Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kierowco, nie zasypiaj!

Data publikacji: Autor: (gb)

Fot. Paweł Nowak

Długotrwała podróż samochodem, zwłaszcza nocą, może skończyć się tragedią. Nie zawsze bowiem jesteśmy w stanie zapanować nad sennością.

 Fot. Pawe³ Nowak

Jeżeli czujemy, że ogarnia nas zmęczenie, powinniśmy przerwać jazdę. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić. Oto co pomoże nam obronić się przed snem:

 

1. regularne postoje (np. co godzinę) – wychodzimy z samochodu, głęboko oddychamy, spacerujemy. Warto w tym czasie zrobić kilka przysiadów i skłonów.

 

2. słuchanie radia i podśpiewywanie – przy skocznych przebojach możemy odzyskać energię. Niestety nie na długo.

 

3. czekolada, batonik czekoladowy – obudzi nas i doda energii. Efekt ten spowodowany jest zawartością kofeiny w czekoladzie.

 

4. świeże powietrze w samochodzie – orzeźwi nas i obudzi. Nie powinniśmy jednak zbyt mocno chłodzić wnętrza pojazdu.

 

5. napoje energetyzujące – za pobudzające działanie tych napojów są odpowiedzialne: kofeina, tauryna i witaminy z grupy B, a także magnez. Kofeina we wszystkich napojach tego typu obecna jest w bardzo dużych ilościach.

 

6. kawa

 

7. sen – tak naprawdę jest najlepszym sposobem na pozbycie się zmęczenia. Niekiedy wystarczy nam półgodzinna drzemka. Jeżeli czujemy, że zaraz zaśniemy za kierownicą, nie ryzykujmy, zatrzymajmy samochód i zdrzemnijmy się chwilę. Pamiętajmy, że zasypiający kierowcy powodują mnóstwo wypadków drogowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości