Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kiedy wymieniać świece w silniku?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Bosch Do każdego typu silnika konstruktorzy dobrali właściwy typ świec i określili okresy ich wymian. Najkrótszy to przebieg 30 tys. km.

Do każdego typu silnika konstruktorzy dobrali właściwy typ świec i określili okresy ich wymian. Najkrótszy to przebieg 30 tys. km.

 Fot. Bosch

W samochodach montuje się rozmaite typy silników o różnej pojemności skokowej, stopniu sprężania, wymiarach i kształcie komory spalania. Układ zaworów i wymiary głowicy wyznaczają ilość miejsca pozostającego do zamontowania świecy. Z wymienionych powodów do każdego typu silnika konstruktorzy dobrali właściwy typ świec i określili okresy ich wymian. Należy podkreślić, że od lat rysuje się tendencja do wydłużania okresów pomiędzy przeglądami. Sprzyja temu również wysoka jakość i niezawodność współczesnych świec zapłonowych. Najkrótszy okres między wymianami to przebieg 30 tysięcy km, średni wynosi 60 tys. km, a świece z elektrodami pokrytymi platyną wymieniane są po 100 tysiącach km. Zestawienie typów świec zapłonowych oraz terminów ich wymiany zawiera instrukcja obsługi samochodu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Artur (gość)

    Świece zapłonowe nie są kosztowne, dlatego warto je wymieniać co jakiś czas. Osobiście robię to przy okazji kiedy wymieniam olej np. w Koma Auto Serwis Radzyń Podlaski.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości