Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Klimatyzacja w aucie zimą. Używać czy nie i dlaczego? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Webasto Zimą klimatyzacji też warto używać - przekonują mechanicy. Przede wszystkim dlatego, że w samochodzie nie brakuje wilgoci, a czasem nawet wody. Na tym jednak nie koniec zalet.

Pod mokrymi dywanikami znajduje się często gnijąca wykładzina. Do tego wiecznie zaparowane szyby, które po nocy są oszronione od środka. Włączając klimatyzację szybko pozbywamy się wielu problemów.

- Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że permanentnie wyłączona klimatyzacja to tylko pozorne oszczędności. Kierowcy, którzy decydują się na wyłączenie tego urządzenia w swoim samochodzie z czasem mogą narazić się na spore koszty. Czynnik chłodzący jest bowiem równocześnie nośnikiem oleju dla najbardziej narażonej na uszkodzenia sprężarki. Jeżeli urządzenie to nie pracuje przez dłuższy czas olej i czynnik rozwarstwiają się i przy powtórnym uruchomieniu klimatyzacji nie ma prawidłowego smarowania. Przez to sprężarka szybciej się niszczy, a jej naprawa w zależności od modelu samochodu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych - wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu z Webasto Petemar.

Zobacz także: Utrata prawa jazdy przez leki na astmę?

Warto też pamiętać, że aby odpowiednio działała trzeba o nią odpowiednio dbać. Regularne serwisowanie układu klimatyzacji powinno być dla kierowcy tak naturalne jak zmiana oleju czy sprawdzenie ciśnienia w oponach. Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr - osuszacz. Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego.
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • slavio (gość)

  większość klimatyzacji można załączyć pow. 5 lub więcej stopni na plusie. A w zimie ciężko o takie temperatury.

 • Kierowca od 40 lat (gość)

  Często podobne bzdury powiela się na wielu portalach internetowych. Niech taki mądrala, który te głupoty wypisuje spróbuje włączyć klimatyzację poniżej 4-5°C. Już to widzę..

 • Arturs (gość)

  Czynnika w klimatyzacji się nie nabija (układ musi być przede wszystkim szczelny) oraz nie wymienia bo to nie olej, co najwyżej można klime uszczelnic.

 • car max (gość)

  klime można oczywiście zawsze włączyć, ale tylko na przycisku. powietrze leci wtedy przez inne kanały i klapy , natomiast kompresor sie nie włączy poniżej 5st , więc sama klimatyzacja nie będzie działać Panie z marketingu webasto i nie opowiadać głupot bo to nie przystoi dyrektorowi.Chyba że ów znawca miał na myśli kraje europy południowej gdzie zimy są bardzo łagodne.

 • ? (gość)

  To jak nagrzać wnętrze auta bez włączemia klimatyzacji?

 • po co uzupełniać czynnik (gość)

  jak auto jest sprawne to czynnik nie ucieka. Tylko w bitych z niemiec przywiezionych ucieka

 • ityle (gość)

  co komu zima: "Dni mroźnych, z ujemną temperaturą maksymalną (poniżej 0 °C) jest we Wrocławiu tylko 22 rocznie."

 • Malecki (gość)

  klimatyzację trzeba przede wszystkim regularnie czyścić i tu polecam środki od K2 bit. ly/8025_Klima_Fresh_Flower

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości