Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowanie motocyklem? To nie takie proste

Data publikacji: Autor: źródło: InfoWire.pl

Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse Od 24 sierpnia 2014 roku osoby mające przez co najmniej trzy lata prawo jazdy kategorii B mogą kierować motocyklami o pojemności do 125 cm3. Jakie umiejętności musi posiadać kierowca takich jednośladów?

Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse Ustawodawca nie określił, jakie wymagania mają spełniać ci, którzy będą korzystali z nowych uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy kategorii B. Zdaniem mł. insp. Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji warunkiem powinno być zdanie na placu manewrowym egzaminu praktycznego, który sprawdzałby umiejętności kierowcy, np. ruszanie z miejsca na wzniesieniu, hamowanie przy prędkości 50 km/h, slalom szybki i powolny.

Kierowanie motocyklem i samochodem wymaga zupełnie innej techniki i taktyki jazdy. „Osoba, która porusza się jednośladem, musi umieć zmieniać biegi, hamować awaryjnie, balansować ciałem, wykonywać przeciwskręty, składać się na zakrętach” - mówi serwisowi infoWire.pl Marek Konkolewski. Umiejętność prowadzenia auta nie gwarantuje opanowania sztuki jazdy motocyklem. „Droga publiczna nie może być traktowana jako tor, gdzie bawimy się w tzw. metodę prób i błędów” - zaznacza policjant.

Po tym jak prezydent podpisał nowelizację ustawy umożliwiającą kierowcom posiadającym kategorię B z 3-letnim stażem prowadzenie jednośladów z silnikami o pojemności do 125 cm3, sprzedaż takich maszyn w Polsce wzrosła. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, tylko w lipcu zarejestrowano aż 1302 nowe jednoślady, czyli o ponad 70% więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Tym samym, był to najlepszy miesiąc dla tej branży od trzech lat. Od stycznia do lipca sprzedano już w naszym kraju 6170 jednośladów, podczas gdy 9 lat wcześniej roczny wynik sprzedaży oscylował wokół zaledwie 4 tys. egzemplarzy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jan (gość)

  jak widać Pan prezydent nie nadaje się na to stanowisko

 • alfred (gość)

  ciężko się słucha i czyta tego pana, niech on nie robi z jazdy motocyklem nie wiadomo jakiej sztuki wymagającej siódmego stopnia wtajemniczenia i przynależności do tajnego bractwa

 • ROBERT (gość)

  JAK ZWYKLE GADA O CZYMS, O CZYM NIE MA POJECIA. PUSZCZAJA GO CHYBA TYLKO PO TO BY WKURZAC LUDZI... NAJGORSZE, ZE TAKA JEST CALA POLICJA...

 • bryan (gość)

  Zgadzam się z dwoma przedmówcami. Od dawna dałem do zrozumienia iż ten poniekąd wyniosły i zarozumiały pan jest po prostu ...prymitywem (jego wypowiedzi są moim zdaniem takie by zwyczajnie zgnoić na jedną łopatę gówna wszystkich kierowców i brak u niego profesjonalizmu oraz niemal zachowuje się tak jakby się na wszystkim się znał w swej robocie i jemu nie w głowie wypowiadać się ze skruchą ze swych poniektórych "bunczucznych wypowiedzi"). Czas najwyższy, Pani minister Teresa Piotrowska (MSW w rządzie E. Kopacz), zdjąć tego "medialnego błazna" z zajmowanego stanowiska! Ja jako kierowca-podatnik nie życzę sobie by "oczerniał" kierowców (powiedzmy oponentów w studiu np. p. Hołowczyca "krzykactwem") do jednego worka bo znaczna grupa kierowców nie zachowuje się jak nieodpowiedzialni kierowcy, który widzi medialny karierowicz tylko znacznie w czarnych barwach w mundurze i zarazem jakby w roli belfra-pouczacza(niech zajmie się na swoim podwórku bo tam wielu jest "niedouczonych" policjantów).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości