Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowcy nie "uciekną" przed mandatami za prędkość?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Resort transportu pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących systemu karania kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Zmiany mają przyspieszyć i uprościć tryb ściągania należności finansowych - podaje "Rzeczpospolita".

Fot. Archiwum PolskapresseObecnie, od czasu wykonania zdjęcia przez fotoradary straży miejskich i Inspekcji Transportu Drogowego do zapłaty mandatu mija nawet kilka miesięcy. Wielu właścicieli samochodów uwiecznionych na fotografiach nie odpowiada na listy przesyłane przez te instytucje, zaś sprawy te są kierowane do sądów. W obliczu zwiększenia liczby fotoradarów, a także wyposażenia ITD w nieoznakowane radiowozy z fotoradarami, do wymiaru sprawiedliwości może być kierowanych nawet 7 tys. spraw każdego dnia. W związku z tym, Ministerstwo Transportu uznało, że niezbędne jest usprawnienie systemu odpowiedzialności za jazdę z nadmierną prędkością.

Nowelizacja zakłada dwa tryby postępowania - wykroczeniowy i administracyjny. Pierwszy z nich obowiązywałby podczas zatrzymania kierowcy przez patrol policji lub w sytuacji, w której kierowca przyzna się do popełnienia wykroczenia. W przypadku braku odpowiedzi ze strony właściciela pojazdu, zastosowany zostanie tryb administracyjny. To nie wszystko.

Resort transportu proponuje także stosowanie tzw. recydywy. W sytuacji, w której kierowca otrzyma kilka mandatów, każdy kolejny będzie wiązał się z zapłatą podwójnej stawki. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu specjalnego rejestru wykroczeń. Z kolei każdy mandat będzie otrzymywał swój indywidualny numer, który umożliwi skuteczniejszą ściągalność należności.

Obecnie, projekt ten znajduje się na etapie negocjacji międzyresortowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • xxmen (gość)

    PO chce żeby mandaty były większe, ok, ale najpierw niech pomyślą o tym żeby ludzie zarabiali więcej ponieważ u nas jeden mandat to nie kiedy cały miesięczny zarobek człowieka. Wszyscy mówią że człowiek jest najważniejszy ale widzę że dla POwyginanych mandaty mają większą wartość.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości