc tramwaj jest nadal w ruchu!

 • wojciech-2

  C.D. To samo tyczy się autobusów i trolejbusów. Stoją na drodze i są nadal w ruchu. Wyjątek jest gdy w drodze jest zatoka i mimo iz autobus jest nadal w ruchu to wyjeżdżając z zatoki musi upewnić się ze nie spowoduje zagrożenia, a my mamy mu umożliwić wyjazd z zatoki. Ale nie ma w przepisach słowa w tym wypadku o ustępowaniu pierwszeństwa.

 • 79392440 (gość)

  nic z tego nie rozumiem

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości