Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kierowcy notorycznie łamiący przepisy traktowani ulgowo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Wielu kierowców uważa, że przepisy drogowe są zbyt surowe, Mało osób ma jednak świadomość, że bez względu na to ile kierowca popełnił wykroczeń, sąd może wymierzyć mu tylko jedną karę.

Fot. Archiwum W sprawach o wykroczenia postępowanie trzeba wszcząć nie później niż rok, a zakończyć nie później niż dwa lata od popełnienia wykroczenia. Sąd jest zobowiązany do połączenia takich samych spraw i jednoczesnego ich rozpoznania. Tak będzie w przypadku kierowcy, który notorycznie np. przekracza dozwoloną prędkość.

Zgodnie z art. 9. par 2 kodeksu wykroczeń wynika, że jeżeli jednocześnie orzeka się o ukaraniu za dwa lub więcej wykroczenia, wymierza się za nie łącznie karę w granicach zagrożenia, określonych w przepisie przewidującym najsurowszą sankcję. Co to oznacza w praktyce? W przypadku kierowcy, który 20 razy przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km/h, sąd nie może wymierzyć grzywny wyższej niż 5 tys zł.

Zobacz także: Były trener "Lewego": Kiedyś ktoś ocenił, że Robert nie nadaje się do Legii, a teraz nadaje się do Realu

Warto zaznaczyć, że kodeks wykroczeń w odróżnieniu od kodeksu karnego nie posługuje się pojęciem czynu ciągłego. Zgodnie z art. 91 k.k kara za ciąg takich samych lub podobnych przestępstw też jest jedna, ale górna granica ustawowego zagrożenia podnosi się wtedy o połowę.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości