Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowanie ruchem. Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Waldemar Wylegarski Kierować ruchem drogowym w Polsce może kilkanaście służb. Minister spraw wewnętrznych poszerza ten krąg.

Osoby mogące wydawać kierowcom polecenia reguluje Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie art. 6 ust. 1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze nie tylko policjant.

Wymieniany jest również żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, a także zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia.

Kierować ruchem może też funkcjonariusz Straży Granicznej, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, strażnik gminny (miejski), czy pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym.

Wydawać polecenia może osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi, osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu, kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci.

Zobacz także: Rząd wprowadza nowy podatek dla kierowców

Takie prawo ma również ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej, strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego, strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej lub członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.

Uprawnienie do kierowania posiada też funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń oraz pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Wszystkie osoby wykonujące zadania kierowania ruchem (poza służbami mundurowymi) muszą być wyposażone w tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem "KIEROWANIE RUCHEM" bądź "STOP".

Minister spraw wewnętrznych poszerza krąg osób porządkowych do kierowania ruchem o porządkowych na pielgrzymce rowerowej – gdy są niezbędni do zapewnienia jej bezpiecznego przejazdu. Mają posiadać kamizelki barwy pomarańczowej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym instytucję, która ich wyznaczyła do zadań porządkowych, rodzaj wykonywanych czynności na drodze albo służbę, do której przynależą. Wcześniej przechodzą odpowiednie szkolenie.

Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem są obowiązujące dla wszystkich jego uczestników. Niezastosowanie się do nich jest wykroczeniem określonym w art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń: "Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany". Kara może wynieść od 20 do 5000 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • i nawet Mikołaj może (gość)

    I co z tego, że poszerzają grupę osób uprawnionych do kierowania ruchem i tak jeden przepis się nie zmienił i się nie zmieni osoba kierująca ruchem musi odbyć najpierw szkolenie i otrzymać odpowiedni dokument, który to dopiero uprawnia do kierowania ruchem.

  • Tomk (gość)

    Oj trzeba sieszybko przestawić, z yanosikiem nie dostaje mandatów i głupio zgarnąć w takiej sytuacji

  • cypis (gość)

    do tego wszystkiego yanosik tez potrzebny, ach szkoda gadac

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości