Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Kierowco nie daj się zimie

Data publikacji: Autor: (g)

Przypominamy kilka zasad, które ułatwią zimową eksploatację naszego samochodu.

Warto wozić ze sobą w aucie zapas płynu do spryskiwaczy odpornym na niskie temperatury, miotełkę, Należy też pamiętać o odmrażaczach do szyb i zamków.
W układzie chłodzenia powinniśmy mieć niezamarzającą mieszankę.
Zimą lepiej nie używać hamulca ręcznego, zwłaszcza pozostawiając samochód na całą mroźną noc. Znacznie lepiej parkować na biegu - pierwszym lub wstecznym.
W okresie zimowym lepiej mieć pełny zbiornik paliwa. Jeśli zdarzy nam się długi, przymusowy postój (w korku albo na zablokowanej w wyniku wypadku drodze) będziemy mogli się ogrzewać na postoju. Pełny bak przyda się także w przypadku konieczności nadłożenia drogi. Zwłaszcza zimą powinniśmy dbać o nadwozie. W myjni wybierajmy program z suszeniem nadwozia, gdyż zamarzające krople wody mogą uszkodzić lakier. Po wyjeździe z myjni pamiętajmy o wtryśnięciu do zamków odmrażacza i wysuszeniu uszczelek drzwi. Po kilkugodzinnym postoju na mrozie zamarzające resztki wody mogą uniemożiwić wejście do samochodu.

Od odmrażacza do opon zimowych

Konserwacja uszczelek
Warto wcześniej, zanim nadejdą bardzo mroźne dni, posmarować gumowe uszczelki w drzwiach. W sprzedaży znajdują się tubki ze specjalną pastą i aerozole. Jedno opakowanie powinno wystarczyć na całą zimę. Zapobiegają gromadzeniu się pary wodnej i jej zamarzaniu. Smarując od czasu do czasu uszczelki, nie powinniśmy mieć kłopotu z otwieraniem drzwi.

Układ chłodzenia
Bezwzględnie na zimę należy sprawdzić, czy w chłodnicy jest płyn, a nie woda, dotyczy to zwłaszcza osób, które kupiły używane auto kilka miesięcy temu. Do wyboru są zagraniczne płyny do chłodnic, a także borygo, petrygo, itp. - wszystkie w cenie od 20 do 40 zł za pięciolitrowe opakowanie. Nie należy ich mieszać, chyba że zezwala na to informacja znajdująca się na etykiecie na opakowaniu. Do chłodnic aluminiowych są specjalne płyny.

Opony
O zaletach opon zimowych nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Pamiętajmy, że nie wolno jeździć na oponach o różnych bieżnikach. W ostateczności trzeba założyć dwie takie same opony na koła napędowe, ale najlepsze efekty uzyskuje się, zmieniając cały komplet. Jeżeli używamy tych samych opon już kilka lat, to koniecznie trzeba sprawdzić głębokość bieżnika - w naszym kraju przepisy mówią, że dopuszczalne minimum to 1,6 mm, ale to naprawdę jest zbyt mało. W ekstremalnej sytuacji z opon o takim bieżniku będzie niewielki pożytek.

Akumulator
W temperaturze minus 20 stopni wydajność akumulatora spada do niewiele ponad 30 procent. Przed zimą warto więc sprawdzić stan akumulatora, aby nie mieć kłopotu z uruchomieniem silnika gdy temperatura spadnie. Po uruchomieniu silnika przy kilkunastostopniowym mrozie lepiej nie włączać od razu wszystkich odbiorników prądu. Ogrzewanie szyby tylnej to największy "pożeracz" prądu. Jeżeli przez kilka dni nie będziemy jeździć, a parkujemy przed domem, to powinniśmy wyjąć akumulator. Kupno akumulatora to wydatek, oczywiście w zależności od pojemności, od 60 do kilkuset złotych.

Spryskiwacze
Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić ilość płynu w zbiorniku spryskiwacza. Dobrze jest uzupełniać pojemnik zawsze tym samym rodzajem płynu, chociaż producenci nie wykluczają mieszania niektórych z nich. Stężenie należy dobrać do temperatury otoczenia. Litrowe opakowanie zimowego płynu do spryskiwacza kosztuje od 1 do 5 zł, w zależności od producenta i sklepu. Pięciolitrowy pojemnik z płynem to wydatek od 6 do 37 złotych. Warto też mieć wycieraczki z nowymi piórami.

Zamki
Zamki drzwi warto wcześniej zabezpieczyć przed zamarznięciem. Na rynku znajduje się kilka rodzajów odmrażaczy zamków produkcji krajowej i zagranicznej. Wszystkie sprzedawane są w małych, wygodnych opakowaniach. Kosztują od 2 do 15 zł. Zawierają substancje smarujące zamek i zapobiegające zamarzaniu mechanizmu.

Szyby
Do oczyszczania zamarzniętych szyb specjaliści radzą używać odmrażaczy, które nie rysują powierzchni, chociaż popularne skrobaczki są też skuteczne. W sklepach motoryzacyjnych i stacjach benzynowych dostępne są chemiczne środki do odmrażania szyb w aerozolu, w cenie od 5 do 27 zł. Zapobiegają one też osadzaniu się szadzi na szybach w mroźne noce. Skrobaczkę można kupić już za złotówkę.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości