Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kierowcy nie wiedzą jak stosować się do nowego przepisu. Policja może wystawić mandat do 500 zł

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG 1 czerwca 2021 roku zmieniło się prawo i tzw. jazda na zderzaku obecnie jest karana. Część kierujących uważała, że będzie to martwy przepis - nic bardziej mylnego.

Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

Na czym polega jazda na zderzaku?

Zachowanie zbyt małego odstępu pomiędzy pojazdami często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Nagminną na polskich drogach jest tzw. „jazda na zderzaku”, w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle ryzykowana praktyka zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Jazda na zderzaku. Przepisowy odstęp

Zaproponowano, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Jazda na zderzaku. Jaki mandat?

Jazda na zderzaku zagrożona jest mandatem do 500 zł  i 6. punktami karnymi. Jak policja egzekwuje przepis? Funkcjonariusze wykorzystują ręczne mierniki prędkości, które mają funkcję określania odległości, czy wideorejestratory w radiowozach. Ocena będzie odbywa się też wzrokowo. Dowodem może być także nagranie z drona.

Jazda na zderzaku. Jak ocenić odległość?

Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości, a bezpieczna odległość jaką należy utrzymać między pojazdami rośnie wraz z rozwijaną prędkością. 

Jak określić tą odległość? Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

Jazda na zderzaku. Pomóc mogą słupki

W ocenie odległości mogą pomóc także słupki drogowe, które ustawione są przy drogach szybkiego ruchu w odległości 100 m.. Tym samym poruszając się z prędkością 100 km/h odległość między naszym i jadącym przed nami samochodem musi wynosić minimum tyle, ile połowa dystansu między jednym a drugim słupkiem.

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • rak (gość)

    jazda na zderzaku jest często konieczna żeby "obudzić" śpiących za kierownicą i "pędzących" lewym pasem ...większość tych kierowców ma takie umiejętności jak kursant nauki jazdy, który - jak wiemy - nie używa lusterka wstecznego do innych rzeczy jak poprawianie makijażu

  • scoti (gość)

    dopiero zderzak powoduje myślenie u niektórych kierowców.

  • Gurnik zabże (gość)

    Ja ustawiam max dozwoloną prędkość i tempomat. Mogą mi świecić ile chcą. Jak komuś to wadzi, to zapraszam. Pała, gaz i paralizator będą z nim negocjować.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości