Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Kim jest słynny Łowca Fotoradarów?

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Motofakty.pl Zasłynął filmami prezentującymi sposób kontrolowania prędkości przez straże miejskie. Prywatnie jest kierowcą zawodowym, z wykształcenia budowlańcem, a z zamiłowania elektronikiem.

Fot. Motofakty.plEmil Rau od lat tropi nieprawidłowości na polskich drogach. Mieszkaniec Zielonej Góry zwracał szczególną uwagę na działania straży miejskiej oraz sposoby ustawiania przez nie fotoradarów.

Urządzenia do mierzenia prędkości często były ukrywane. Zdarzało się, że były ustawiane w nieprawidłowy sposób. Spostrzeżenia Emila Rau potwierdził raport Najwyższej Izby Kontroli. NIK zauważył, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.

W raporcie NIK stwierdził, że strażnicy kontrolują, jak tego prawo wymaga - w miejscach uzgodnionych z policją, ale dzieje się tak tylko na początku i na końcu służby. W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do budżetu gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży gminnych czy miejskich niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów. Skalę nieprawidłowości rząd uznał za wystarczająco dużą, by z początkiem bieżącego pozbawić straże gminne możliwości korzystania z fotoradarów.

 

Emil Rau nie rezygnuje z działań mających na celu poprawę ładu na polskich drogach. Założył fundację, która stawia na pracę u podstaw i bezpośrednie działanie, a nie rozwiązania, które mają pośredni wpływ na bezpieczeństwo. Jednym z pierwszych działań FERR, czyli Fundacji Emila Rau Refleks, był zakup kamizelek dla dzieci z miejscowości Włodarka.
Fundacja będzie finansowana ze sprzedaży kamizelek odblaskowych oraz z przychodów generowanych przez filmy zamieszczane w sieci przez Emila Rau. Rau wątpi w efektywność biernych systemów. W jego ocenie są nimi zamaskowane fotoradary na drogach wylotowych z miejscowości czy ukryte w krzakach radiowozy. – Czy możemy uznać je za działanie podnoszące bezpieczeństwo w ruchu drogowym? – zadaje sobie pytanie Emil Rau?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gf (gość)

  Niech się RUDY zastanowi i przemyśli ile osób straci przez niego życie. TVN zrobiło z niego małpę i zarobiło na oglądalności tych żenujących programów kupę pieniędzy. Proponuję rodziną które stracą swoich bliskich z powodu likwidacji foto radarów żeby pozwały Emilka.

 • ufog (gość)

  Co gościu? Emil pozbawił cię ciepłej i dobrze płatnej posadki i frustracja cie dopadła!!!!!! żenada

 • Kierowca (gość)

  Rudy narobi więcej szkody niż pożytku. To Rudy straci prace i będzie dalej musiał traktorzysta usiąść za kierownicę ciągnika.

 • Prawo Emil (gość)

  W Warszawie na ul Grochowskiej poprosiłem Strażnika miejskiego o pomoc - a usłyszałem , ze on jest do przestrzegania prawa a nie pomocy - dzięki za takich szeryfów....................

 • Siwek (gość)

  Haha chwali się że kupili dwadzieścia kamizelek dla dzieci a miejscowe straże robiły to od lat i wyposażały całe szkoły w odblaski, kamizelki ale o tym się nie mówi bo przecież o strażach miejskich tylko przekazuje się negatywne wiadmości

 • POLAK (gość)

  BRAWO , NARESZCIE EX PERT OD BEZPIECZEŃSTWA Z POWOŁANIA A NIE NA ZAMÓWIENIE RZĄDU PEŁO....

 • Poznaniak (gość)

  Brawo Emil ... te wszystki negatywne komentarze pisza zawistne kur.....y ze straży miejskiej!!!! Boli was smiecie ze kasy ubedzie!! a polowe z was wypierdo.... bo gmin nie bedzie stac zeby was utrzymac..... 1/3 szla na wasze wyplaty reszta na premie dla komendata dla wójta i dla policji haracz za r przyzwolenia .....

 • Damian (gość)

  Czytająć nie które komentarze i widzę, że chyba co nie którzy stracili posady bo są bardzo obużeni... Nareszcie skończyła się plaga fotoradarów:P brawo Emil to Twoja zasługa:):)

 • vayar35 (gość)

  jak zwykle kogoś złapali na radar i robi z siebie męczennika w niemczech wcale by nie dykutował ale by płacił a iludzi zginie przez tego łowcę to nie wiadomo on jest"bohaterem: niech zamieszka w miejscowości gdzie jeżdżą tiry a młodzież szaleje

 • Brawo panie Emilu (gość)

  za rozwalenie patologii SG/SM !!!

 • Kierowca (gość)

  Panie Emilu cztam komentarze i śmiać mi się chce. Wypoqiadający się tutaj ludzie w trosce o ludzkie życie wyśmiewa Pana . Prawda jest jednak inna.!! Emil Rał w swoich publikacjach pokazywał patologię nierobów straży miejskiej! !! Bezpieczeństwo TAK ale nie takimi metodami! !!

 • teqilus (gość)

  Wzialby sie chlopczyk za uczciwa robate a nie za pobpierdalanie.

 • teqilus (gość)

  To oszolom jego brat jest w SM i bardzo sie nie lubia.

 • teqilus (gość)

  Ile mu TVN placil za te harce z radarami.niech sie zatrudni do tv trwam

 • andriej (gość)

  Brawo Brawo Brawo Emil ze robisz porzadek z tymi aroganckimi nierobami

 • andriej (gość)

  Jeszcze raz Brawo p.Emilu za porzadki z tymi nierobami od radarow czyli maszynek do zarabiania pieniedzy gminom

 • Gość (gość)

  Brawo p. Emilu.,prawko mam 26 lat ostatnia C robiona 6 lat wstecz, przez ten czas nie po uczyłem żadnego mandatu za prędkość, patologia utracona bo tak było a radary jak najbardziej ale stacjonarne i to jak najwięcej oczywiście oznakowane i wyższe kary. I lekkie buty. Mniej ludzi zginie na drogach i przejściach dla pieszych.

 • zgred (gość)

  a może wystarczyło przed wjazdem na teren takiej gminy ustawiać znaki Straż Gminna z fotoradarem u nas bądż jak baranek i każdy byłby zadowolony kierowcy ryzykowaliby na własne ryzyko a strażnicy by musieli nieżle nagłówkować aby kogóś złapać

 • Wojtek (gość)

  Byle jaka fundacja to dobra fucha, można na niej lepiej zarobić jak na foto radarze. ...

 • Locus (gość)

  Wypierd.lić wszystkie straże i będzie spokój...

 • KIM Jest Raul (gość)

  Traktorzystą

 • Bogdan (gość)

  Policjanta w radiowozie stwierdził nieprawdę - zatem fałszywie; że zjechałem rowerem na przejście dla pieszych, a drugi policjant nie powstrzymuje partnera w radiowozie, przed popełnieniem przestępstwa poświadczenia nieprawdy i stwierdza, aby mandat uwiarygodnić, również fałszywie; że jestem rowerem na środku przejścia dla pieszych, to jest już, w myśl obowiązującego prawa, co do zasady, przestępczość zorganizowana, bo policjanci drogówki gonią swoje mandaty. W sprawie występują dowody naturalne, które wydział kontroli wewnętrznej policji w Poznaniu umyślnie na moją szkodę pomija w postępowaniu wyjaśniającym, dlatego umyślnie unika wykonania wniosku o „eksperyment z wizji na miejscu zdarzenia”, z uwagi na brak twardych dowodów, np. nagrań z kamer, policja kolejny miesiąc w sprawie manipuluje.

 • normalny kierowca (gość)

  Jakim trzeba byc Cynicznym człowiekiem ,żeby w kraju gdzie codziennie ginie tylu ludzi na drogach , w kraju ktory przoduje w liczbie wypadkow i ofiar śmiertelnych robic program piętnujacy organy ścigania a nie piratow drogowych , nawet jesli zdarzaja sie czasami sytuacje gdy ktos nieslusznie dostanie mandat ( chociaz ja osobiscie nie znam takich przypadkow ) to chyba nikt przez to nie ginie ,wiekszym problemem sa piraci drogowi ktorzy bezkarnie szaleja na naszych drogach i powoduja wypadki , jest to PLAGA . Program ten jest robiony typowo pod publiczke nie majacy żadnych cech eukacyjnych lub dziennikarstwa misyjnego, jest to typowy Muppet SHOW ... A przez prowadzacego przemawia cynizm i cwaniactwo, chowajac sie za ekipa telewizyjna każdy moze byc cwany ale czy to wypada '' dziennikarzowi '' ? Dziwie sie tylko Panu Zietarskiemu ktorego dotad cenilem, ze zgodzil sie na udzial w tak prostackim programie tym bardziej po tym co spotkalo jego syna.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości