Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowcy częściej idą do sądu

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Polacy coraz częściej zamiast zapłacić mandat, wolą skierować sprawę do sądu. Najwięcej kieruje ich policja oraz straż miejska.

Fot. Archiwum W 2015 roku straż miejska wysłała do sądu 180 tys. takich wniosków. To więcej niż poprzednio, gdyż w 2014 roku było ich 163 tys. Liczby te w dużej mierze dotyczą wykroczeń drogowych.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

Policjant podczas kontroli informuje, że kierowcy przysługuje prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli nie przyjmiemy mandatu, funkcjonariusz skieruje sprawę do sądu. W pierwszej instancji wyrok wydawany jest nakazowo. Oznacza to, że kierowca nie jest informowany o rozprawie, a wyrok zazwyczaj jest skazujący. Jeśli złożony zostanie sprzeciw, na kolejnej rozprawie będzie można przedstawić swoje racje.

Sędziowie twierdzą, że ludzie kierują do sądu coraz bardziej błahe sprawy, a tracą na tym obywatele, którzy nawet latami czekają na rozstrzygnięcia w istotniejszych sprawach.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Adwokat (gość)

  Co to za łamanie prawa ???? "W pierwszej instancji wyrok wydawany jest nakazowo. Oznacza to, że kierowca nie jest informowany o rozprawie, a wyrok zazwyczaj jest skazujący" Dlatego że nie ma oskarżonego to skazuje się go z urzędu?? chyba czas zacząć podawać do sądu tych sędziów od siedmiu boleści

 • denis (gość)

  Dokładni, TO SKANDAL !!! Marnotrawienie pieniędzy, łamanie zasad równości !!! Podważanie prawa do obrony !!! Psy i strażnicy wiejscy to pierdzieleni wymuszacze haraczu na polskich ulicach, nie ma to nic wspólnego z państwem prawa, takie łapanie na NIELEGALNĄ ISKRĘ NP to wymuszenie pieniędzy od przypadkowych niewinnych osób na ulicy. Polska policja to największa BANDYCJA obecnie!!! Kiedyś gonili tzw DRESY a teraz sami chodzą w LAMPASACH i wyrywają komórki i dziesionę a to wszystko w .....

 • denis (gość)

  A mam pytanie do panów adwokatów: polcjant chciał mi wypisac mandat na podztawie radaru Iskra który jest nie dopuszczany do użytku. Czy mogę złożyć zawiadomienie do sądu na funkcjonariusza ( z imienia i nazwiska) o "próbie wymuszenia pieniędzy" czy chociażby podpisanie się pod takim mandatem nie będzie niezgodne z prawem z uwagi na suszarke?

 • Prawnik (gość)

  do denis: Czy może Pan podać swój adres e-mail, bądź inny namiar? Zajmuję się tego typu sprawami. Niewykluczone że doszło tutaj do popełnienia przez policjanta przestępstwa okreslonego w art. 231 § 1 Kodeksu karnego. Co do zawiadomienia to może Pan je złożyć, ale do prokuratury. Natomiast najważniejsza kwestia, to czy przyjął Pan mandat karny, czy też odmówił jego przyjęcia? Jesli odmówił Pan to sprawa prawodpodobnie trafi do sądu i zostanie Pan uniewinniony, jednakże jesli przyjął Pan mandat to stał się on prawomocny w momencie podpisania przez Pana bloczku. Jedyną możliwoscią jest wniosek o jego uchylenie, który należy złożyć w terminie 7 dni od nałożenia mandatu. jesli termin ten upłynął, musi Pan "wykombinować" jakies alibi i wraz z wnioskiem o uchylenie mandatu złozyć pismo o przywrócenie terminu (np. z powodu choroby, wraz z zaswiadczeniem lekarskim). jest też jeszcze jeden sposob. Jednak wolałbym żeby Pan skontaktował sie ze mną prywatnie. Mój mail: christoph.portal.ro@gmail.com

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości