Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Kim jest słynny Łowca Fotoradarów?

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Motofakty.pl Zasłynął filmami prezentującymi sposób kontrolowania prędkości przez straże miejskie. Prywatnie jest kierowcą zawodowym, z wykształcenia budowlańcem, a z zamiłowania elektronikiem.

Fot. Motofakty.plEmil Rau od lat tropi nieprawidłowości na polskich drogach. Mieszkaniec Zielonej Góry zwracał szczególną uwagę na działania straży miejskiej oraz sposoby ustawiania przez nie fotoradarów.

Urządzenia do mierzenia prędkości często były ukrywane. Zdarzało się, że były ustawiane w nieprawidłowy sposób. Spostrzeżenia Emila Rau potwierdził raport Najwyższej Izby Kontroli. NIK zauważył, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.

W raporcie NIK stwierdził, że strażnicy kontrolują, jak tego prawo wymaga - w miejscach uzgodnionych z policją, ale dzieje się tak tylko na początku i na końcu służby. W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do budżetu gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży gminnych czy miejskich niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów. Skalę nieprawidłowości rząd uznał za wystarczająco dużą, by z początkiem bieżącego pozbawić straże gminne możliwości korzystania z fotoradarów.

 

Emil Rau nie rezygnuje z działań mających na celu poprawę ładu na polskich drogach. Założył fundację, która stawia na pracę u podstaw i bezpośrednie działanie, a nie rozwiązania, które mają pośredni wpływ na bezpieczeństwo. Jednym z pierwszych działań FERR, czyli Fundacji Emila Rau Refleks, był zakup kamizelek dla dzieci z miejscowości Włodarka.
Fundacja będzie finansowana ze sprzedaży kamizelek odblaskowych oraz z przychodów generowanych przez filmy zamieszczane w sieci przez Emila Rau. Rau wątpi w efektywność biernych systemów. W jego ocenie są nimi zamaskowane fotoradary na drogach wylotowych z miejscowości czy ukryte w krzakach radiowozy. – Czy możemy uznać je za działanie podnoszące bezpieczeństwo w ruchu drogowym? – zadaje sobie pytanie Emil Rau?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gf (gość)

  Niech się RUDY zastanowi i przemyśli ile osób straci przez niego życie. TVN zrobiło z niego małpę i zarobiło na oglądalności tych żenujących programów kupę pieniędzy. Proponuję rodziną które stracą swoich bliskich z powodu likwidacji foto radarów żeby pozwały Emilka.

 • ufog (gość)

  Co gościu? Emil pozbawił cię ciepłej i dobrze płatnej posadki i frustracja cie dopadła!!!!!! żenada

 • Kierowca (gość)

  Rudy narobi więcej szkody niż pożytku. To Rudy straci prace i będzie dalej musiał traktorzysta usiąść za kierownicę ciągnika.

 • Prawo Emil (gość)

  W Warszawie na ul Grochowskiej poprosiłem Strażnika miejskiego o pomoc - a usłyszałem , ze on jest do przestrzegania prawa a nie pomocy - dzięki za takich szeryfów....................

 • Siwek (gość)

  Haha chwali się że kupili dwadzieścia kamizelek dla dzieci a miejscowe straże robiły to od lat i wyposażały całe szkoły w odblaski, kamizelki ale o tym się nie mówi bo przecież o strażach miejskich tylko przekazuje się negatywne wiadmości

 • POLAK (gość)

  BRAWO , NARESZCIE EX PERT OD BEZPIECZEŃSTWA Z POWOŁANIA A NIE NA ZAMÓWIENIE RZĄDU PEŁO....

 • Poznaniak (gość)

  Brawo Emil ... te wszystki negatywne komentarze pisza zawistne kur.....y ze straży miejskiej!!!! Boli was smiecie ze kasy ubedzie!! a polowe z was wypierdo.... bo gmin nie bedzie stac zeby was utrzymac..... 1/3 szla na wasze wyplaty reszta na premie dla komendata dla wójta i dla policji haracz za r przyzwolenia .....

 • Damian (gość)

  Czytająć nie które komentarze i widzę, że chyba co nie którzy stracili posady bo są bardzo obużeni... Nareszcie skończyła się plaga fotoradarów:P brawo Emil to Twoja zasługa:):)

 • vayar35 (gość)

  jak zwykle kogoś złapali na radar i robi z siebie męczennika w niemczech wcale by nie dykutował ale by płacił a iludzi zginie przez tego łowcę to nie wiadomo on jest"bohaterem: niech zamieszka w miejscowości gdzie jeżdżą tiry a młodzież szaleje

 • Brawo panie Emilu (gość)

  za rozwalenie patologii SG/SM !!!

 • Kierowca (gość)

  Panie Emilu cztam komentarze i śmiać mi się chce. Wypoqiadający się tutaj ludzie w trosce o ludzkie życie wyśmiewa Pana . Prawda jest jednak inna.!! Emil Rał w swoich publikacjach pokazywał patologię nierobów straży miejskiej! !! Bezpieczeństwo TAK ale nie takimi metodami! !!

 • teqilus (gość)

  Wzialby sie chlopczyk za uczciwa robate a nie za pobpierdalanie.

 • teqilus (gość)

  To oszolom jego brat jest w SM i bardzo sie nie lubia.

 • teqilus (gość)

  Ile mu TVN placil za te harce z radarami.niech sie zatrudni do tv trwam

 • andriej (gość)

  Brawo Brawo Brawo Emil ze robisz porzadek z tymi aroganckimi nierobami

 • andriej (gość)

  Jeszcze raz Brawo p.Emilu za porzadki z tymi nierobami od radarow czyli maszynek do zarabiania pieniedzy gminom

 • Gość (gość)

  Brawo p. Emilu.,prawko mam 26 lat ostatnia C robiona 6 lat wstecz, przez ten czas nie po uczyłem żadnego mandatu za prędkość, patologia utracona bo tak było a radary jak najbardziej ale stacjonarne i to jak najwięcej oczywiście oznakowane i wyższe kary. I lekkie buty. Mniej ludzi zginie na drogach i przejściach dla pieszych.

 • zgred (gość)

  a może wystarczyło przed wjazdem na teren takiej gminy ustawiać znaki Straż Gminna z fotoradarem u nas bądż jak baranek i każdy byłby zadowolony kierowcy ryzykowaliby na własne ryzyko a strażnicy by musieli nieżle nagłówkować aby kogóś złapać

 • Wojtek (gość)

  Byle jaka fundacja to dobra fucha, można na niej lepiej zarobić jak na foto radarze. ...

 • Locus (gość)

  Wypierd.lić wszystkie straże i będzie spokój...

 • KIM Jest Raul (gość)

  Traktorzystą

 • Bogdan (gość)

  Policjanta w radiowozie stwierdził nieprawdę - zatem fałszywie; że zjechałem rowerem na przejście dla pieszych, a drugi policjant nie powstrzymuje partnera w radiowozie, przed popełnieniem przestępstwa poświadczenia nieprawdy i stwierdza, aby mandat uwiarygodnić, również fałszywie; że jestem rowerem na środku przejścia dla pieszych, to jest już, w myśl obowiązującego prawa, co do zasady, przestępczość zorganizowana, bo policjanci drogówki gonią swoje mandaty. W sprawie występują dowody naturalne, które wydział kontroli wewnętrznej policji w Poznaniu umyślnie na moją szkodę pomija w postępowaniu wyjaśniającym, dlatego umyślnie unika wykonania wniosku o „eksperyment z wizji na miejscu zdarzenia”, z uwagi na brak twardych dowodów, np. nagrań z kamer, policja kolejny miesiąc w sprawie manipuluje.

 • normalny kierowca (gość)

  Jakim trzeba byc Cynicznym człowiekiem ,żeby w kraju gdzie codziennie ginie tylu ludzi na drogach , w kraju ktory przoduje w liczbie wypadkow i ofiar śmiertelnych robic program piętnujacy organy ścigania a nie piratow drogowych , nawet jesli zdarzaja sie czasami sytuacje gdy ktos nieslusznie dostanie mandat ( chociaz ja osobiscie nie znam takich przypadkow ) to chyba nikt przez to nie ginie ,wiekszym problemem sa piraci drogowi ktorzy bezkarnie szaleja na naszych drogach i powoduja wypadki , jest to PLAGA . Program ten jest robiony typowo pod publiczke nie majacy żadnych cech eukacyjnych lub dziennikarstwa misyjnego, jest to typowy Muppet SHOW ... A przez prowadzacego przemawia cynizm i cwaniactwo, chowajac sie za ekipa telewizyjna każdy moze byc cwany ale czy to wypada '' dziennikarzowi '' ? Dziwie sie tylko Panu Zietarskiemu ktorego dotad cenilem, ze zgodzil sie na udzial w tak prostackim programie tym bardziej po tym co spotkalo jego syna.

 • lkjhg (gość)

  taki K(k)ubuś puchatek o małym rozumku ,jak mu zapłacisz 37zł to Ci pomoże złożyć wniosek do sądu a później ucieknie jak szczur po przegranej sprawie .pozdrawiam z Olsztyna gnomie

 • Bartek (gość)

  prawda leży po-środku , p.Emil miał dużo racji z tymi strażnikami od łapania na fotoradary i nabijanie kasy dla gmin i innych pasożytów społecznych. Teraz się dopiero zacznie jak niektórzy policmajstry zaczną stosować nowe przepisy o zachowaniu kierowców w obec nich - jak tylko kierowca nawet podrapie się po twarzy w czasie kontroli - pan władza może mu wsadzić mandat za niestosowne zachowanie i kto teraz będzie miał rację -obywatel czy pan policjant ??? Będą się niektórzy znowu wyżywać na niewinnych kierowcach .!!! Zaś powstaną grupy przestępcze na wyłudzanie forsy itd- itp....Wszyscy policjancji z drogówki powinni mieć kamerki włączone podczas zatrzymywania i kontroli - cały czas i wtedy nie będzie można robić kantów.!!!

 • Obiektywny (gość)

  Prywatnie kierowca, z wykształcenia budowlaniec więc co on wie na tematy które się wypowiada? Jestem biegłym w zakresie RD i powiem tak, w niektórych przypadkach odnośnie ukrywania fotoradarów w krzakach się zgadzam, ale w niektórych to takie gada głupoty że ręce opadają. Poza tym dlaczego w swoich odcinkach Pan aby swoją rację opowiada a jak dana sprawa zostanie w Sądzie przesadzona na korzyść organów ścigania np. policji to tego Pan w filmach nie mówi. Trzeba albo się znać albo jak się nie ma racji to do tego przyznać w publikowanych filmach. Ludzie oglądają Pana i czy ma pan rację czy nie to wierzą a te historie, a więcej Pan nie ma tej racji jak ja ma. Pozdrawiam

 • Glesc (gość)

  Nie wiem do czego jest straż miejska. Dzwoni się do nich 5 godzin. Po 5 godzinach odbiera telefon i mówi że nie ma pojazdów. A gdy już przyjeżdża to przejeżdża obok zdarzenia i w rurę. Byle dalej.

 • Obserwatot (gość)

  Trakorzysta i murarz polskim policjantem ruchu drogowego. Poraźka. W jakim kraju my zýjemy a Tvn chwali tego pajaca

 • niki (gość)

  2019-12-26 13:35 znam takich jak ,, Obiektywny" Jestem biegłym w zakresie RD i powiem tak JAK WIĘKSZOŚĆ PRZYCHYLASZ SIĘ DO TEGO CO POWIE POLICJA BO STRACISZ PRACĘ mimo że jest nieprawdą.Masz papier i co z niego jak tak jak większość was pisze bzdety, aby lizać 4litery. 2020-03-30 06:06 Twoja wypowiedź i nik świadczą o tobie że pajac to TY Emil tropi absurdy i brawo za to.

 • Zażenowany (gość)

  Cóż, przykre to jest ze tak wielu ludzi brani tego Pana, ciekawe jakby wasza bliska osoba zginela w wypadku przez debila za kierownicą. Sam jezdze, nie raz dostalem mandat i jak prawdziwy facet nie placze z tego powodu bo w swojej kilkunastoletniej karjerze za kolkiem nie dostalen mandatu za darmo, tylko za cos co zrobilem. W mojej miejscowości jezdza jak opetani, teran zabudowany a strach wyjść, policja jak stanie z radarem to godzina jest spokoj a pozniej dalej ostra i agresywna jazda, ale dalej brońcie takich piratow i takiego EXPERTA, ktory jest sponosowany z nieznanego zrodla i gania policje i straz miejska. Jestesmy w UE panstwem ktore ma najnizsze mandaty, jestesmy panstwem ktore ma najwiecej wypadkow ale co tam dalej ostro cisnijmy w podloge i zabijajmy sie nawzajem. Piszcie dalej ze Emil robi dobra robote, chyba w kiblu, co za kraj. Skoro ja jestem elektrykiem to moze zostane ekspertem w gastronimii, skoro Emil jest ekspertem ruchu drogowym. Nie hejtujmy sie, po prostu myślmy

 • zenek (gość)

  Ogladam właśnie 19 10.2020 superstacja. Emil wraz z Panem Zientarskim jadą sobie prawym pasem (wolniutko), oczywiscie komentujac jakąś tam sprawę. Kierowcy miją ich lewym pasem (mijaja kolejne skrzyzowania). Jak osoby które tak znają przepisy, innym wytykaja błedy, a sami je łamią. Nagrania wideo puszcza sie tylko od miejsca (i do miejsca) kiedy jest wygodnie, gdy pusczono je całe okazało by sie że nie było by "SZOŁ"

 • Anty radarom (gość)

  W mojej gminie i mieście SM nie miała fotopstryków nie żerowali na kierowcach . Emil robił dobrą robotę złe ,ustawienie fotopstryka to przestępstwo takie same jak jazda z prędkością przekraczającą dozwoloną na danym obszarze więc ci kmiecie którzy stracili pracę to bardzo dobrze SM i SG wreszcie zajmie się sprawami gminy nie drogówką porządek to jest ich domena ale nie prędkość którą była zakłamana . Dodam że straż miejska u mnie działa . A latem przesiadają się na rowery i patrol jest eko

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości