Kiedy warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Materiał informacyjny Rankomat
Kiedy warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Kiedy warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Nawet doświadczonym kierowcom może przydarzyć się niewielka stłuczka, która będzie skutkować uszkodzeniem auta. To stresująca sytuacja dla obu stron kolizji, dlatego warto jak się wtedy zachować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. W niektórych przypadkach wystarczy spisanie oświadczenia bez angażowania policji. Kiedy zdecydować się na taki krok i jak spisać dokument? Wyjaśniamy!

Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Według polskich przepisów prawa każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Zapewnia ono ochronę przed konsekwencjami finansowymi na wypadek zdarzenia drogowego skutkującego uszkodzeniem samochodu poszkodowanego. Każda szkoda powinna być zgłoszona do ubezpieczyciela, ale w niektórych przypadkach możesz zrezygnować ze wzywania policji. Taka sytuacja ma miejsce, gdyż doszło jedynie do drobnej kolizji, w której nie ma rannych. Wówczas warto starać się do dojść do porozumienia ze sprawcą, aby uniknąć formalności i procedur wymaganych przy angażowaniu służb. W takich przypadkach znajdzie zastosowanie spisania oświadczenia, w którym sprawca przyznaje się do winy i zobowiązuje do naprawienia szkód. Dokument taki może zostać stworzony samodzielnie na kawałku papieru, gdyż nie jest wymagana jego oficjalna forma. Możesz także pobrać wzór oświadczenia sprawcy kolizji na rankomat.pl i wozić go w samochodzie, aby być przygotowanym w razie brania udziału w stłuczce.

Kiedy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Nawet niewielka stłuczka może przysporzyć sporo stresu, jednak zamiast wpadać w panikę, warto dokładnie przeanalizować sytuację w jakiej się znalazłeś. Nie zawsze oświadczenie sprawcy kolizji wystarczy, gdyż w niektórych przypadkach konieczne jest powiadomienie o zdarzeniu służb. Żeby taki dokument był zasadny, muszą zostać spełnione określone warunki:

  • żaden uczestnik kolizji nie ucierpiał i nie było potrzebne wzywanie służb medycznych,
  • sprawca jednoznacznie przyznaje się do spowodowania stłuczki i wyraża chęć poniesienia konsekwencji oraz naprawienia szkody,
  • sprawca ma przy sobie dowód osobisty i jest w stanie udokumentować, że jego auto posiada ważne OC.

Obecnie nie ma obowiązku wożenia w samochodzie papierowej wersji polisy, co może być utrudnieniem w potwierdzeniu, że samochód sprawcy jest faktycznie objęty ubezpieczeniem. Można to szybko sprawdzić na stronie UFG, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza zostaną wyświetlone niezbędne dane z adnotacją o terminie ważności polisy.

Jak spisać oświadczenie sprawcy kolizji?

W internecie dostępne są gotowe wzory oświadczenia o kolizji, które można pobrać i wydrukować. Jeżeli nie posiadasz takiego pisma przy sobie, możesz go sporządzić samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby w dokumencie znalazły się wszystkie niezbędne dane, potrzebne do wyegzekwowania od ubezpieczyciela zadośćuczynienia. Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać:

  • miejsce i datę zdarzenia,
  • dane uczestników kolizji, takie jak imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania,
  • serię i numer dowodów osobistych,
  • numer prawa jazdy,
  • dane pojazdów uczestniczących w kolizji, takie jak marka, model, numer rejestracyjny,
  • numer polisy oraz nazwę i adres ubezpieczyciela,
  • szczegółowy opis zdarzenia, miejsce, godzinę i okoliczności w jakich doszło do stłuczki,
  • oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy,
  • własnoręczne podpisy obu stron.

Warto także dopisać numer telefonu, aby w razie konieczności mieć ułatwiony kontakt. Na stronie https://rankomat.pl znajdziesz praktyczny poradnik ze wskazówkami, jak prawidłowo sporządzić oświadczenie i o czym pamiętać. Ponadto dowiesz się, jak przebiegają procedury zgłaszania szkody do ubezpieczyciela i czego będziesz potrzebował, aby skutecznie załatwić swoją sprawę. Na stronie jest dostępny również specjalny kalkulator, który może Ci się przydać podczas poszukiwania nowego ubezpieczenia dla swojego auta. Sprawdzisz w nim wysokość składki oraz porównasz oferty od różnych towarzystw, dzięki czemu masz szansę znaleźć dla siebie najkorzystniejszy wariant ochrony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty