Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kierowcy nie wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji. A mogą za to dostać mandat!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Seat Używanie kierunkowskazów to problematyczna kwestia dla wielu kierowców. Używać w danej sytuacji czy nie? Przeanalizujmy jeden z takich przypadków.

Pojazd znajduje się na pasie, z którego da się wyłącznie skręcić np. w prawo. Czy ten fakt zwalnia jego kierowcę z obowiązku włączenia kierunkowskazu?

Za to można dostać mandat

Wyznaczony kierunek jazdy należy potraktować jak znak nakazu jazdy. Znak nakazu jazdy automatycznie wymusza konieczność włączenia kierunkowskazu - tak samo jest i w tym przypadku.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Niezastosowanie się do przepisów może skutkować mandatem w wysokości 200 zł i 2. punktami karnymi.

Art. 22 pkt. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

To trzeba wiedzieć

Przed każdym manewrem musimy mieć pewność, czy możemy go wykonać w bezpieczny sposób. Zawsze zaczynajmy od spojrzenia na boki i w lusterka boczne. Jeśli nasz ruch nie koliduje z żadnym innym pojazdem, włączmy kierunkowskaz z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by inne samochody mogły zauważyć nasz zamiar. Pamiętajmy zarazem, że jeśli migacz będzie włączony zbyt długo, inni uczestnicy ruchu mogą nie zrozumieć, co i kiedy zamierzamy zrobić.

Rondo a kierunkowskaz

Rondo należy traktować jako „zwykłe” skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

Na rondach z kilkoma pasami ruchów, np. rondach turbinowych, musimy także pamiętać o kierunkowskazie, jeśli chcemy zmienić pas.

 Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ajk (gość)

    Coś tu chyba nie gra - żadna droga nie idealnie jest prosta, ciężko sygnalizować KAŻDĄ zmianę kierunku jazdy - robimy to setki razy jadąc dowolną drogą czy ulicą. Jak duży ruch kołem kierownicy uznany jest za zmianę kierunku jazdy? Nakaz skrętu, to nakaz skrętu - sam znak świadczy o wymuszonej znakiem właśnie zmianie kierunku jazdy, ale przepis mówi tak ogólnie, że przed każdym łuk drogi należałoby sygnalizować zamiar zmiany kierunku ruchu

  • Kur (gość)

    Jaki. Jeśli masz wątpliwości to przyjmij dwie zasady, że sygnalizujesz zmianę kierunku jazdy w każdej sytuacji gdy masz możliwość wyboru co najmniej dwóch kierunków jazdy. Oraz twoja sygnalizacja zamiaru zamiany kierunku jazdy będzie wartościową informacją dla innych kierowców. Oba te warunki są spełnione na każdym skrzyżowaniu, włącznie z rondem!

  • Komentarz usunięty.
  • Ryszard (gość)

    Niektóre ronda są tak małe, że dla płynności ruchu powinno się włączać kierunkowskaz przy wjeżdzie na rondo gdy zjedziemy z niego pierwszym zjazdem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości