Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Kierowco, motocykliści już na ulicach, patrz w lusterka

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kierowco, motocykliści już na ulicach, patrz w lusterka Wjeżdżanie na przejścia to główny grzech rowerzystów. Motocykliści jeżdżą za szybko i brawurowo.

Kierowcy powinni pamiętać, że trzeba uważać w trakcie wykonywania manewrów. Jeśli są zbyt gwałtowne, motocyklista może się znaleźć w tzw. martwym polu - mówi Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji. - W przypadku, gdy znajdzie się w nim samochód, dojdzie co najwyżej do otarcia pojazdów, a motocyklista nie ma prawie żadnego zabezpieczenia.

Zobacz też: Motocykl w wielkim mieście - 10 zasad przeżycia w ulicznej dżungli

Jak dodaje, motocykliści na drodze też nie są bez winy. Największym zagrożeniem są ci, którzy dopiero zaczynają jazdę. Nie mają tyle umiejętności, by poradzić sobie z dużym przyspieszeniem motocykla i jego masą. Mimo to popisują się na drogach brawurą i nadmierną prędkością.

Rowerzyści nie mają takiej możliwości, ale nie oznacza to, że do ich zachowań na drodze nie ma żadnych zastrzeżeń. Wręcz przeciwnie.

- Wjeżdżanie na przejścia dla pieszych to najbardziej ewidentne i niebezpieczne wykroczenie rowerzystów - mówi Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Większość nie stosuje się do przepisów, które nakazują im zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście.

Za to tam, gdzie rowerzyści mają pierwszeństwo i mogą swobodnie przejechać, kierowcy samochodów łamią prawo. Chodzi o przejazdy dla rowerzystów. Często, gdy znajdują się blisko skrzyżowań, dochodzi do potrąceń - kierowcy skręcający w prawo, jadąc szybko, nie zauważają ich i nie mają szans wyhamować.

Choć w tym roku w Białymstoku jeszcze nie doszło do żadnego wypadku z udziałem motocyklistów lub rowerzystów, nie ma co liczyć na to, że taki stan się utrzyma.

Urszula Bisz, Poranny.pl

Kierowco, motocykliści już na ulicach, patrz w lusterka
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kierowco, motocykliści już na ulicach, patrz w lusterka

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości