Klimatyzacja samochodowa – jak używać?

Motointegrator
Prawidłowe używanie klimatyzacji samochodowej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pasażerów. Jak używać klimatyzacji, by nie zrobić sobie krzywdy?

Żeby w pełni móc się cieszyć z dobrodziejstwa klimatyzacji samochodowej i nie narazić się przy tym na nieprzyjemności

Fot. Agnieszka Łuczakowska
Fot. Agnieszka Łuczakowska

związane z przeziębieniem ogólnym lub stawów należy ściśle przestrzegać zasad używania klimatyzacji w samochodzie.

Jak działa klimatyzacja?
Tak samo jak lodówka w naszym domu. Znajdująca się w komorze silnika sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika roboczego co prowadzi również do wzrostu jego temperatury. W związku z tym kierowany jest on do chłodnicy, którą możemy zobaczyć zaglądając przez „grill”. Po przejściu przez chłodnicę skroplony gaz trafia do osuszacza a następnie do zaworu rozprężnego. Zgodnie z prawami fizyki rozprężaniu gazu towarzyszy spadek temperatury dzięki czemu parownik staje się zimy a przepływające przez niego powietrze, kierowane do wnętrza auta dba o nasz komfort termiczny.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – zanim wejdziemy do auta
Najłatwiej o błąd w dni upalne, zwłaszcza gdy pozostawimy auto zaparkowane na słońcu. Zajęcie miejsca za kierownicą pojazdu, którego wnętrze jest nagrzane do 50-60 stopni Celsjusza to nie lada wyczyn. Dlatego wielu kierowców decyduje się w takiej sytuacji drastycznie schłodzić przedział pasażerski uruchamiając klimatyzację i oczekując na zewnątrz samochodu.

Gdy rozgrzane osoby wejdą do mocno schłodzonego wnętrza fundują sobie szok termiczny, a to najkrótsza droga do złapania poważnej infekcji.

Dlatego w sytuacji, gdy wnętrze samochodu jest mocno nagrzane należy je solidnie przewietrzyć, a następnie stopniowo obniżać temperaturę przedziału pasażerskiego przy pomocy tzw. Klimy.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – optymalna temperatura dla kierowcy
Optymalna temperatura dla kierowcy mieści się w przedziale 19-21 stopni Celsjusza. Jak wspomnieliśmy wyżej, przedział pasażerski należy schładzać niezbyt gwałtownie. Dlatego w przypadku, gdy kręcimy się po mieście załatwiając sprawy, co chwilę wychodząc z samochodu, powinniśmy ustawić wyższą temperaturę, by amplituda pomiędzy temperaturą wewnątrz a na zewnątrz pojazdu była stosunkowo niewielka.

Ważnym aspektem przy korzystaniu z klimatyzacji jest również stopniowe ogrzewanie wnętrza pojazdu przed wyjściem z auta. Tak naprawdę proces zrównywania temperatury z tą na zewnątrz pojazdu powinniśmy rozpocząć jakieś 20 minut przed postojem. W ten sposób, podobnie jak w przypadku wsiadania do auta, zminimalizujemy zjawisko szoku termicznego.

Jak używać klimatyzacji samochodowej – kierowanie nawiewów
Podczas korzystania z klimatyzacji ważne jest nie tylko rozsądne obchodzenie się z potencjometrem temperatury lecz również z kierunkiem i siłą nawiewu. Absolutnie niedopuszczalne za względów zdrowotnych jest kierowanie strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na którąkolwiek część ciała. Ustawianie nadmuchu na siebie – na twarz, stopy, ramiona, czy szyję to najkrótsza droga do złapania bardzo bolesnych zapaleń mięśni i stawów. Dlatego najlepiej jest nawiew kierować w stronę podsufitki i na szyby pojazdu.

Kolejnym problemem związanym z eksploatacją klimatyzacji jest jej zanieczyszczenie. Podstawą jest regularna wymiana filtra kabinowego. Poza tym raz na dwa-trzy lata warto poddać układ klimatyzacji przeglądowi w dobrym serwisie. Serwis powinien zawierać wymianę czynnika w układzie i czyszczenie układu wentylacji razem z parownikiem. W starszych autach, które nie miały przeprowadzanych regularnych przeglądów czasem dochodzi do sytuacji, w której do wyczyszczenia parownika konieczny jest jego demontaż. Jeśli układ nie będzie regularnie czyszczony mogą się w nim rozwijać grzyby co prowadzi do reakcji alergicznych a nawet do grzybicznego zapalenia płuc.

Najczęstsze awarie klimatyzacji wynikają z przegnicia i nieszczelności chłodnicy, która jest ustawiona jako pierwsza w komorze silnika. To ona przyjmuje najwięcej owadów, kamieni, soli i wszystkich innych zanieczyszczeń. Niestety najczęściej nie jest nawet lakierowana co powoduje jej przyśpieszone zużycie. W wyniku nieszczelności czynnik roboczy wycieka z układu i sprawność klimatyzacji spada aż do poziomu, przy którym sprężarka nie włącza się. Najczęstszym błędem w takiej sytuacji jest napełnienie układu i wiara w to, że to pomoże. Niestety pomaga to na bardzo krótko. Dlatego zawsze w przypadku awarii układu klimatyzacji należy zacząć od sprawdzenia szczelności układu.

Klimatyzacja tak jak wiele innych wynalazków jest dla ludzi i używana z umiarem da nam dużo radości i podniesie komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Wszystko czego potrzebujesz do klimatyzacji w aucie znajdziesz tutaj

Motointegrator

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty