Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kierowcy znaleźli prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Ruch wcale na niej nie ustał, zarabia miliony złotych, a kierowcy ciężarówek wybierają ją równie często jak autostradę A2. Krajowa droga nr 92 to prawdziwe eldorado dla tych, którzy często jeżdżą do Poznania, albo do Niemiec.

Krajowa droga nr 92, nazywana starą dwójką, biegnie przez cztery województwa, w większości równolegle do autostrady A2. Omijając autostradowe bramki pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Autostradowe bramki omijają zwłaszcza kierowcy ciężarówek o masie powyżej 12 ton. Jadąc z Konina do granicy z Niemcami wybierają drogę krajową nr 92.

Jest dłużej, ale taniej. Przejazd drogą krajową kosztuje około 25 zł, natomiast kierowca podobnego pojazdu jadący autostradą A2 musiały zapłacić ponad 240 zł.

Redakcja poleca:

Używane auto z importu. Najpopularniejsze modele
Przekroczenie prędkości. Ten przepis to mit
Prawo jazdy 2018. Zmiany opóźnione?

Krajówka ma jednak ograniczenia. Dla aut powyżej 18 ton trzeba stosować objazdy, co może wydłużyć drogę o 60 km, w stosunku do jazdy autostradą A2. Trasa nr 92 to także częste kontrole policyjne i fotoradary.

Z drogi nr 92 do budżetu państwa rocznie spływają ponad 33 mln zł rocznie. Autostrada Wielkopolska twierdzi, że droga krajowa nr 92 nie psuje im biznesu. Odcinek Konin - Nowy Tomyśl przemierza blisko 23 000, a Nowy Tomyśl - Świecko - około 20 000 pojazdów na dobę.

Od 2 stycznia 2018 roku wzrosły opłaty za przejazd autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Podwyżka dotyczy motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów ponadnormatywnych. Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków dróg kierowcy od 2 stycznia 2018 roku płacą 20 zł brutto w przypadku auta osobowego i motocykla (1 zł drożej niż dotychczas) i 200 zł za pojazd nienormatywny (więcej o 10 zł). Cała trasa od Nowego Tomyśla pod Poznaniem do Konina kosztuje odpowiednio 60 i 600 zł. W praktyce oznacza to, że kierowcy aut osobowych i motocykli płacą teraz 2 grosze więcej za każdy przejechany kilometr autostrady. 20 groszy za każdy kilometr doliczyć muszą za przejazd kierowcy pojazdów nienormatywnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ka19 (gość)

  podobno budowana z unijnych dotacji i budżetu państwa przy niewielkim wkładzie prywatnym, a kasę biorą kulczyki- w Szwajcarii winieta na ROK to koszt ok 160 złp za osobówkę- policzcie, jak nas rżną , tam też nikt nie robi za frico

 • zac (gość)

  Nie dziwię się, że kierowcy to robią... Posiadanie auta to jest ostatnio naprawdę poważny koszt, który ciężko pokryć. Kierowcy wolą śmigać dookoła i co najwyżej ratować się Yanosikiem, żeby przy okazji nie zarobić horrendalnego mandatu

 • marcin (gość)

  dajcie spokój z tą A2, teraz jest afera a juz dawno kosztowała krocie. Wolę jechać zdecydowanie DK92, włączyć sobie Yanosika i tak samo dojade do Niemiec jak tą kulczykowska "dwójką". W du#$e z nimi

 • robert (gość)

  Pomyślałeś ignorancie (autorze raportu) o ludziach mieszkających w miejscowościach położonych przy dk92 ? Dla nich każdy śmierdzący i hałaśliwy tir to ogromne zło i dyskomfort.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości