Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kiedy wymieniać klocki i tarcze?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek: W trosce o bezpieczeństwo należy kontrolować stan okładzin ciernych. Układ hamulcowy w zasadniczy sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Jego elementy wykonawcze muszą działać pewnie i bez zwłoki.

 

We współczesnych samochodach typowym układem jest stosowanie hamulców tarczowych kół przedniej osi i hamulców bębnowych kół tylnych. Okładziny cierne przednie, zwane popularnie klockami, tarcze, bębny, szczęki hamulcowe i układ hydrauliczny muszą być niezawodne. Fot. Robert Kwiatek: W trosce o bezpieczeñstwo nale¿y kontrolowaæ stan ok³adzin ciernych. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie klocków hamulcowych i ich wymianę po zmniejszeniu się grubości materiału ciernego do 2 mm.

 

Tarcze hamulcowe należy sprawdzać przy każdej wymianie klocków. Grubość materiału kwalifikującą tarcze do wymiany znają mechanicy w serwisie. W celu uniknięcia nierównomiernego hamowania zawsze muszą być wymienione dwie tarcze hamulcowe na tej samej osi.

 

Bębny hamulcowe są mniej obciążone niż tarcze i wytrzymują dłuższe przebiegi. Uszkodzone, mogą powodować zarzucanie tyłu pojazdu przez blokowanie kół. Często uszkodzeniu ulega tzw. korektor siły hamowania. Należy regularnie sprawdzać stan bębnów i szczęk hamulcowych. Szczęki należy wymieniać, gdy grubość okładzin jest mniejsza niż 1,5 mm, lub gdy są zanieczyszczone smarem lub płynem hamulcowym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Michuu (gość)

  To bardzo proste, jak widzę, że droga hamowania się wydłuża to wiem, ze trzeba coś z tym zrobić. Z resztą wymieniłem klocki na nowe na podstawie takich własnie obserwacji. Wymieniałem w Fordzie, kupiłem po dobrej cenie, jakaś promocja miała być, bo nawet coś pieniędzy zostało mi w kieszeni.

 • seweryn (gość)

  Michu, a te klocki, które kupowałeś są, ze tak powiem dedykowane(?) do wszystkich modeli forda? Jak konkretnie cenowo to wygląda?

 • Michuu (gość)

  Wiesz co, te klocki w promocji co ja kupowałem to sa do wszystkich modeli forda, oprócz tam jakichś kilku, tutaj mają wszystko wyszczególnione https://akcjaserwisowa.pl/klockihamulcowe

 • MIzdeb (gość)

  Ja też korzystałem, z tej promocji akurat na koniec marca wymieniałem. A co do modeli których to nie obowiązuje są to sportowe modele Forda.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości