Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kiedy wymienić akumulator?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. R. Polit: W akumulatorze bezobsługowym (na zdjęciu) stopień zużycia określa kolor wskaźnika - gdy jest czerwony, baterię trzeba wymienić. Po około czterech latach użytkowania, gdy akumulator osiągnie 50 proc. pojemności, trzeba go wymienić na nowy.

Po około 4 latach użytkowania, gdy akumulator osiągnie 50 procent swej pojemności, trzeba go wymienić na nowy.

 Fot. R. Polit: W akumulatorze bezobs³ugowym (na zdjêciu) stopieñ zu¿ycia okre¶la kolor wska¼nika - gdy jest czerwony, bateriê trzeba wymieniæ.

W nowoczesnych akumulatorach bezobsługowych stopień zużycia określa kolor wskaźnika – gdy jest czerwony, baterie należy wymienić. Wiele korzyści niesie zakup akumulatora w autoryzowanym serwisie prowadzącym sprzedaż i montaż tych zespołów w pojazdach. Tam dobiorą właściwą baterię do auta, zamontują ją i sprawdzą parametry ładowania oraz przyjmą wyeksploatowany akumulator do recyklingu.

 

Ponieważ akumulatory produkowane są według różnych technologii i różnią się ceną, możemy zdecydować, czy nasz samochód wymaga zakupu drogiego akumulatora bezobsługowego. Warto zwrócić uwagę na ważny parametr, jakim jest prąd rozruchowy. Ta wielkość jest mierzona według rozmaitych norm i często traktowana jako parametr marketingowy. Normy przewidują różne warunki pomiaru. Np. dla akumulatora o pojemności 55 amperogodzin, prąd rozruchowy według norm niemieckich wynosi 266 A, a według normy amerykańskiej aż 423 A.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Maxio (gość)

  W moim lanosie jest obecnie 7.5 letni akumulator, nie wymieniany od dnia zakupu samochodu i nie doładowywany prostownikiem.Wbudowany wskaźnik naładowania jest nadal zielony, a akumulator cały czas działa idealnie.

 • Han (gość)

  U mojego taty w lanosie też tak było - bez problemu wiele lat ten sam aku. :)

 • tajmen (gość)

  Ja wymieniłem za późno, bo dopiero jak nie mogłem odpalić;P ale za to poradzę wam gdzie warto max-energia.pl mają niedrogie, a dobre akumulatory.

 • Hubi (gość)

  ehhh ostatnio miałem poważny problem z akumulatorem, w serwisie unimot 1 białystok postawili diagnozę - do wymiany na szczęście jak się okazało, akumulatory nie są drogie

 • Mateusz (gość)

  Akumulator należy wymieniać regularnie, co kilka lat. Osobiście robię to w Lema Trans Gdynia, bo oni potrafią mi dobrze doradzić. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości